Nimajo povečanega tveganja za raka maternice in se skoraj nikoli ne razvijejo v maligno tvorbo. Najpogostejša pojavnost fibroidov je med 30. in 40. letom, vzrok pa ni znan. Vendar pa je znano, da do nastanka fibroidov ne pride, dokler žensko telo ne začne proizvajati hormona estrogena.
Prav tako je očitno njihovo nenadno povečanje med nosečnostjo, ko telo proizvaja večje količine tega hormona. Po menopavzi pa miomi prenehajo rasti, pri nekaterih ženskah pa se tudi zmanjšajo (predvidoma zaradi padca estrogena). Velikost fibroidov je različna. Nekateri so veliki kot koruzno zrnje, drugi pa lahko zrastejo do 20 centimetrov.
Dejavniki tveganja
Poleg starosti tveganje za nastanek miomov poveča dednost, zgodnji nastop prve menstruacije, uporaba peroralnih hormonskih kontraceptivov, debelost, pomanjkanje vitamina D, prehrana, bogata z rdečim mesom in slaba prehrana ter pretirano uživanje alkohola.
1. Obilna in dolga menstruacija
To je eden od pomembnih simptomov fibroidov. Prav miom je tisti, ki povzroči povečano krvavitev maternice in vpliva celo velikost same maternice, dodaja. Težava je v tem, da mnoge ženske ta simptom ignorirajo in tudi če se s prijateljicami pogovarjajo o svoji menstruaciji, lahko mislijo, da so spremembe normalne, saj te ženske sploh ne vedo, da imajo miome. Na žalost se zdravljenje tako začne pozno.
2. Nenehna utrujenost in vrtoglavica
Vse to so simptomi anemije, stanja, pri katerem nimate dovolj rdečih krvnih celic za prenos kisika iz pljuč do preostalega telesa.
3. Zaprtje in nenehno uriniranje
Fibroid lahko, odvisno od velikosti in mesta, kjer se razvije, pritiska na mehur ali črevesje in povzroča težave.Težava s temi simptomi je, da so pogosti v splošni populaciji, zato mnogi bolniki ne pomislijo na fibroid.
4. Boleči spolni odnosi
V ozadju bolečega seksa je lahko marsikaj, a eden od njih so lahko tudi miomi.
5. Pritisk v spodnjem delu trebuha
Odvisno od velikosti in lokacije rasti lahko pride do občutka bolečine, od občasnega pritiska do krčev ali nelagodja. Čeprav bi kdo mislil, da je bolečina večja, čim večji je miom, ni nujno, da je vedno tako.
6. Težave z zanositvijo
Čeprav ni nujno, da ovirajo nosečnost in plodnost, lahko pri nekaterih ženskah povzroči zaplete. Fibroidi, ki rastejo znotraj sluznice maternice, lahko povzročijo neplodnost ali spontani splav. V pozni nosečnosti lahko povzročijo dodatne težave.
Vizita e-novice
Vir: ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV