Vizita.si
Donald Sutherland

Tuje

Znani igralec po kratkotrajni smrti: 'Videl sem belo svetlobo'

N. Č.
14. 10. 2022 05.00
0

Kanadski igralec Donald Sutherland, ki je tekom kariere zaigral v skoraj 200 različnih filmih in serijah, se je v svojih 87-ih letih soočil z nenavadnim številom sicer redkih bolezni, ena izmed njih pa ga je pripeljala celo do kratkotrajne smrti.

Donald Sutherland je tekom življenja trpel za številnimi boleznimi, vključno z otroško paralizo, revmatično vročino, hepatitisom, apendektomijo, pljučnico in škrlatinko, najnevarnejša bolezen med njimi pa ga je doletela med snemanjem vojne komedije Kelly's Heroes v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, v kateri je igral narednika Oddballa. 

Donald Sutherland v filmu Kelly's Heroes
Donald Sutherland v filmu Kelly's HeroesFOTO: Profimedia

Igralec je takrat prišel v Jugoslavijo na enodnevno snemanje, ko se je njegovo zdravstveno stanje naenkart močno poslabšalo. "Odpeljali so me v bolnišnico – imel sem spinalni meningitis. Niso imeli antibiotikov, zato sem padel v komo in rekli so mi, da sem za nekaj sekund celo umrl," je povedal v enem izmed intervjujev. Kljub temu da igralec ni želel umreti, je priznal, da ga je za trenutek zamikalo, da stopi v mamljivo belo svetlobo: "Videl sem modri tunel in se začel spuščati po njem. Videl sem belo svetlobo. Zakopal sem noge. Nisem hotel iti – a bilo je neverjetno mamljivo. V tistem trenutku si rečeš: "O, sranje, zakaj pa ne?""

Ali verjamete v posmrtno življenje?
Preberi še
Ali verjamete v posmrtno življenje?

Njegov boj za življenje je trajal dobrih šest tednov, ta grozljiva izkušnja pa ga je zaznamovala za vedno. 

Kaj je spinalni meningitis?

Spinalni meningitis je okužba zaščitnih membran, ki obdajajo možgane in hrbtenjačo. Ko se okužba začne, se lahko hitro razširi po telesu.  Če se bolezen ne zdravi pravilno, lahko stanje kaj hitro postane izredno resno, saj lahko povzroči smrtno nevarno zastrupitev krvi in trajno poškodbo možganov ali živčnih celic v le nekaj urah. 

Spinalni meningitis se pojavi takrat, ko bakterije, ki vstopijo v krvni obtok in potujejo v možgane in hrbtenjačo, posledično povzročijo akutni bakterijski meningitis. Spinalni meningitis se lahko pojavi tudi, ko bakterije neposredno vdrejo v možganske ovojnice kot posledica okužbe ušes ali sinusov, zloma lobanje ali – redko – nekaterih operacij. Ko se možgansko in hrbtenično tkivo okuži z bakterijo, tkivo nabrekne, to pa ovira pretok krvi v in iz možganov.

Simptomi se pri akutnem meningitisu razvijejo nenadoma, vključujejo pa predvsem naslednje: visoko temperaturo (vročina), glavobol, otrdel vrat, krče, bruhanje in neprijetne občutke ob močni svetlobi.

Kljub 10-odstotni stopnji umrljivosti si večina ljudi po spinalnem meningitisu popolnoma opomore, vendar ne smemo zanemariti dejstva, da lahko pri nekaterih ta bolezen pusti resne dolgotrajne zaplete, ki vključujejo težave z govorom in spominom, izgubo koordinacije, izgubo sluha in/ali vida ter epileptične napade. 

Donald Sutherland v filmu Ad Astra: Pot do zvezd
Donald Sutherland v filmu Ad Astra: Pot do zvezdFOTO: Profimedia

Neustavljivega 87-letnega igralca lahko bolje spoznate na VOYO, kjer si ga lahko ogledate v filmih J. F. K., Sofija, Maščevanje ob zori, Lov za sliko in Ad Astra: Pot do zvezd

Čaka vas na VOYO!
Čaka vas na VOYO!FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650