1. Bolezni srca in ožilja
Bolezni srca in ožilja dandanes veljajo za glavni vzrok umrljivosti tako pri moških kot tudi pri ženskah. Pri tistih, ki so mlajše od 50 let, nekaj zaščite sicer še tvori estrogen, vendar pa začne vrednost tega po tej starostni meji močno upadati. Zato je pomembno, da se zaščitite tudi same – s prevencijo (redno preverjajte vrednost škodljivih lipidov v krvi) in še pravočasno prepoznavo simptomov. Osredotočiti se morate predvsem na preprečevanje kopičenja maščobnih oblog na stenah krvnih žil, kar lahko dosežete že z izbiro zdrave prehrane bogate z vlakninami, zelenjavo, sadjem, manjšim vnosom rdečega mesa in višjim vnosom ribjega mesa, izogibati pa se je dobro tudi nevarnih maščob, ki se skrivajo naprimer v margarini in hitri ali ocvrti hrani, ter sladkarij. Ne pozabite: odrasel človek bi moral biti fizično aktiven vsaj 30 minut na dan.
2. Rak dojke
Rak dojke je najpogostejša oblika raka pri ženskah na svetu. Prizadene namreč kar 1 na 8 žensk, najpogosteje med 45 in 55 letom starosti. Dejavniki, ki povečujejo tveganje za razvoj bolezni, so starost, geni, debelost, uživanje alkohola ter dolgoletno jemanje hormonov, zato se poskusite mogočih v kar največji meri izogibati. Vidni simptomi, med katerimi so najpogostejše zatrdline, bolečina v predelu prsi in opaznejše spremembe na bradavicah, se pojavijo dokaj pozno, ko lahko bolezen že napreduje, zdravljenje pa je tako bolj zapleteno ter manj učinkovito.
Zato nikar ne odlašajte! Takoj po dopolnjenem 40. letu starosti se naročite na mamografijo, ki je najzanesljivejša in najnatančnejša metoda za ugotavljanje začetnih rakavih sprememb v dojki, ki jih bo s pomočjo slikanja poskusil odkriti rentgenolog. V kolikor bolezen odkrijemo v zgodnji fazi je namreč stopnja preživetja izjemno visoka.
3. Rak na materničnem vratu
Ženske, ki ne opravljajo rednih ginekoloških pregledov, močno ogroža tudi rak na materničnem vratu. V kolikor ga povzroči virus HPV, bo ta spodbudil tudi rast malignega tumorja, ta pa lahko v vašem telesu tiho raste kar dolgih 15 let od vstopa virusa v telo. Cepljenje žal ni doživljenjsko, prav tako pa ne ščiti že okuženih posameznikov, niti pred vsemi oblikami virusa, zato je preventiva ključnega pomena. Ker simptomov praktično ne moremo opaziti, vam svetujemo, da se čimprej naročite na PAP test, ki pomaga pri zgodnjem odkrivanju tovrstne oblike raka, omogoča pa tudi oceno hormonskega statusa vsake posameznice. Celice z materničnega vratu bo s posebnim strgalom odvzel ginekolog ter pod mikroskopom pregledal morfologijo obarvanih celic. Test sicer ni diagnostičen, bo pa pokazal vse morebitne nepravilnosti, ki so dobra osnova za nadaljne preiskave (kolposkopija, biopsija).
4. Rak jajčnikov
Rak jajčnikov v Sloveniji po pogostnosti sodi na sedmo mesto med vsemi raki pri ženskah, vendar povzroča največjo umrljivost med raki rodil, saj ga je zelo težko pravočasno diagnosticirati. Tvoriti se začne namreč globoko v medeničnem predelu, kjer ga ne čutimo, vse dokler maligni tumor ne doseže že te velikosti, da nam zadaja občutek bolečine. Žal pa je lahko takrat že prepozno. Zato bodite karseda pozorne na nekatere druge simptome, kot so naprimer napihnjenost, bolečine v trebuhu, pogosto uriniranje, zaprtost, izguba apetita in hiter občutek sitosti, ter se že ob prvem sumu nemudoma naročite na ginekološki pregled. Še posebej ogrožene so posameznice po 35. letu starosti.
5. Rak debelega črevesa in danke
Debelo črevo je del prebavnega trakta, ki shranjuje ves 'odpadni material', zato rak debelega črevesa in danke ogroža predvsem ženske, ki pretiravajo z vnosom maščob v telo in tiste, pri katerih v debelem črevesu odkrijejo prisotnost polipov, sploh če je bolezen v družini že dedno pogojena. Polipi so različno veliki izrastki, ki se lahko z leti rakasto spremenijo, zato bodite še posebej pozorne na simptome, ki jih lahko razkrivajo - najpogosteje se ti kažejo v obliki prisotnosti krvi v blatu. V tem primeru se nemudoma naročite na rektoskopijo, pri kateri bo zdravnik z upogljivo optično cevko pregledal končni del debelega črevesa, ali pa kolonoskopijo oziroma pregled celotnega črevesja. Ženskam nad 45. letom starosti, ki so nekoliko bolj ogrožene, svetujemo celo laboratorijski pregled blata na vsaka 3 leta.
6. Miomi na maternici
Miomi so najpogostejša oblika benignih tumorjev pri ženskah, ki nastanejo na steni maternice. Z njimi se sooča kar vsaka 3. ženska po 40. letu starosti, pogosteje pa se pojavljajo predvsem pri ženskah, ki še niso rodile (po menopavzi se tveganje zmanjša). Ker jih je zelo težko odkriti, vam svetujemo, da se že ob zaznavi prvih simptomov, med katere spadajo močne in boleče menstruacije, krvavitve med dvema ciklusoma ter bolečina v spodnjem delu trebuha, odpravite na ginekološki pregled, sicer pa se lahko že preventivno vsaj 2-krat na leto naročite tudi na ultrazvok.
Praktičen način za prepečevanje nastajanja miomov je tudi prilagoditev stalne prehrane. Svetujemo vam, da se izogibate živil, ki na splošno spodbujajo njihovo rast, mednje pa sodijo soja, stročnice, fižol in oreški. Pomagal bo tudi temnižji vnos živalskih maščob.
7. Sladkorna bolezen
Skoraj tretjina žensk, ki trpi za sladkorno boleznijo, se tega skoraj zagotovo ne zaveda. Bolnice namreč ponavadi zdravnika v osnovi obiščejo zaradi drugih zdravstvenih težav, kot so naprimer visok krvni tlak in poškodbe krvnih žil, in šele takrat izvejo, da je v resnici kriva nenadzorovana raven sladkorja v krvi. Simptomi običajno vključujejo pogosto uriniranje, nepotešljivo žejo, nepojasnjeno hujšanje (kljub velikemu apetitu), oslabelost, utrujenost, odrevenelost in mravljinčenje v prstih, zato vam svetujemo, da ob prvem sumu, pa tudi po 35. letu starosti nasploh, takoj in redno preglejujete vrednost sladkorja v krvi. Najučinkovitejši protiukrep proti posledicam sladkorne bolezni so torej ustrezna regulacija krvnega sladkorja in krvnega pritiska, ter odpoved kajenju in redne kontrole pri zdravniku.
8. Slabokrvnost
Slabokrvnost ali anemija je stanje zmanjšane sposobnosti krvi za prenos kisika do celic v telesu. Primanjkuje vam namreč rdečih krvničk, ki so odgovorne za prenos kisika iz pljuč v različne organe, kot so možgani, ledvice in posamezne mišice, to pa lahko vodi v občutek nenehne utrujenosti, glavobol, slabo počutje in celo odpoved ledvic. Enostavna rešitev, da vse to preprečite, je lahko že dodatek železa v obliki tablet, ki jih morate potem jemati redno (vsakodnevno). Še boljši pa so seveda naravni viri hrane – veliko železa boste našli naprimer v zeleni listnati zelenjavi, jetrih, lupinarjih in rdečem mesu.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV