Jessica Tuffield iz mesta Kent je marca 2016 obiskala osebnega zdravnika, ker je bila povsem izčrpana, iz nosu ji je kar dva tedna tekla kri, nato pa je nenadno med vožnjo avtomobila dobila še zamegljen vid in povišano telesno temperaturo ter krvni pritisk. ''Ko sem se vozila v službo, sem bila popolnoma izčrpana in čutila sem, da nekaj ni v redu. Spominjam se, da so me začele boleti oči, vid pa je postal zamegljen,'' je povedala za britanski Mail Online.
Takoj je obiskala osebnega zdravnika. Zdravnik jo je napotil v Darent Valley bolnišnico v mestu Dartford. A po osmih urah, ki jih je preživela v bolnišnici, so jo poslali domov brez potrjene diagnoze. Ko je prišla domov, je začela bruhati, glavo je še komaj držala pokonci. Njena mati je bila že popolnoma prestrašena in poklicala je reševalno vozilo. Ko so prišli reševalci, so bili šokirani, ko so izvedeli, da so jo iz bolnišnice poslali domov. ''Takoj so me odpeljali nazaj v bolnišnico in če ne bi bilo moje mame, me danes ne bi bilo tukaj. Svoje življenje dolgujem svojima staršema,'' je povedala za britanski Mail Online.
Izkazalo se je, da se je Jessica spopadala s sepso in kar dva tedna se je v bolnišnici borila za svoje življenje. A kot pravi, ni jezna na zdravnike, da so spregledali njene simptome, saj je sepsa znana po tem, da je njene prve simptome lahko spregledati. Samo pol meseca kasneje, novembra 2016 se je Jessica znova spopadla s sepso, a je tokrat takoj prepoznala znake 'tihega morilca'. V bolnišnici so jo takoj začeli zdraviti z antibiotiki.
Prvi simptomi sepse, ki jih je tokrat takoj prepoznala, so hitro dihanje, nenavadno nizka ali visoka temperatura, lisasta koža, omotica ali omedlevica. Brez takojšnjega zdravljenja z antibiotiki lahko sepsa vodi do odpovedi notranjih organov in smrti. Sepsa je prekomerni odziv imunskega sistema na okužbo ali poškodbo. Kasneje se je izkazalo, da je bila pri Jessici sepsa prvič posledica prehladnega obolenja. V bolnišnici je ostala več tednov, kjer je prejemala infuzijo. Zakaj se ji je sepsa ponovila, zdravniki še danes ne vedo, a predvidevajo, da zaradi oslabljenega imunskega sistema. Sepsa je poznana kot tihi ubijalec, saj njene prve simptome težko diagnosticiramo, a tveganje za smrt se pri pacientu vsako uro kasneje močno poviša, če ga ne začnejo zdraviti. V Veliki Britaniji so v bolnišnicah uvedli posebne kazni, če osebje bolnišnice ne prepozna pravočasno sepse, saj se je v zadnjih letih zgodilo več primerov, ko je niso pravočasno prepoznali.
Jessica si sedaj želi, da bi ljudi bolj osvestila o znakih sepse, da bi jo pravočasno prepoznali. ''Ko sem preživela sepso, se je moj pogled na življenje popolnoma spremenil. Spoznala sem, da ni nič bolj dragocenega v življenju kot moje zdravje.''
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV