Pacientka se je pri dr. Patelu prvič oglasila maja, v letu 2013. Takrat ji je zobozdravnik tudi postavil diagnozo bolezni dlesni ter nameraval na naslednjem pregledu opraviti poseg. Pacientka na naslednji pregled ni prišla ter je z nasmednjim terminom obiska odlašala kar štriri leta. Ko se je vrnila, se je pritoževala nad hudo bolečino dlesni in izpadanjem zob ter želela, da bi ji zobozdravnik čimprej pomagal do ozdravitve.
Do zapleta je prišlo, ker je pacientka jemala zdravila proti krvnim strdkom, zdravnik pa je pred samim zdravljenjem ni vprašal ali morda jemlje kakšna zdravila, ki bi lahko vplivala na sam potek zdravljenja. Tako ji je v dveh srečanjih izpulil vse zgornje zobe, kar je bilo zaradi obilne krvavitve za pacientko usodno, poroča Metro.
Kljub tridesetletni delovni dobi in premnogim izkušnjam, je zobozdravnik tokrat storil napako, ki je terjala življenje pacientke. Zobozdravnik je izrazil globoko obžalovanje, priznal napako in se opravičil družini umrle. Za kazen je bil suspendiran za leto dni, kar je v Veliki Britaniji najvišja kazen v takšnih primerih.
"Medtem ko je vnetje dlesni lahko brez posledic, če vzpostavimo ustrezno ustno higieno, ima parodontalna bolezen kar nekaj posledic. Pride do odmika dlesni zaradi izgube čeljustne kosti. Zato je zmanjšana stabilnost zoba, ki lahko v terminalni fazi pripelje tudi do izgube zoba," pojasnjuje Mojca Zupančič dr.dent.med.
Po podatkih NIJZ, so glavni vzroki za vnetje obzobnih tkiv in nastanek kariesa mehke zobne obloge ali zobni plak, ki se neprestano tvorijo v ustih. Ščetkanje zob in redni obiski pri zobozdravniku so zato najpomembnejši načini skrbi posameznika za vzdrževanje ustrezne ustne higiene ter posledično za preprečevanje nastanka kariesa in parodontalne bolezni.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV