"Prvi znaki perimenopavze so običajno posledica padca progesterona," pravi dr. Arianna Sholes-Douglas.
Je obdobje pred menopavzo, ki se najpogosteje pojavi med 45. in 55. letom starosti. Njeni simptomi tako kot pri menopavzi niso prijetni, a so normalen biološki proces, skozi katerega gre žensko telo, in nanje ne bi smeli gledati negativno.
Sholes-Douglas in dr. Alyssa Dweck, ginekologinja iz New Yorka, sta našteli pet simptomov perimenopavze, ki bi jih morale poznati vse ženske.
Nepredvidljiv menstrualni ciklus
Prvi znak perimenopavze je drugačen menstrualni ciklus. Morda bo težje določiti, kdaj ovulirate, in vaše menstruacije se bodo razlikovale od rahle do močne. Spremembe bodo vidne tudi v dolžini samega ciklusa. Konec menopavze bo, ko več kot eno leto ne boste dobile menstruacije.
Stres je eden od razlogov za spremembe v menstrualnem ciklusu, zato ga poskusite zmanjšati in vključite telesno vadbo v svoj vsakdan.
Zmanjšana plodnost
Ravni hormonov med perimenopavzo včasih nihajo, ko se telo začne prilagajati novemu stanju, ovulacija pa je manj pogosta. To pomeni, da boste verjetno težje zanosili pred ali med perimenopavzo.
Znaki perimenopavze, kot je zmanjšana plodnost, se lahko pojavijo več let pred zadnjo menstruacijo. Če imate težave z zanositvijo in ste blizu perimenopavze, se posvetujte s svojim ginekologom, ali bi morali preveriti raven hormonov v krvi, da ugotovite, ali je to razlog za vašo nezmožnost zanositve.
Poleg zmanjšane plodnosti obstaja možnost suhe nožnice zaradi padca estrogena, zaradi česar seks morda ne bo tako prijeten kot prej. Zato si privoščite več časa za predigro ali pa začnite uporabljati lubrikant.
Vročinski udari in nočno potenje
Eden najpogostejših znakov perimenopavze so vročinski udari. Vročinski oblivi se nanašajo na občutek toplote, ki se začne v bližini glave in vratu ter se širi po telesu in običajno traja približno 10 minut.
Po podatkih portala John Hopkins Medicine se kar 75 odstotkov žensk sooča z nenadnimi in kratkotrajnimi vročinskimi oblivi v telesu. Čeprav trajajo le nekaj minut, se včasih pojavijo tudi do desetkrat na dan, povzročajo pa jih hormonske spremembe v telesu.
Povečanje telesne mase
Vaša notranja temperatura ni edina stvar, ki se lahko dvigne v omenjenem prehodnem obdobju, pogosto pride tudi do povečanja števila kilogramov. "Stres pri tej starosti povzroča tudi stalno sproščanje kortizola in lahko povzroči maščobo okoli pasu," pravi Dweck.
Zmedenost, glavobol in drugi kognitivni simptomi
Od slabega počutja do splošnega spremenljivega razpoloženja lahko perimenopavza vpliva tudi na vaše možgane. Študija, ki jo je izvedel Journal of Women's Health, poroča, da so simptomi depresije pogostejši pri ženskah v perimenopavzi kot pri splošni populaciji.
Po podatkih Harvard Health Publishing so nihanja razpoloženja pogosta v perimenopavzi, ko so hormonske spremembe nestabilne. Da bi zmanjšali pogostost takšnih sprememb in ostali pozitivni, je pomembno, da se znebite stresa, to pa lahko storite tako, da si vsak dan vzamete čas zase – morda greste na sprehod, jogo ali kak nov tečaj. Pomembno je, da vsak dan naredite nekaj, kar vas bo veselilo in sprostilo.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV