Vizita.si
Anketirali so na stotine žensk, ki so žrtvovale zdravo dojko v upanju, da se bodo izognile raku dojke, rezultati pa so pokazali, da bi se dvajset let po operaciji kar 97 odstotkov žensk odločilo za isto pot.

Rakave bolezni

Večina žensk bi znova žrtvovala svojo dojko

K.B.
05. 05. 2011 11.02
0

Raziskovalci priznane ameriške klinike Mayo so naredili raziskavo med ženskami, ki so se odločile za preventivno odstranitev dojke v upanju, da se rak dojke ne bo pojavil ali povrnil. Zanimalo jih je, ali so leta pozneje obžalovale svojo odločitev.

Anketirali so na stotine žensk, ki so žrtvovale zdravo dojko v upanju, da se bodo izognile raku dojke, rezultati pa so pokazali, da bi se dvajset let po operaciji kar 97 odstotkov žensk odločilo za isto pot.
Anketirali so na stotine žensk, ki so žrtvovale zdravo dojko v upanju, da se bodo izognile raku dojke, rezultati pa so pokazali, da bi se dvajset let po operaciji kar 97 odstotkov žensk odločilo za isto pot.FOTO: iStockphoto
Nekatere ženske, ki prebolijo raka dojke ali imajo raka v družini in imajo tako večjo možnost, da bodo za tem rakom zbolele tudi same, se odločijo za amputacijo zdravih dojk. Zdravnike klinike Mayo v Minessoti pa je zanimalo, ali so ženske leta pozneje obžalovale svojo odločitev. Anketirali so na stotine žensk, ki so žrtvovale zdravo dojko v upanju, da se bodo izognile raku dojke, rezultati pa so pokazali, da bi se dvajset let po operaciji kar 97 odstotkov žensk odločilo za isto pot. ''To so pomembne raziskave, saj si kirurgi želimo, da bi bili naši pacienti s svojo odločitvijo zadovoljni tudi v prihodnje,'' pove raziskovalka in kirurginja dr. Judy C. Boughey.
Mamografija je najzanesljivejša in najnatančnejša metoda za ugotavljanje začetnih rakavih sprememb v dojki.
Mamografija je najzanesljivejša in najnatančnejša metoda za ugotavljanje začetnih rakavih sprememb v dojki. FOTO: iStockphoto

Ni pa pomembno le, ali so ženske zadovoljne s svojo odločitvijo, ampak tudi, kako so se soočile z izgubo dojke. 30 odstotkov vprašanih žensk je povedalo, da se je po posegu soočalo z negativno samopodobo, in kar četrtina žensk jih je imela občutek, da so izgubile del svoje ženstvenosti, kar je vplivalo na njihovo spolnost. A ti občutki se pozneje niso povečevali. Poleg tega dr. Stephanie Bernik, vodja oddelka kirurgije na onkološkem inštitutu v New Yorku, pravi, da se danes ženske lažje odločijo za takšen postopek in da so z njim tudi bolj zadovoljne kot pred dvajsetimi leti, saj so se izjemno izboljšale tehnike rekonstrukcije dojke.

Sicer pa kirurško zdravljenje raka dojke vključuje lumpektomijo (odstranitev tumorja in tkiva okrog tumorja), mastektomijo (odstranitev bolne dojke) ali dvojno mastektomijo (odstranitev obeh dojk). Dodatno zdravljenje lahko vključuje radioterapijo, kemoterapijo ali hormonsko zdravljenje. Kljub vsemu pa vsi ti postopki niso stoodstotno zagotovilo, da se rak ne bo vrnil.

Kot pravi dr. Bernik, deset odstotkov raka dojke povzroči mutacija gena, zato imajo ženske, ki imajo raka dojke v družini, večje možnosti, da bodo zbolele za njim. Drugi dejavniki tveganja, ki povečujejo možnost raka dojke, so še staranje oziroma dolgotrajna izpostavljenost ženskemu spolnemu hormonu estrogenu, ki se pojavi ob menstruaciji v zgodnjih letih in se v večji količini pojavlja vse do menopavze. Tudi moški lahko razvijejo raka dojke, a je to redko, še pove dr. Bernik.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587