Vzrokov za bolečino je več
Kronična bolečina v mali medenici je lahko posledica endometrioze in prirastlin, ki so lahko posledica vnetja v mali medenici, sindroma razdražljivega črevesja, pri katerem bolečina običajno poneha po odvajanju blata, vnetja v mali medenici, ki zahteva čim hitrejši začetek zdravljenja, saj lahko v nasprotnem primeru pripelje do neplodnosti, kostno-mišične okvare, pri kateri se bolečina okrepi med gibanjem, ali pa vnetja živca. Bolečina se običajno ob stresu okrepi, nekatere raziskave pa so pokazale, da je stres lahko celo eden od vzrokov za pojav bolečine. Na tem mestu strokovnjaki posebej poudarjajo globoko zakoreninjen psihološki stres, ki je posledica na primer spolne zlorabe.
Obiščite ginekologa!
Če vas mučijo močne bolečine v spodnjem delu trebuha, obiščite svojega ginekologa in mu natančno razložite, kaj se dogaja z vami. Diagnozo bo postavil s pomočjo diagnostične laparoskopije, ultrazvočne preiskave ali pa magnetno resonačne preiskave.
- Diagnostična laparaskopija: Laparoskopija je postopek, pri katerem zdravnik s pomočjo optičnega inštrumenta pregleda notranjost trebušne votline in organov (žolčnik, jetra, maternico). Postopek se izvaja v splošni anesteziji, inštrument pa v notranjost telesa vstavi s pomočjo majhnega reza pod popkom. Nato v trebušno votlino vpiha ogljikov dioksid, ki omogoči boljšo preglednost in med samo preiskavo spreminja nagib laparoskopa. Postopek običajno traja od 30 do 40 minut, po posegu pa imajo bolnice velikokrat neprijeten občutek zaradi vbrizganega ogljikovega dioksida. Prav tako se pri treh odstotkih žensk pojavijo bolečine in slabost. Vendar pa ti znaki po tednu ali dveh izginejo. Laparoskopija je varen postopek, ki ga večina žensk prenese brez kakršnih koli težav.
- Ultrazvočna preiskava: Ker z njo zdravnik ne more odkriti prirastlin in znakov endometrioze, jo izvajajo le redko. Uporabna je le, če obstaja sum na cisto jajčnika.
- Magnetno resonančna preiskava: Ta diagnostični postopek je najbolj učinkovit pri odkrivanju endometrioze.
Kaj lahko pričakujete?
Zdravljenje kronične bolečine je v prvi vrsti odvisno od diagnoze. Žarišča endometrioze je mogoče odstraniti kirurško ali z zaviranjem delovanja jajčnikov, včasih pa je treba tudi odstraniti maternico z jajčniki.
Če je vzrok bolečine sindrom razdražljivega črevesja, bo najverjetneje pomagala že sprememba v načinu prehranjevanja (izogibanje gaziranim pijačam, mastni hrani ...), s povečanjem vnosa vlaknin, ki pospešujejo in uravnavajo prebavo ter morda jemanjem zdravil proti krčem.
Pri bolečinah v medenici, ki so posledica kostno-mišične okvare, je zdravljenje ponavadi najbolj učinkovito s protibolečinskimi in protivnetnimi zdravili. V pomoč vam je lahko tudi razgibavanje ali raztezanje, a le pod nadzorom fizioterapevta.
Če bo zdravnik ugotovil, da je vzrok za bolečine delno tudi psihološkega izvora, obisk psihologa ne bo odveč. Psihološke dejavnike je namreč treba odkriti in jih ustrezno zdraviti, hkrati z drugimi vzroki.
Če občutite bolečine v spodnjem delu trebuha, ki niso povezane z menstrualnim ciklusom ali spolnimi odnosi, čim prej obiščite zdravnika oziroma ginekologa!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV