Vizita.si
Ženske, zaposlene v zdravstvenih ustanovah, za kontracepcijo najpogosteje uporabljajo maternični vložek, je pokazala zadnja raziskava. Uporabljajo ga precej pogosteje kot ostale ženske.

Ginekologija in porodništvo

Večina zdravnikov uporablja to metodo kontracepcije

K.B.
19. 03. 2015 10.47
22

Ste kdaj razmišljali o tem, katero obliko kontracepcije uporabljajo zdravnice in medicinsko osebje? Verjetno najbolj učinkovito, bi rekli? In imeli bi prav.

Ženske, zaposlene v zdravstvenih ustanovah, za kontracepcijo najpogosteje uporabljajo maternični vložek, je pokazala zadnja raziskava. Uporabljajo ga precej pogosteje kot ostale ženske.
Ženske, zaposlene v zdravstvenih ustanovah, za kontracepcijo najpogosteje uporabljajo maternični vložek, je pokazala zadnja raziskava. Uporabljajo ga precej pogosteje kot ostale ženske.FOTO: Profimedia
Najnovejša ameriška študija, objavljena v zdravstvenem časopisu 'Contraception', je pokazala, da kar 40 odstotkov žensk medicinskega osebja v ZDA uporablja intrauterinalno kontracepcijo, kot je maternični vložek. 16 odstotkov jih uporablja kontracepcijske tabletke, 9 odstotkov pa se jih zanaša na kondom. V raziskavo je bilo vljučenih 488 žensk, starih od 25 do 44 let, ki delajo v zdravstvenih ustanovah in od katerih jih 331 uporablja kontracepcijo.

Da je zdravniško osebje bolj naklonjeno uporabi materničnega vložka, je pokazala tudi raziskava leta 2014, ko se je izkazalo, da je maternični vložek najbolj priljubljena oblika kontracepcije med zdravstvenimi delavkami, ki delajo v oddelkih za načrtovanje družine.

Nova raziskava pa je pokazala tudi, da zdravstveno osebje za preprečevanje nosečnosti kar štirikrat pogosteje uporablja maternični vložek v primerjavi z ostalimi ženskami (okoli 11 odstotkov drugih žensk uporablja to kontracepcijo, je pokazala raziskava izvedena med leti 2011 in 2013). Vzrok za to, da se zdravnice in ostalo osebje ženskega spola večinoma odločajo za maternični vložek, gre verjetno iskati v tem, da je ta oblika kontracepcije izjemno učinkovita pri preprečevanju nosečnosti, in sicer 99-odstotno, medtem ko je učinkovitost kontracepcijskih tablet okoli 91-odstotna, uporaba kondoma pa komaj 82 -odstotna. Ključna prednost materničnega vložka pa je zagotovo v tem, da ga ginekolog vstavi v nožnico in nato ga ženska lahko za nekaj let odmisli. Kontracepcijske tabletke pa mora posameznica jemati vsakodnevno.

Najbolj primerno obliko kontracepcije izberite ob posvetu z ginekologinjo.
Najbolj primerno obliko kontracepcije izberite ob posvetu z ginekologinjo.FOTO: Profimedia

Za katero obliko kontracepcije se odločajo Slovenke?

Tudi v Sloveniji je med ženskami še vedno najpogostejša oblika kontracepcije hormonska kontracepcija, ki obstaja v obliki tabletk, obročka, obliža ali materničnega vložka, pove ginekologinja Ksenija Šelih Martinec, dr. med. ''Pri hormonski kontracepciji lahko uporabljamo kombinacijo dveh hormonov, sintetski estrogen in gestagen ali samo gestagen. Kombinirano obliko poznamo kot tabletke, obroček ali obliž. Največ deklet in žensk uporablja to obliko kontracepcije.

Tudi v Sloveniji je med ženskami še vedno najpogostejša oblika kontracepcije hormonska kontracepcija, ki obstaja v obliki tabletk, obročka, obliža ali materničnega vložka, pove ginekologinja Ksenija Šelih Martinec, dr. med
Tudi v Sloveniji je med ženskami še vedno najpogostejša oblika kontracepcije hormonska kontracepcija, ki obstaja v obliki tabletk, obročka, obliža ali materničnega vložka, pove ginekologinja Ksenija Šelih Martinec, dr. med FOTO: Aljoša Kravanja

Vse več predvsem mladih deklet pa se odloča za vaginalni obroček, ki si ga redno sama vstavljajo v nožnico. Ne vem zakaj, ampak uporaba obliža ni zaživela, čeprav ima obliž prednosti predvsem zato, ker hormoni zaobidejo prehod preko jeter. Gestagenska kontracepcija pa je v obliki tabletke ali hormonskih materničnih vložkov,'' je pojasnila ginekologinja.

Maternični vložek vstavi ginekolog in je v maternici do 5 let. ‘’Večina žensk ga dobro prenaša, seveda pa je v medicini vedno tako, da nobena metoda ni primerna za vse. Maternični vložek Mirena je zelo učinkovita kontracepcija , istočasno pa zmanjšuje krvavitve in se uporablja tudi pri ženskah, ki močno krvavijo. Zadnje leto imamo tudi Jaydess, maternini vložek, ki deluje enako kot Mirena le da ima nižjo koncentracijo hormona in deluje 3 leta. Primeren je za vse ženske, še posebno ugoden pa za mlade, ker je tudi nekoliko manjši,’’ še doda.

Ženska pa se lahko odloči tudi za sterilizacijo, vendar pa se je število sterilizacij, od kar vstavljajo matenične vložke zmanjšalo. Za sterilizacijo se mora odločiti ženska, ki ve, da ne bo imela več otrok. Zanjo pa se lahko odločijo tudi moški, ki pred posegom lahko shranijo seme za morebitno kasnejšo uporabo. ‘’Poznamo moško in zensko sterilizacijo. Pri moškem v lokalni anesteziji prerežemo semenovod – cevčico, po kateri potujejo semenčeca. Ostane izliv, v izlivu pa ni semenčic. Sterilizacija na vpliva na spolno moč, ta je odvisna od hormonov, hormoni pa se izločajo v kri. Pri ženski imamo dva načina sterilizacija. Klasična sterilizacija je bila laparoskopska. V globoki anesteziji ginekolog z električno energijo ali z obročki zapre jajcevoda. Mlajša metoda je histeroskopska sterilizacija. Tukaj ni potrebna anestezija. Ginekolog s pomočjo hosteroskopa, cevke, ki jo uvede v maternico, vstavi vložke za zaporo jajcevodov,’’ pove ginekologinja Ksenija Šelih Martinec.

Žal pa nobena metoda ni 100 -odstotna in je tudi po sterilizaciji možna zanositev. Je pa res, da se to zgodi redko. Ključnega pomena pa je, da vsaka posameznica ob posvetu z ginekologinjo poišče pravo in najbolj učinkovito zaščito zanjo.
 

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587