Odrasel človek je v povprečju dnevno potrebuje 400 mikorgramov, večje potrebe po njej pa so pri ženskah v času nosečnosti. ''Je pa pomembno, da ta zelenjava nima predolge poti od vrta do mize, da ni predolgo izpostavljena sončni svetlobi, in pa da ostalo temno zelenjavo čim manj termično obdelamo,'' pojasnjuje nutricionistka Andreja Čampa Širca.
Količina folatov se namreč na svetlobi in s kuhanjem ter pečenjem zmanjša. In ker so potrebe po folni kislini med nosečnostjo povečane za kar 50 odstotkov, ženska s hrano vase dobi premalo folne kisline. Zato jo mora še dodatno uživati v obliki prehranskih dopolnil. ''Če jo začnejo jemati pravočasno in jo jemljejo v zadostni količini, se lahko izognejo nekaterim nepravilnostim pri razvoju otroka. To velja tako za nevrološke nepravilnosti kot tudi za nekatere druge, na primer nepravilnosti na srcu,'' pojasni dr. Stephane Moniotte, belgijski pediater kardiolog, ki je te dni obiskal Slovenijo in predaval na Pediatrični kliniki.
Ženske, ki so jemale hormonsko kontracepcijo, naj začnejo folno kislino jemati pol leta pred načrtovano zanositvijo, druge pa tri mesece prej. Tiste, ki zanosijo nenačrtovano, naj jo začnejo jemati takoj, ko izvedo, da so noseče. ''Četudi ženska ne namerava zanositi oziroma ne ve, da je noseča, je bolje, da jo začne jemati, ker deluje zelo hitro. V približno štirih tednih boste dosegli tisto dovolj visoko raven folne kisline v krvi in to bo še vedno zmanjševalo tveganje za nepravilnosti,'' še pove dr. Moniotte in dodaja, da je, ker kar 60 odstotkov bodočih mamic v sebi nima encima za absorbcijo folne kisline, pomembno, da posežejo po takšnih dodatkih, ki vsebujejo aktivno obliko folne kisline.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV