Menstruacija je mesečno izločanje maternične sluznice, ki je videti kot krvavitev iz nožnice. To se dogaja, ker jajčece ni oplojeno in se zato izloči skupaj s sluznico. Na začetku je pogosto neredna, po koncu pubertete, ko se v telesu vzpostavi hormonsko ravnovesje, pa ženske obišče enkrat mesečno.
Menstrualni ciklus naj bi sicer trajal 28 dni, vendar lahko pride tudi do manjših odstopanj. Ponavadi vsaka ženska, ki je spolno aktivna, ob morebitni zamudi menstruacije najprej pomisli na nosečnost. Seveda je to čisto možna razlaga, pogosto pa mesečno perilo zamuja tudi iz čisto drugih razlogov. Izostanek menstruacije, ki se imenuje amenorrea secondaria (primarna je, če se ciklus nikoli ni pojavil), kaže na znatno zmanjšanje aktivnosti jajčnikov, posebno estrogena, progesterona in androgena, ki se normalno izločajo.
Ste pod stresom?
Eden zelo verjetnih razlogov za zamudo ali izostanek menstruacije je zagotovo stres, ki vpliva tudi na veliko drugih stvari v našem življenju. Lahko je fizične narave in se pojavi zaradi prenapornega tempa življenja, ali pa psihološke, ob morebitni izgubi ljubljene osebe, razveze, službenih, finančnih ali družinskih skrbi. Stres nasploh negativno vpliva na naše zdravje, ne samo na menstrualni ciklus, zato je zelo pomembno, da se stresnim situacijam, kolikor je to mogoče, v velikem loku izogibate.
Je vaša prehrana neredna in nezdrava?
Zelo pogosto dekleta, ki drastično shujšajo, izgubijo tudi mesečno perilo, prav tako tiste s preveliko telesno težo. Že sama prehrana močno vpliva na menstruacijo. Če jeste preveč enolično hrano in predvsem nezdravo ali pa če zaužijete premalo vitaminov, lahko pride do motenj v menstrualnem ciklusu, ker je telo enostavno preveč izčrpano. Tudi pretirana vadba lahko izčrpa telo, sploh v dobi razvoja, prav tako droge, alkohol, pa tudi nekatera zdravila.
Se v vašem telesu dogajajo spremembe?
Menstruacijo lahko zmedejo tudi nenadne spremenjene življenjske navade. Če recimo zamenjate dopoldansko delo z nočnim in se vam bioritem zamenja, se bodo na vašem telesu kmalu opazile posledice, med drugim zamujanje menstruacije. Zelo pogosto so krive tudi motnje v ovulaciji oziroma tako imenovane hormonske motnje, ki se včasih pojavijo brez jasnega razloga, neredne menstruacije pa so značilne tudi za obdobje, ko se ženska približuje menopavzi, kasneje menstruacija tudi izgine. In konec koncev, izostanek menstruacije lahko res pomeni tudi nosečnost. V vsakem primeru pa je najbolje, da obiščete svojega ginekologa, ta bo lahko potrdil ali ovrgel vaše sume.
Zapomnite si, menstruacija ni le mesečna nadloga, pač pa vam lahko veliko pove o tem, kaj se dogaja v vašem telesu.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV