Vizita.si
Bolj ali manj redne menstrualne krvavitve še ne pomenijo, da ima ženska tudi redne, nemotene ovulacije.

Žensko zdravje

Ženske, pozor! Menstruacija še ne pomeni ovulacije

Eva Trček
25. 01. 2010 09.24
0

Imate bolj ali manj redne menstrualne krvavitve, pa vam kljub temu ne uspe zanositi? Potem morda med vašim menstrualnim ciklom sploh ne pride do ovulacije. To pa pomeni, da tudi zanositev ni mogoča.

Bolj ali manj redne menstrualne krvavitve še ne pomenijo, da ima ženska tudi redne, nemotene ovulacije.
Bolj ali manj redne menstrualne krvavitve še ne pomenijo, da ima ženska tudi redne, nemotene ovulacije.FOTO: iStockphoto

Menstruacija še ne pomeni ovulacije

Večina žensk, ki ima bolj ali manj redne menstruacije, ne razmišlja o tem, ali njeni reproduktivni organi res delujejo brezhibno. Na to, da se v telesu nekaj ne odvija tako, kot bi se moralo, pomislijo šele takrat, ko so menstrualne krvavitve neredne ali celo povsem odsotne. Veliko bolj pa se začnemo ženske z menstrualnim ciklom in dogajanji v našem organizmu ukvarjati takrat, ko se odločimo, da je čas za spočetje. A tudi redna menstruacija ni zagotovilo, da je ženska plodna in da bo zanosila brez težav. ''Menstrualni cikli so lahko taki z ovulacijo ali brez nje. V takšnem cilku, kjer je delovanje hormonov estrogenov in gestagenov pravilno uravnano, pride do ovulacije in posledično je zanositev možna. Če pa delovanje teh hormonov ni uravnano, pa do ovulacije ne pride,'' razlaga ginekologinja dr. Uršula Reš Muravec.

O vzrokih motenj ovulatornega cikla smo povprašali ginekologinjo dr. Uršulo Reš Muravec.
O vzrokih motenj ovulatornega cikla smo povprašali ginekologinjo dr. Uršulo Reš Muravec. FOTO: Dare Čekeliš
Vzrok je lahko hormonsko neravnovesje, pretirana telesna aktivnost, nihanje teže ...

Motnje ovulacije so lahko posledica zunanjih ali notranjih dejavnikov. Menstrualni cikel lahko zmotijo prevelik stres, pretirana fizična aktivnost, velike spremembe v telesni teži, jemanje določenih zdravil. Velikokrat pa je za težave z ovulacijo krivo porušeno hormonsko ravnovesje, ki je posledica nepravilnega delovanja nadledvične žleze, ščitnice, hipofize. V zvezi z motnjami ovucije se pogosto omenja sindrom policističnih jajčnikov, kjer v jajčnikih nastajajo številne benigne ciste. Vzrok tega sindroma je najverjetneje povišana koncentracija inzulina v krvi, ki čezmerno spodbuja in tako sproža njihovo neustrezno delovanje ter posledično motnje ovulacije.

Od vzrokov je seveda odvisen tudi način zdravljenja. Če motnje ovulacije povzročajo zunanji dejavniki, na katere imamo vpliv, jih je treba čim prej odstraniti. Če je vaše življenje kaotično in stresno, se morate zavesto čim bolj izogibati stresu. Če ste zagrizena športica in pogosto preveč obremenjujete svoj organizem, poskusite telesno aktivnost nekoliko zmanjšati in malo izpreči. Če velikokrat preizkušate kakšno ekstremno dieto in če vaša teža močno niha, skušajte čim prej uravnotežiti svojo prehrano in vzdrževati težo na neki konstanti ravni. Če pa so vzroki vaših težav biološki, vam bo po pregledu in preiskavah ginekolog predpisal ustrezno zdravljenje.

Najbolj zanesljivo lahko ženska ovulacijo preveri z ovulacijskimi testi ali preprostim merjenjem bazalne temperature.
Najbolj zanesljivo lahko ženska ovulacijo preveri z ovulacijskimi testi ali preprostim merjenjem bazalne temperature.FOTO: iStockphoto

Kako ženska ve, ali ima ovulacijo?

Ženska, ki ima sicer bolj ali manj redne menstrualne krvavitve, sama včasih težko ugotovi, ali ima tudi ovulacijo ali ne. Na motnje ovulacije včasih nakazujejo zgolj manjše spremembe, na primer nekoliko drugačna krvavitev, odsotnost bolečine v trebuhu ali prsih, ki je pogosto prisotna med ovulacijo, odsotnost izcedka, ki pri velikih ženskah spremlja ovulacijo. Sluz je namreč med ovulacijo podobna surovemu beljaku, zelo lepljiva in se razteguje v tanko nit. Pred in po ovulaciji je redkejša in ni lepljiva. In bolj kot je sluz iz nožnice bogata, bolj je ženska hormonsko dejavna. ''Nekatere ženske čutijo ovulacijo, še posebej, če je boleča. Ženska, ki ima reden menstrualni ciklus, ki čuti predmenstrualno napetost v prsih in ima boleče menstuacije, ima veliko verjetnost za ovulatoren ciklus,'' pravi dr. Reš Muravec.

Najbolj zanesljivo pa lahko ženska ovulacijo preveri z ovulacijskimi testi, ki so na voljo v lekarnah in nekaterih drogerijah, ali s preprostim merjenjem bazalne temperature. Temperaturo si morate izmeriti navsezgodaj zjutraj, takoj ko odprete oči in preden naredite kar koli drugega. To pomeni, da je najbolje imeti nekje pri roki živosrebrni termometer in da ne smete vstati iz postelje, imeti spolnih odnosov, ne smete iti na stanišče ali pojesti zajtrka – vsa ta opravila pridejo na vrsto po merjenju, ki traja približno tri minute. Najbolj zanesljivo je, če si temperaturo izmerite v nožnici, lahko pa tudi v zadnjični odprtini, pod pazduho ali pod jezikom. Med ovulacijo je temperatura približno pol stopinje višja kot sicer. Ginekologi pa za določanje ovulacije uporabljajo urinskime in krvne teste, določijo pa jo lahko tudi s pomočjo ultrazvoka.

''Nekatere ženske čutijo ovulacijo, še posebej, če je boleča. Ženska, ki ima reden menstrualni ciklus, ki čuti predmenstrualno napetost v prsih in ima boleče menstuacije, ima veliko verjetnost za ovulatoren ciklus,'' pravi dr. Reš Muravec.
''Nekatere ženske čutijo ovulacijo, še posebej, če je boleča. Ženska, ki ima reden menstrualni ciklus, ki čuti predmenstrualno napetost v prsih in ima boleče menstuacije, ima veliko verjetnost za ovulatoren ciklus,'' pravi dr. Reš Muravec.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587