Prihod menopavze pomeni konec reproduktivnega obdobja za ženske, s tem pa fizične in psihične spremembe, s katerimi se sooča večina žensk. Mednje štejemo vročinske valove, nočno potenje, nespečnost in nihanje razpoloženja. Zdravniki pravijo, da menopavza navadno nastopi med 45. in 55. letom starosti, a največ žensk se z neprijetnimi simptomi sooči okoli 51. leta starosti.
Manjši odstotek žensk se sooči z zgodnjo menopavze, ki lahko nastopi tudi že v 40. letu starosti. V izjemno zelo redkih primerih pa se že v 30 letih. Navadno je vzrok za to zdravstvena težava, ki povzroči, da ženska ne ovulira več in nima več menstruacije. Včasih pa jajčniki svojo primarno funkcijo izgubijo brez dobro poznanega vzroka.
Zakaj se ženske soočijo z zgodnjo menopavzo?
Med najbolj poznane vzroke za prezgodnjo menopavzo štejemo avtoimunske bolezni, kot so hipotiroidizem (premalo delujoča ščitnica), Crohnova bolezen, eritematozni lupus in revmatoidni artritis. Okoli 10 do 30 odstotkov žensk s temi stanji doživi prezgodnjo menopavzo. Na zgodnjo menopavzo lahko vplivajo tudi nekatera genetska stanja, med njimi galaktozemija ali dedno pomanjkanje encimov, ki pretvarjajo galaktozo v glukozo. Z zgodnjo menopavzo se lahko spopadejo tudi bolnice s Turnerjevim sindromom ali hiperplazijo ali nekatere z resnimi obolenji, kot so rak jajčnikov ali Hodgkinova bolezen.
Simptomi zgodnje menopavze
Med prve simptome zgodnje menopavze štejemo izostanek mesečnega perila in neredne menstrualne cikle, poleg tega pa še spremembe razpoloženja in nenadno nočno znojenje. To so znaki, ki kažejo na to, da so jajčniki pričeli proizvajati manj estrogena.
Kasneje se lahko pojavijo še težave z inkontinenco (uhajanjem urina), suha nožnica, suho koža, oči in usta. Spremembe telesne teže, bolečine v sklepih, srčne palpitacije, vrtoglavica, sprememba okusa in vonja, umikanje dlesni, slaba prebava, napadi tesnobe in panike. Ko jajčniki pričnejo izgubljati svojo funkcijo, ni nikakršnega zdravila, s katerim bi to preprečili, a zato ni niti potrebe. Obstajajo tudi nekateri drugi neizogibni nezaželeni učinki zgodnje menopavze – eden izmed njih je prezgodnje staranje.
Zadnja raziskava pa je pokazala, da na menopavzo, ne vplivajo le leta, a tudi nekatere kemikalije. Dr. Amber Cooper iz Univerze Washington pravi, da lahko škodljive kemikalije, kot so ftalati in pestici, menopavzo povzročijo kar 4 leta prej, kot bi se pojavila sicer. Zato svetuje, da se izogibate parfumiranim izdelkom, ki vsebujejo ftalate in da uporabljate čim bolj naravno ekološko kozmetiko. Izogibajte se tudi hrani, ki je pakirana v plastični embalaži, in izdelkom, ki vsebujejo veliko pesticidov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV