V intervjuju za ameriški radio s Howardom Sternom je Ben Stiller delil novico in razkril, da je kljub temu, da v družini ni imel nihče diagnosticiranega raka na prostati in da ob tem niti ni bil v skupini z visokim tveganjem, vseeno sam prejel diagnozo "srednje agresivnega raka" pri samo 48 letih starosti.
Kot piše Stiller v odkritem osebnem eseju, objavljenem tudi na spletu, je njegov zdravnik začel opravljati "izhodiščne" teste za prostato specifičnega antigena (PSA), ko je bil star 46 let, izključno iz previdnosti.
Potem ko je opazoval, kako njegove vrednosti PSA naraščajo več kot leto in pol, ga je zdravnik napotil k urologu, ki je nato opravil magnetno resonanco in nazadnje biopsijo, zaradi česar so mu leta 2014 tudi postavili diagnozo. Ben Stiller razkriva, da v tem času ni imel nobenih simptomov.
Naslednje tri mesece se je igralec sprva zdravil, nato pa je sledila operacija odstranitve tumorja. Septembra tistega leta so mu dali zeleno luč in v času pisanja omenjenega eseja je prejel izvid testa, ki mu je povedal, da nima več raka.
Stiller vztraja, da če bi njegov zdravnik čakal s testiranjem do njegovega 50. leta, kot priporoča Ameriško združenje za boj proti raku, bi vedel, da ima rastoči tumor, šele dve leti po tem, ko je zahvaljujoč predhodnemu testiranju raka že premagal: "Če bi zdravnik sledil smernicam ameriške delovne skupine za preventivne storitve, sploh ne bi bil nikoli prej testiran in ne bi vedel, da imam raka, dokler ne bi bilo prepozno za uspešno zdravljenje."
Ameriške medicinske smernice moškim svetujejo, naj začnejo testirati za raka na prostati po 50. letu. Toda kot piše Stiller: "Zgodnje testiranje PSA mi je rešilo življenje. Dobesedno. Zato to zdaj pišem."
V Avstraliji so nasveti skoraj enaki. Glede na Better Health, zdravstveni organ države, "trenutne smernice priporočajo, da se za raka na prostati testirajo moški, starejši od 50 ali starejši od 40 let, ki imajo družinsko anamnezo raka prostate".
Prav tako ni programov presejalnih pregledov prostate, ki bi jih sponzorirala vlada, za razliko od pobud za raka dojk, črevesja in materničnega vratu, za katere državljanom pošiljajo opomnike, naj jih opravijo. Enako velja tudi v Sloveniji.
Vendar pa je rak prostate najpogosteje diagnosticiran rak pri moških tako v Avstraliji in v Evropi kot pri nas.
Otis Brawley, glavni zdravnik Ameriškega združenja za boj proti raku, je za CNN povedal, da za odlaganje testiranja obstaja dober razlog navkljub Stillerjevi pozitivni izkušnji, ki je zvezdniku rešila življenje.
"Preizkusi niso točni," je dejal. "Včasih spregledajo raka, ki ga je treba najti, in najdejo raka, ki ga ni treba najti." CNN še piše, da ko testiranje PSA ponudi zavajajoče ali netočne rezultate, lahko to privede do tega, da so moški po nepotrebnem diagnosticirani in zdravljeni, kar ima svoje slabe strani.
"To je zapleteno področje, ki se razvija," piše Stiller. "Toda v tem nepopolnem svetu verjamem, da je najboljši način za določitev smeri ukrepanja sicer najbolj ozdravljivega, a prav tako smrtonosnega raka, da ga odkrijemo zgodaj."
Vizita e-novice
Bena Stillerja boste oboževalci lahko od torka, 3. oktobra, spremljali tudi na VOYO, kjer bo nastopil v glavni vlogi komične drame BRADOV POLOŽAJ (Brad's Status). V njej nastopa kot Brad, ki pospremi sina Troyja na kolidž na vzhodno obalo, kar pa v njem sproži krizo samozavesti. Brad ima sicer uspešno kariero in udobno življenje – a vendarle ne takega, kot si je svojo prihodnost predstavljal v lastnih zmagoslavnih dneh kolidža. Brad razkaže sinu Boston, kjer je sam študiral – in ne more si kaj, da ne bi svojega življenja primerjal s svojimi štirimi najboljšimi prijatelji s kolidža.
Vir: bodyandsoul & onkologija
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV