Medtem ko lahko nekatere ženske natančno določijo, kdaj bodo imele menstruacijo, saj je ta vedno točna, se druge soočajo z nepravilnim in netočnim ciklusom, pri katerem se menstruacija včasih pojavi iznenada ali pa sploh ne. V najstniškem obdobju, ko so hormoni na vrhuncu, je neredna menstruacija nekaj običajnega, v odrasli dobi pa največkrat ni.
Običajno trajanje cikla pri večini žensk je 28 dni, vendar je normalen razpon tudi vse od 21 do 35 dni, odvisno od posameznice. Če je ženska navajena, da menstruacija 'prihaja' en mesec na 29. dan, drugi mesec pa na 31. dan, to zanjo ni nič neobičajnega. Nasprotno pa lahko pri ženski, ki ima vedno menstruacijo denimo na 28. dan in ji začne menstruacija konkretno zamujati, sklepamo, da pojav pri njej ni normalen.
Možni razlogi za zamujanje menstruacije
1. Stres: prvi in najpogostejši razlog za zapoznelo menstruacijo je stres, saj sproža hormonsko neravnovesje in vpliva celo na del možganov, ki pomaga uravnavati ženski cikel. Stres lahko povzroči tudi izgubo teže ali pa njeno povečanje teže, kar seveda tudi lahko vpliva na cikel.
2. Premajhna telesna teža ali hitro hujšanje: razlog se skriva v porušenem hormonskem ravnovesju. Dekleta in ženske, ki denimo trpijo za bulimijo ali anoreksijo, se pogosto soočajo z zapoznelimi menstruacijami, velikokrat pa jih na določeni točki tudi izgubijo. Naše telo potrebuje ustrezna hranila in vitamine za ustrezno delovanje, zato ni nič nenavadnega, da se ob njihovem pomanjkanju 'zavaruje'.
3. Debelost: podobno kot premajhna telesna teža lahko tudi debelost vpliva na težave s ciklom iz podobnega razloga.
4. Policistični jajčniki: bistvo sindroma policističnih jajčnikov je, da ni ovulacije, zato so menstrualni ciklusi nepravilni. Če imate simptome, ki so opisani v spodnjem članku, čim prej obiščite svojega ginekologa.
5. Hormonska terapija: čeprav je hormonska terapija včasih idealna za uravnavanje cikla, lahko že sam začetek ali prenehanje jemanja hormonov vpliva na ovulacijo, saj nanjo vplivata hormona progesteron in estrogen. Včasih traja do šest mesecev, da se cikel stabilizira.
6. Kronične bolezni: nekatere bolezni, kot sta celiakija ali diabetes, lahko vplivajo na neredne cikle, če ti niso pod nadzorom.
7. Težave s ščitnico: zdravila, ki temeljijo na hormonih, na primer zdravila za ščitnico, steroidi ali antipsihotiki, lahko vplivajo na menstrualni ciklus. Težave s ščitnico so pogost vzrok težav, ker je organ tisti, ki uravnava presnovo.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV