Predstavljamo pet različnih ginekoloških rakov in zgodnje simptome
Rak maternice
Rak maternice je rak, ki prizadene sluznico maternice (enodmetrija) in ga poznamo tudi pod imenom endometrijski karcinom. Je peta najpogostejša oblika raka pri ženskah v Sloveniji in vsako leto za rakom maternice zboli okoli 280 žensk.
Zgodnji simptomi bolezni so:
- vaginalne krvavitve po menopavzi;
- zunajmenstrualne krvavitve (krvavitve med menstruacijo).
Malo verjetnosti je, da je vzrok za simptome rak, a kljub temu je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom.
Obstaja več dejavnikov tveganja, ki povečujejo možnosti za raka maternice. Mednje štejemo:
- starost nad 50 let;
- prekomerna telesna teža (še posebej pri ITM nad 25);
- sladkorna bolezen.
Da bi zmanjšale tveganje za razvoj te oblike raka, ohranjajte zdrav življenjski slog, kar vključuje redno fizično aktivnost, zdravo prehrano, predvsem preprečevanje debelosti in razvoja sladkorne bolezni tipa 2.
Rak jajčnikov
Rak jajčnikov je bolezen, ki izvira iz celic v ali okoli jajčnikov. Jajčniki so del ženskega reproduktivnega sistema, v katerih so jajčne celice.
Ob tem je pomembno opozoriti tudi, da je večina tumorjev, ki jih odkrijejo na jajčnikih benignih. Le ena od petih tvorb, ki jih odkrijejo pri ženskah, ki imajo še vedno menstruacijo, je kancerogenih, kažejo podatki organizacije Target Ovarian Cancer. Pri ženskah po menopavzi se ta številka poviša na eno od dveh tvorb na/v jajčnikih.
Večina primerov raka jajčnikov se pojavi pri ženskah, starejših od 50 let. Kljub vsemu se pojavi tudi pri mlajših ženskah.
Ključni zgodnji simptomi, na katere morate biti pozorni, so:
- vztrajna bolečina v medenici ali trebuhu;
- nenehna napihnjenost;
- težave pri hranjenju in hiter občutek sitosti;
- na vodo morate pogosteje kot običajno.
Ti simptomi bi vas morali skrbeti, če so pogosti (se pojavijo več kot 12-krat na mesec) in če se z njimi prej niste spopadali. Čeprav vzrokov bolezni še ne razumemo dobro, med dejavnike tveganja štejemo starost in družinsko nagnjenost.
Rak na materničnem vratu
Rak na materničnem vratu – spodnjemu delu maternice, ki je dolg nekaj centimetrov in sega v nožnico – lahko prizadene ženske vseh starosti. Najpogosteje pa se pojavi pri ženskah v starostni skupini od 30 do 45 let. Vsako leto v Sloveniji prizadene okoli 130 žensk.
Bolezen večinoma lahko preprečimo s presejalnimi programi, ki so danes na voljo ženskam v številnih državah. Tudi pri nas. Ženske pri izbranem ginekologu opravijo redne PAP teste, s katerimi lahko zaznajo predrakave spremembe, ki so indikator za razvoj raka, če jih ne bi zdravili. Rak na materničnem vratu je povezan z okužbo s človeškimi papiloma virusi (HPV), zato bo v prihodnosti cepljenje proti tej okužbi preprečilo večino oblik raka na materničnem vratu. A do tedaj, presejalni programi prinašajo najpomembnejšo zaščito pred to obliko raka.
Simptomi, na katere morate biti pozorni, so:
- kakršna koli nenavadna krvavitev iz vagine – še posebej po spolnem odnosu ali po menopavzi, ko so se menstrualne krvavitve prenehale.
- obilnejši rjavkast izcedek iz nožnice, ki ima lahko neprijeten vonj.
Skoraj vsak rak na materničnem vratu nastane zaradi spolno prenosljive okužbe s HPV. Večina žensk se tekom življenja vsaj enkrat okuži s HPV virusi, a te okužbe najpogosteje naš imunski sistem premaga brez pomoči. A če virusi ostajo v telesu, se lahko razvijejo abnormalne celice na materničnem vratu, ki se sčasoma lahko razvijejo v raka.
Da bi zmanjšali tveganje za razvoj bolezni:
- redno hodite na presejalne teste!!!
- če je možno, se cepite proti HPV virusom;
- če kadite, skušajte opustiti kajenje.
- uporabljajte kondome, da bi preprečili okužbo s HPV.
Četudi ste se cepili proti HPV, hodite na redne PAP teste in se z zdravnikom pogovorite o simptomih, če se pojavijo.
Rak vulve – zunanje žensko splovilo
Rak vulve je eden najbolj redkih oblik raka, kjer pri nas vsako leto za njim zboli okoli 47 žensk. 80 odstkov tistih, ki se spopadejo z njim, je starejših od 60 let.
Simptomi so:
- dlje trajajoča srbečica, bolečina ali oteklina;
- zadebeljeno ali dvignjeno tkivo, kjer se na koži lahko pojavijo tudi rdeče, bele ali temne lise;
- odprta rana na koži vulve ali izrastki;
- pekoča bolečina med odvajanjem vode;
- znamenje na vulvi, ki spreminja obliko in barvo, lahko tudi otekla bulica.
Vsi ti simptomi so lahko tudi vzrok veliko pogostejših in manj nevarnih stanj, a vseeno je ključnega pomena, da se ob pojavu katerega koli izmed njih posvetujete z zdravnikom. Cepljenje proti HPV virusom je eden najbolj učinkovitih zaščit pred to boleznijo, saj tudi raka vulve sproža virus HPV.
Rak nožnice – vagine
Rak nožnice je še redkejša oblika raka, kjer se vsako leto pri nas z njim spopade okoli 12 žensk. Če ga odkrijejo, ga navadno odkrijejo pri ženskah starejših 60. let, v izjemno redkih primerih pri mlajših od 40 let. Tveganje za razvoj bolezni povečuje stanje imenovano vaginalna intraepitelijska neoplazija, kjer prihaja do sprememb celic v sluznici nožnici.
Spremembe lahko pomagajo odkriti PAP testi, najboljšo zaščito pred boleznijo trenutno predstavlja cepljenje proti HPV virusom.
Zgodnji simptomi raka nožnice so:
- zunajmenstrualne krvavitve ali krvavitve po menopavzi – najpogostejši znak;
- krvavitve po spolnosti;
- spremembe vonja nožnice ali krvavi madeži v izcedku – okoli tri od 10-ih žensk ima ta simptom;
- bolečine med spolnim odnosom;
- srbečica vagine, ki ne preneha.
Ena od dveh žensk pa ne bo imela nikakršnih zgodnjih simptomov.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV