Vizita.si
Če so vaši predmenstrualni simptomi tako močni, da vam otežujejo življenje, se spopadate s predmenstrualnim sindromom.

Bolezni

Ublažite nadležni PMS!

Lina Eržen
30. 09. 2014 08.10
0

Pogosto velja za tarčo posmeha, toda za tiste ženske, ki jih dejansko prizadene, ni prav nič zabavno obdobje v mesecu. Preberite si, kako je mogoče njegove simptome ublažiti.

Če so vaši predmenstrualni simptomi tako močni, da vam otežujejo življenje, se spopadate s predmenstrualnim sindromom.
Če so vaši predmenstrualni simptomi tako močni, da vam otežujejo življenje, se spopadate s predmenstrualnim sindromom.FOTO: iStockphoto

PMS ali predmenstrualni sindrom ni nikakršen mit, temveč resnična težava, ki mesečno muči nemalo žensk. Večina sicer nekaj dni pred začetkom menstruacije občuti nekaj njegovih simptomov: napihnjenost, bolečine v mišicah, trebuhu in križu, migrene, občutljive prsi, mozoljčke, pomanjkanje energije, težave z osredotočanjem, željo po določeni hrani, čustvena nihanja, celo bolj agresivno obnašanje. Toda pri določenem odstotku žensk so ti simptomi tako močni, da otežujejo njihovo normalno delovanje ter dejansko vplivajo na njihove odnose in delo. Šele takrat se ti znaki, ko se končuje ovulacija, imenujejo predmenstrualni sindrom.

Dokazano pomaga več kalcija.
Dokazano pomaga več kalcija. FOTO: iStockphoto

Nihče še ni odkril, kaj natančno samo pri nekaterih ženskah povzroči nastanek predmenstrualnega sindroma, zato tudi ni zanesljivega zdravila. So pa študije odkrile kar nekaj pomagal, ki lahko to težko obdobje vsaj malo olajšajo. Znanstveniki so odkrili, da lahko simptome predmenstrualnega sindroma ublaži uživanje hrane, ki je bolj bogata s kalcijem, magnezijem ter vitaminom B6. Poleg tega pomaga izogibanje živilom, ki sladkor v krvi samo strmo zvišajo, kot tudi soli, alkoholu, kofeinu in nikotinu. Vsaj v tem času se potrudite dovolj spati ter redno telovaditi. Četudi vam na začetku sploh ne bo prijalo gibanje, boste sčasoma videle, da se boste navadile ter se počutile veliko bolj zadovoljne. Stresne dogodke poskušajte prestaviti v obdobje po menstruaciji.

Ne bojte si pomagati niti z zdravili. Včasih pomagajo že običajne tablete proti bolečinam, ki vsebujejo paracetamol, naproxen ali ibuprofen. Jemati jih začnite takoj, ko se pojavijo prvi simptomi ter jih po posvetu z zdravnikom redno uživajte do nastopa menstruacije. Če ne pomagajo, vam lahko zdravnik predpiše kaj močnejšega ali vam celo predlaga zdravljenje z antidepresivi. Preden boste odkrile recept, ki vam bo res olajšal vse težave, boste morda morale preizkusiti več različnih predlogov. Kaj pomaga, se namreč močno razlikuje od posameznice do posameznice.

Preberite si še, kako lajšati menstrualne krče.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650