"Kot otrok sem gledala svojo babico in mamo, kako dajeta kri, in komaj sem čakala, da se pridružim," je povedala Judyjina vnukinja Mollie. "Tako babi kot mami sta mi veliki vzornici. Sta neverjetno močni ženski, zato sem si želela, da bi to naredila tudi jaz, ko sem ju videla z nasmehom na obrazu darovati kri."
Molliejina mati, 50-letna Caroline, je kri darovala 40-krat, pri čemer naj bi bila darovanja še posebej pomembna po stresnem letu 2023. "Lani je moja prijateljica izvedela, da ima krvnega raka, njen pogum in čista odločnost pa sta bila neverjetna," pravi Caroline. Vse, kar komur koli pomaga preživeti, je fantastično in dajanje krvi je zelo majhna stvar. Nikoli namreč ne veš, kdaj bodo družina ali prijatelji v situaciji, ko bodo potrebovali kri.
"Če sem iskrena, se mi zdi najlepši občutek, ko vem, da bodo mojo kri porabili za pediatrično bolnišnico," še pove Caroline. Vse tri so še dodale, da je najlepše pri vsem zavedanje, da si nekomu pomagal, morda celo rešil življenje.
"Dajanje krvi je nekaj, kar bi moral storiti vsakdo. Potrebujete 30 minut svojega dneva, da nekomu omogočite preostanek življenja. Mislim, da je pomembno, da se postavite v kožo nekoga, ki to kri potrebuje, in kako bi se počutili, če bi jo potrebovali vi ali vaš družinski član."
Kdo lahko daruje kri?
Darovalci krvi, kot imajo napisano na spletni strani Rdečega križa Ljubljana, morajo izpolnjevati naslednje pogoje:
- Kri lahko daruje oseba v starosti od 18. do 65. leta.
- Telesna teža krvodajalca ne sme biti nižja od 50 kg.
- Krvodajalec mora živeti zdrav življenjski slog, kar zagotavlja varno kri.
- Krvodajalec mora biti v dobri psihični in fizični kondiciji – utrujena oseba naj na krvodajalsko akcijo ne prihaja, saj postopek telo dodatno obremeni.
- Oseba, ki daruje kri, naj popije dovolj tekočine (najprimernejša je voda).
- Pred odvzemom krvi naj krvodajalec poje nemasten obrok hrane. Tako bo postopek za telo manj obremenjujoč.
- Kri lahko krvodajalec daruje v ustreznih časovnih presledkih. Ženske lahko kri darujejo vsake 4 mesece, moški pa vsake 3 mesece. Presledki so pomembni, saj tako preprečimo prekomerno izčrpanost organizma krvodajalca, ki se lahko pojavi ob prepogostih odvzemih krvi.
Vizita e-novice
Vir: hellomagazine & Rdeči križ, Območno združenje Ljubljana
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV