Vizita.si
Miomi

Žensko zdravje

Zakaj nastanejo fibrodi v menopavzi?

N.R.A.
14. 12. 2024 04.50
0

Maternični fibroidi ali miomi so tumorji, ki rastejo znotraj ali na maternici. Fibroidi niso rakavi in se redko razvijejo v raka. Sestavljeni so iz gladkih mišičnih celic in drugih tkiv, ki rastejo v maternici ali okoli nje. Po nekaterih podatkih naj bi kar 80 % žensk do 50. leta enkrat razvilo maternične fibroide. Zakaj se najpogosteje razvijejo v času menopavze?

Fibroidi so lahko posamezni ali se pojavljajo v skupini, piše krenizdravo. Morda imate en fibroid ali več kot enega. Fibroidi se lahko zelo razlikujejo po velikosti – nekateri so majhni kot semena, drugi pa lahko zrastejo do velikosti lubenice.

Strokovnjaki še vedno niso ugotovili točnega vzroka materničnih fibroidov. Znano pa je, da se ti tumorji ponavadi povečajo v letih, ko lahko zanosite. To je posledica visoke ravni hormonov estrogena in progesterona v tem obdobju. Ti hormoni naj bi bili ključni pri rasti fibroidov.

Vse, kar bi ženske morale vedeti o miomih
Preberi še
Vse, kar bi ženske morale vedeti o miomih

Fibroidi se običajno zmanjšajo in povzročajo manj simptomov, ko raven hormonov v menopavzi pade. Vendar pa lahko včasih rastejo po menopavzi. V nadaljevanju izveste, kako so povezani miomi in menopavza.

Več o fibroidih v spodnjem članku:

6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska
Preberi še
6 simptomiov fibriodov, ki bi jih morala poznati vsaka ženska

Dejavniki tveganja za maternične fibroide

Maternični fibroidi se pogosteje pojavijo pri ženskah, ki:

- so predebele,

- stare so med 30 in 40 let,

- imajo družinsko anamnezo fibroidov,

- nikoli niso bile noseče,

- so začele menstruacijo pred 10. letom,

- so v menopavzo vstopile pozneje od povprečja,

- imajo nizko raven vitamina D v telesu,

- jedo veliko rdečega mesa in malo zelenjave, sadja in mlečnih izdelkov,

- pijejo alkohol.

Miomi
MiomiFOTO: Adobe Stock

Maternični fibroidi v perimenopavzi

Perimenopavza je obdobje pred menopavzo. Običajno se začne sredi 40. let, čeprav se lahko začne prej ali kasneje. Med perimenopavzo se ravni estrogena v vašem telesu hitro dvignejo in znižajo, kot tobogan. Te nenadne spremembe v hormonih lahko sprožijo razvoj materničnih fibroidov. Pravzaprav je tveganje, da fibroidi povzročijo simptome, največje v perimenopavzi. Približno 30 % na novo odkritih fibroidov se pojavi v tem obdobju.

Znaki, da nosite neustrezen modrček
Preberi še
Znaki, da nosite neustrezen modrček

Fibroidi lahko poslabšajo perimenopavzalne simptome. Morda boste imeli daljše in močnejše menstruacije, večjo bolečino v medenici in pogostejšo potrebo po uriniranju. Ko se približujete menopavzi, začne raven estrogena upadati. Sčasoma prenehate proizvajati estrogen. Ta padec estrogena povzroči zmanjšanje fibroidov in morda boste opazili manj simptomov.

Kaj je Bartolinijeva cista?
Preberi še
Kaj je Bartolinijeva cista?

Fibroidi in menopavza

Menopavza nastopi po 12 mesecih brez menstruacije. Večina žensk vstopi v menopavzo v poznih 40-ih ali zgodnjih 50-ih, povprečna starost je 51 let. Po menopavzi vaši jajčniki ne proizvajajo več estrogena ali progesterona. Simptomi fibroidov običajno, vendar ne vedno, izginejo med menopavzo.

Ko gre za menopavzne fibroide, se lahko po menopavzi zmanjšajo, ker vaše telo preneha proizvajati hormone, ki jih hranijo. Manjši maternični fibroidi v menopavzi povzročajo manj simptomov. V redkih primerih lahko fibroidi rastejo po menopavzi. To se zgodi, ker estrogen proizvajajo tudi drugi deli telesa poleg jajčnikov, kot so nadledvične žleze in maščobne celice. Fibroidi, ki rastejo po menopavzi, običajno povzročajo blažje simptome.

Vir: krenizdravo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662