Vizita.si
Tudi v času menstruacije lahko zanosite. Verjetnosti je zelo malo, a ni nemogoče. Temu so bolj izpostavljene ženske z motnjo menstrualnega cikla.

Ginekologija in porodništvo

Ste prepričani, da veste vse o menstruaciji?

Katja Benčina
15. 02. 2013 08.15
2

Tisti dnevi v mesecu niso več tabu tema in se o njih pogovarjamo veliko lažje kot včasih, kljub vsemu pa študije kažejo, da vse ženske še vedno ne vedo na primer, kdaj so najbolj plodne ali pa kaj vse je lahko vzrok za neredne menstruacije in podobno.

Tudi v času menstruacije lahko zanosite. Verjetnosti je zelo malo, a ni nemogoče. Temu so bolj izpostavljene ženske z motnjo menstrualnega cikla.
Tudi v času menstruacije lahko zanosite. Verjetnosti je zelo malo, a ni nemogoče. Temu so bolj izpostavljene ženske z motnjo menstrualnega cikla.FOTO: iStockphoto
Študija opravljena v Avstraliji leta 2012 je pokazala, da 13 odstotkov žensk še vedno ne ve, katere dni v menstrualnem ciklu so najbolj plodne, prav zato smo zbrali nekaj podatkov, ki jih o menstruaciji morda še ne veste in boste z njimi morda bolje razumele delovanje svojega telesa.

1. Kdaj je ženska plodna?

Ženska je plodna nekaj dni pred in po ovulaciji, ki navadno nastopi nekje sredi menstrualnega cikla. Ko nastopi ovulacija, se dozorelo jajčece iz jajčnika izloči ter začne svojo pot po jajcevodu v maternico. Takrat lahko ženska pri nezaščitenem spolnem odnosu zanosi. Če do oploditve ne pride, se odmrlo jajčece skupaj z maternično sluznico izloči, nastopi menstruacija. Približno petina žensk ovulacijo začuti kot bolečino v spodnjem delu trebuha, lahko pa tudi z rahlo ali utripajočo bolečino, ki traja nekaj minut. Sicer pa obstajajo tudi drugi bolj zanesljivi načini določanja plodnih dni:

Ženska je plodna nekaj dni pred in po ovulaciji, ki navadno nastopi nekje sredi menstrualnega cikla.
Ženska je plodna nekaj dni pred in po ovulaciji, ki navadno nastopi nekje sredi menstrualnega cikla. FOTO: iStockphoto

- Ovulacijski test: Najbolj natančen je ovulacijski test, kjer se s pomočjo vzorca urina meri količina luteinizirajočega hormona (LH). V času ovulacije se namreč poveča količina tega hormona.

- Merjenje bazalne temperature (BT): Lahko pa te dni ugotavljamo še z merjenjem bazalne temperature (BT), ko si ženska takoj zjutraj po prebujenju redno meri telesno temperaturo in si jo izpisuje v tabelo. Ovulacijo prepoznamo, ko se telesna temperatura dvigne za 0,3 do ene stopinje, kar povzroči hormon progesteron.

- Koledarska metoda (Ogino-Knausova metoda): Pri njej ženska spremlja dolžino menstrualnih ciklov v roku pol leta ali enega leta, nato pa računa na to, da se ovulacija običajno pojavi 14 dni pred naslednjo menstruacijo. Pri ciklu, ki traja 28 dni, bi torej nastopila nekje na sredini. Težava pri določanju ovulacije se pojavi, če vaši cikli niso enako dolgi. V tem primeru ta metoda ni uporabna.

- Opazovanje izcedka iz nožnice (Billingsova metoda): Med menstrualnim ciklom izcedek spreminja videz in količino. Na začetku cikla ali takoj po koncu menstruacije je izcedka malo, ta je moten, lepljiv in gost, bolj kot se približujete plodnemu obdobju pa je vse bolj bister, vlečljiv in obilnejši. Naloga izcedka je namreč, da olajša semenčicam pot v maternico. Po končani ovulaciji prične količina znova upadati in postaja vse bolj gostejši. Ta metoda ni najbolj natančna in zanesljiva, tako da jo lahko uporabljate bolj kot dodatek k drugim metodam.

2. V času menstruacije lahko zanosite

Zelo malo verjetno je, da boste zanosile med menstruacijo, kljub vsemu pa ni nemogoče. Do tega pride pogosteje pri ženskah, ki imajo motnjo menstrualnega cikla (polimenorejo) in se cikel pojavlja znotraj 23 dni. Za to stanje je namreč značilno, da jajčece dozori že peti dan po menstrualnem krvavenju, zaradi česar lahko ženska zanosi že med menstrualno krvavitvijo.

3. Neredne menstruacije so lahko posledica marsičesa

Neredna menstruacija, kot je izostanek, prehitra menstruacija ali pa predolga krvavitev, je lahko posledica marsičesa. Od hitre izgube telesne teže, strahu pred nosečnostjo, stresa, uporabe nekaterih zdravil, pa vse do resnejših bolezni, kot je rak maternice. Prav zato je pomembno, da se ob takih znakih oglasite pri svojemu ginekologu, ki bo lahko postavil diagnozo.

Če si želite spolnosti med menstruacijo, se jim nikar ne odrekajte. Z medicinskega vidika menstrualna kri ni nič bolj umazana od drugih telesnih tekočin.
Če si želite spolnosti med menstruacijo, se jim nikar ne odrekajte. Z medicinskega vidika menstrualna kri ni nič bolj umazana od drugih telesnih tekočin.FOTO: iStockphoto

4. Veste, koliko krvi izgubite med menstruacijo?

Mnoge ženske se med menstruacijo pritožujejo nad obilno izgubo krvi, a v resnici se med običajno menstruacijo izloči manj kot skodelica menstrualne krvi. Lahko pa se zgodi, da krvavitev postane obsežnejša kot običajno in traja dlje časa, takrat je dobro, da se obrnete na svojega ginekologa.

5. Spolnost med menstruacijo

Če si želite spolnosti med menstruacijo, se jim nikar ne odrekajte. Z medicinskega vidika menstrualna kri ni nič bolj umazana od drugih telesnih tekočin. Če boste torej poskrbeli za varen spolni odnos, je spolnost v tem obdobju popolnoma zdrava in nima nobenega škodljivega učinka na penis ali pa na ženske reproduktivne organe. Če nimate predsodkov do tega, je lahko spolnost v tem obdobju celo izjemno prijetna. Nekatere ženske imajo namreč v času menstruacije večji libido kot sicer, kar je posledica povečanega delovanja hormonov v tem obdobju, poleg tega je zaradi menstruacije vagina bolj občutljiva in bolj dovzetna za stimulacijo. Tako številne ženske med menstruacijo doživljajo bolj intenzivne orgazme ali pa ga doživijo hitreje. Pari velikokrat pravijo tudi, da jim dodatna navlaženost vagine v tem času več kot prija.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650