In kaj je danes drugače? Oba, tako Tomi kot Jan, imata za seboj težko izkušnjo, a se nista nikoli vdala v usodo. Tomi bo letos tekel na maratonu, in sicer s protezo, medtem ko Jan upa, da se mu bo lahko pridružil naslednje leto. Že res, da je težko začeti znova, a pomembno je, da se v življenju borimo, tudi po diagnozi rak. Tomi si je po začetnem šoku preprosto rekel: "Tomi, zberi se in se začni boriti! Ja, kdo pa se bo, če ne jaz?"
Sarkom je redka oblika raka, ki se lahko pojavi na različnih delih telesa, kot so kosti, mišice, hrustanec, tetiva, krvne žile in tako naprej. Obstaja več vrst sarkoma, običajno pa ga delimo na sarkom mehkih tkiv ali kostni sarkom. Najpogosteje jih prepoznamo po rastoči in neboleči oteklini, ki je bolj ali manj omejena.
Za postavljanje diagnoze se uporablja biopsija oziroma aspiracijska tankoigelna punkcija, pri čemer se določijo benignost ali malignost tumorja, razširjenost in morebitni zasevki še v drugih organih. Po postavljeni diagnozi sarkom večinoma zdravimo s kirurškimi metodami (odstranitev tumorja), obsevanjem in s sistemskim zdravljenjem, posamezno ali v kombinaciji. Po zdravljenju se izvajajo tudi redne kontrole, s katerimi se še naprej spremlja stanje pacienta.
Kakšni so vzroki?
Vzrok nastanka ni povsem poznan, vsekakor pa obstajajo nekateri dejavniki tveganja, na primer izpostavljenost določenim kemikalijam, predhodno obsevanje, prejšnje poškodbe, imunska oslabelost, Pagetova bolezen kosti in tudi dedne bolezni. Večinoma zbolevajo starejši, lahko pa zbolijo tudi mladi. Med slednjima sta tudi Tomi Jakša, ki je zbolel pri 18 letih, in Jan Fonda, ki je zbolel pri komaj 16 letih. Več pa v videu prispevku.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV