Vizita.si
Preverite, ob katerih simptomih je potrebno obiskati ginekologa.

Ginekologija in porodništvo

V teh primerih morate nujno obiskati ginekologa

Katja Benčina
18. 11. 2013 13.53
3

Običajno velja, da naj bi ženske ginekologa obiskale enkrat letno, kot ta opravi redni ginekološki pregled. A v nekaterih primerih je njegovo pomoč treba poiskati prej. Preverite, kdaj.

Preverite, ob katerih simptomih je potrebno obiskati ginekologa.
Preverite, ob katerih simptomih je potrebno obiskati ginekologa.FOTO: iStockphoto
Ginekološki pregled je relativno kratek pregled, med katerim izbrani ginekolog pregleda zunanji del spolovila (vulvo), nožnico, maternični vrat, maternico, jajčnike, danko in medenico, poleg tega pa preveri, ali so prisotne izrastline ali kakšne druge nevarne spremembe. Predlaga lahko tudi PAP test - odvzem celic materničnega ustja, ki je osnovna preiskava za uspešno odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu in neinvazivnega raka. A v nekaterih primerih je dobro, da ginekološki pregled predlagate tudi same. In sicer, ko se pojavijo naslednji simptomi:

- Bolečine v medenici;
- nenavadne nožnične krvavitve;
- spremembe na koži;
- nenavaden izcedek iz nožnice;
- boleče in močne menstrualne krvavitve;
- izostanek menstruacije več kot štiri mesece;
- težave pri uriniranju;
- bolečine med spolnim odnosom.

Te lahko kažejo na najrazličnejše ginekološke težave, ob katerih vam ginekolog lahko pomaga. Tu je nabor nekaj najpogostejših ginekoloških težav.

Boleče menstrualne krvavitve  dismenoreja

Boleče menstrualne krvavitve se občasno pojavijo pri kar 75 odstotkih žensk, a pri nekaterih ženskah so skoraj nevzdržne in lahko poleg bolečin prinašajo še drisko, pogosto odvajanje vode, znojenje, občutek napihnjenosti v trebuhu, bolečine v križu in celo slabost in bruhanje. Raziskave kažejo, da pri ženskah, ki trpijo zaradi dismenoreje, v času menstruacije verjetno nastajajo večje količine prostaglandinov oziroma so nanje bolj občutljive. Gre za spojine, ki se sproščajo tudi med porodom in so pomembne pri krčenju maternice. Ženske večinoma najdejo način, da si pomagajo same, in sicer z uporabo grelnih blazin, toplih kopeli, počitka, z zeliščnimi čaji (kamilica, meta, ingver), jogo, masažo in s protibolečinskimi tabletami. Ginekolog pa vam lahko pomaga s predpisom protibolečinskih zdravil, ki zavirajo nastajanje prostaglandinov, z oralnimi kontracepcijskimi tabletami ali progesteronskim materničnim vložkom.

Boleče menstrualne krvavitve se občasno pojavijo pri kar 75 odstotkih žensk. Ženske večinoma najdejo način, kako si pomagajo same, a včasih je potrebno posredovanje ginekologa.
Boleče menstrualne krvavitve se občasno pojavijo pri kar 75 odstotkih žensk. Ženske večinoma najdejo način, kako si pomagajo same, a včasih je potrebno posredovanje ginekologa.FOTO: iStockphoto

Močne menstrualne krvavitve – menoragija

Menoragija je menstrualna krvavitev, ki je močnejša in daljša od običajne menstruacije in zaradi katere lahko pride do večje izgube krvi. Te se lahko pojavijo ob pomanjkanju hormona progesterona, vzroki pa so lahko tudi drugi. Prav zato je pomembno, da ginekolog odkrije glavni vzrok in se nato odloči za zdravljenje. Ob tem vam lahko odvzame kri, opravi splošni ginekološki pregled, ultrazvočno preiskavo ali pregled maetrnice.

Kronična bolečina v nožnici je lahko posledica različnih bolezni, kot je endometrioza, sindrom razdražljivega črevesa, vnetja v mali medenici in kostno-mišičnih okvar.
Kronična bolečina v nožnici je lahko posledica različnih bolezni, kot je endometrioza, sindrom razdražljivega črevesa, vnetja v mali medenici in kostno-mišičnih okvar. FOTO: Profimedia

Izostanek menstruacije  anemoreja

Anemoreja pomeni izostanek menstruacije, ki ni nujno znak resne bolezni, ampak preprosto tega, da ni ovulacije. Najpogostejši vzrok zanjo je nosečnost, zapoznela puberteta (če gre za prvo menstruacijo), poleg tega pa še stres in kronična obolenja, kot so bolezni ščitnice ali dolgotrajno zdravljenje z nekaterimi antidepresivi.

Kronična bolečina v nožnici

Kronična bolečina v nožnici je lahko posledica različnih bolezni, kot je endometrioza, sindrom razdražljivega črevesa, vnetja v mali medenici in kostno-mišičnih okvar. Ženske pogosto opazijo, da se ob stresu poveča. Če bolečina traja vsaj šest mesece in ni vezana na spolne odnose in menstrualni cikel, govorimo o kronični bolečini male medenice. Ginekolog vam lahko opravi laparoskopijo, s katero s pomočjo laparoskopa pregleda notranjost trebušne votline in organov, ultrazvočno preiskavo in magnetnoresonančno preiskavo. Na podlagi rezultatov nato odloči način zdravljenja.

Vnetje v mali medenici

Vnetje v mali medenici je počasi napredujoča okužba oziroma vnetje, ki lahko prizadene katerega koli od organov v mali medenici – maternico, jajcevoda in jajčnike in je eden glavnih vzrokov neplodnosti. Zdravnik med pregledom skuša odkriti mikroorganizem, ki povzroča okužbo in vam lahko predpiše antibiotike, počitek in zdravo prehrano. Če je vnetje kronično, je zdravljenje zahtevnejše.

Ciste jajčnikov

Ciste jajčnikov so votlinice, zapolnjene s tekočino, ki se lahko razvijejo na enem ali na obeh jajčnikih. Običajno so nenevarne, benigne spremembe, ki povzročajo bolečine med spolnim odnosom, močne in boleče menstrualne krvavitve in druge težave. Zdravnik ciste lahko odstrani laparoskopsko ali s klasičnim operativnim posegom.

Ginekološki pregled je relativno kratek pregled, med katerim izbrani ginekolog pregleda zunanji del spolovila (vulvo), nožnico, maternični vrat, maternico, jajčnike, danko in medenico, poleg tega pa preveri, ali so prisotne izrastline ali kakšne druge nevarne spremembe.
Ginekološki pregled je relativno kratek pregled, med katerim izbrani ginekolog pregleda zunanji del spolovila (vulvo), nožnico, maternični vrat, maternico, jajčnike, danko in medenico, poleg tega pa preveri, ali so prisotne izrastline ali kakšne druge nevarne spremembe.FOTO: iStockphoto

Fibromiomi

Fibriomiomi so benigni tumorji maternice, ki so zgrajeni iz materničnih gladkih mišic in veziva. Lahko so različno veliki in se pojavijo pri vsaki peti ženski do 45. leta starosti. V večini primerov so nenevarni, razen če postanejo dovolj veliki, da spremenijo obliko maternice in povzročijo druge težave. Zdravnik lahko pomaga s hormonskim zdravljenjem, s katerim zmanjša velikost fibromiomov, lahko s kirurško odstranitvijo fibromiomov ali z odstranitvijo maternice, če ženska ne namerava imeti več otrok.

Enodmetrioza

Endometrioza je pogosta bolezen, ki se kaže s prisotnostjo tkiva maternične sluzi zunaj maternične votline. Pojavijo se močne in nenormalne menstrualne krvavitve, huda bolečina v trebuhu in mali medenici, ki vodijo v boleče spolne odnose. Hudi krči pred začetkom menstruacije, bolečina v predelu sečnega mehurja ali črevesa, lahko se pojavi odvajanje tekočega blata. Težave z zanositvijo. Endometriozo zdravimo z zdravili, ki zavirajo ovulacijo in menstruacijo in s tem omogočajo zdravljenje bolezenskih sprememb. Če si ženska želi zanositi, pa je priporočljivo kirurško zdravljenje, pri starejših ženskah, ki si ne želijo več imeti otrok, pa lahko tudi z odstranitvijo maternice in jajčnikov.

Obstajajo pa tudi številni drugi vzroki za zgornje simptome, zaradi česar je najpomembnejše, da se ob njih oglasite pri svojem ginekologu, ki bo lahko natančno opredelil vzroke simptomov in določil zdravljenje.
 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574