Statistike kažejo, da se endometrioza, pri kateri se maternična sluznica razrašča tudi izven maternične votline in se tako razraste tudi na jajčnikih, mehurju, celo črevesju in drugje v mali medenici, pojavlja pri kar desetini žensk. Točnega vzroka bolezni strokovnjaki še ne poznajo, jasno pa je, da se tudi izven maternice razraščeno tkivo odziva na hormonske spremembe, do katerih prihaja med menstrualnim ciklom. Ker se lahko ob menstrualni krvavitvi pojavijo tudi krvavitve v ta žarišča v drugih delih trebušne votline, od koder kri ne more iztekati iz telesa, se lahko tam pojavljajo ciste in lahko se začnejo brazgotiniti jajčniki. Ciste in zarastline pa lahko zavirajo ovulacijo in posledično zanositev.
Močne menstrualne bolečine so lahko znak endometrioze
Simptomi, ki lahko kažejo na endometriozo, so naslednji:
- močne ali pa nenavadne menstrualne krvavitve;
- močni menstrualni krči oziroma menstrualne bolečine, ki se običajno pojavijo tik pred mesečno krvavitvijo, trajajo ves čas menstruacije in nato po koncu mesečnega perila počasi izzvenijo;
- bolečina v trebuhu in mali medenici, lahko tudi v predelu sečnega mehurja ali črevesja;
- težave z zanositvijo.
Bolezen se uspešno zdravi
Težava pri odkrivanju endometrioze je v tem, da celo pregled z ultrazvokom ne pokaže izven maternice razraščenega tkiva in zabrazgotinjenih jajčnikov. Šele pregled s pomočjo laparoskopije, kjer zdravniki od znotraj pogledajo, kaj se dogaja v trebušni votlini ženske, lahko pokaže, ali gre res za endometriozo in na kateri stopnji je. A dobra novica je, da se da endometriozo uspešno zdraviti. Dandanes imajo ženske na voljo več zdravil – takšna, ki zavirajo ovulacijo in menstruacijo, s čimer se omogoči tudi zdravljenje bolezenskih sprememb v trebušni votlini, potem zdravila, ki zavirajo sproščanje spolnih hormonov, ali pa se lahko zdravnik odloči za stalen visok odmerek hormonov estrogenov ali progestogenov. A pri marsikateri ženski se zgodi, da se po koncu hormonskega zdravljenja endometrioza vrne. Za uspešno se je izkazalo tudi kirurško odstranjevanje v trebušni votlini razraščenega tkiva. Starejše ženske, ki nočejo več otrok in želijo enkrat za vselej opraviti z endometriozo, pa se lahko odločijo celo za odstranitev jajčnikov in maternice.
Endometrioza in neplodnost
Raziskave so pokazale, da se pri kar 30 odstotkih neplodnih žensk pojavlja tudi endometrioza, a po drugi strani jih polovica kljub bolezni nima težav z neplodnostjo. Dobra novica je tudi, da jih po kirurškem zdravljenju po naravni poti zanosi kar 60 odstotkov bolnic. Tistim, ki še vedno ne morejo spočeti potomca, pa lahko zdravniki v skrajnem primeru pomagajo tudi z zunajmaternično oploditvijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV