Natasha Scott-Falberi iz Walesa je sanjala, da bo nekoč nastopila na znamenitem londonskem West Endu. A njene sanje so se razblinile, ko je tako kot številne njene vrstnice, prvič uporabila tampon ob mesečnem perilu. ''Natasha je umrla zaradi toksičnega sindroma, ki ga je povzročila že prva uporaba tampona. Na splošno je sprejeto prepričanje, da lahko toksični sindrom povzroči tampon, ki predolgo časa ostane v nožnici, a Natasha je upoštevala pravila za varno uporabo tamponov. Preprosto je že sama vstavitev tampona v njeno telo povzročila okužbo. Pet dni po okužbi je umrla,'' ja za britanski Mail Online povedala skrušena mati 52-letna Mandy Scott.
Najstnica je preminila lansko leto na Valentinovo, njena družina pa je bila po njeni smrti odločena, da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da se kaj takega ne bi ponovilo. Organizirali so kampanjo, s katero osveščajo o tveganjih, ki jih prinaša uporaba tampona in o prvih simptomih, ki kažejo na nevarno infekcijo. ''Z besedami ne moremo opisati, kako pogrešamo našo lepo, nadarjeno, prijazno in zabavno Natasho. Vsa naša družina in ostali bližnji še vedno nismo okrevali po šoku, ko smo izgubili našo prečudovito deklico. Želimo si, da skozi to ne bi šla nobena družina več,'' je njihovo odločitev o osveščanju pojasnila mati Mandy.
Sprva so zdravniki mislili, da je Natasha umrla zaradi sepse – zastrupitve krvi, a starši so prepričani, da je bila njena smrt posledica toksičnega šoka zaradi tampona. Okužbo povzroča običajno nenevarna bakterija Staphylococcus aureus ali Streptococcus bacteria, ki je prisotna na naši koži, a lahko - če pride v krvni obtok - sproži proizvodnjo nevarnih toksinov. Prvi simptomi so podobni prehladu in jih zato redko prepoznajo, infekcija pa je nevarna in lahko vodi v smrt. Da bi se pred njo zavarovali, lahko upoštevate naslednje nasvete britanske zdravstvene organizacije British United Provident Association.
''Ne razumemo natanko, kako je uporaba tamponov povezana s sindromom toksičnega šoka, a sposobnost vpojnosti tampona (količina menstrualne krvi, ki jo tampon vpije) je verjetno eden izmed faktorjev. Če uporabljate tampone, potem uporabite tampon z najnižjo vpojnostjo, ki je za vas še primerna, pogosto menjajte tampone, uporabljajte tudi vložke, ne vstavljajte si več kot enega tampona in ne spite s tamponom, ampak med spanjem uporabljajte vložke,'' so sporočili iz britanske zdravstvene organizacije British United Provident Association.
Družina preminule najstnice Natashe se sedaj zavzema, da bi te informacije prejele najstnice že znotraj šolskega sistema. ''Odločeni smo, da bodo tveganja in simptome poznali vsaj vsi ljudje v Veliki Britaniji,'' je odločena mati.
Sindrom toksičnega šoka
Sindrom toksičnega šoka je izjemno nevarna bakterijska okužba, a je tako redka, da jo pogosto ne prepoznamo. K temu pripomore še dejstvo, da so simptomi zelo podobni nekaterim ostalim pogostim boleznim. Pojavi se, ko običajno neškodljivi bakteriji Staphylococcus aureus ali Streptococcus bacteria, ki sta prisotni na naši koži, preideta v krvni obtok in proizvajata nevarne toksine. To povzroči nenadno visoko vročino, hiter padec krvnega tlaka, zaradi česar se pojavi vrtoglavica in zmedenost, občasno tudi bruhanje in diareja. Drugi simptomi, ki so še lahko prisotni – noben od njih ne velja le za sindrom toksičnega šoka – so izpuščaji na koži podobni opeklinam, beločnica postane rdeča ali roza in lupljenje kože na dlaneh in podplatih teden dni po okužbi. Tveganju za razvoj sindroma toksičnega šoka so bolj podvržene ženske med menstruacijo, še posebej, če uporabljajo tampone, ženske, ki so pred kratkim rodile ali uporabljajo notranjo kontracepcijo, kot je diafragma. |
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV