Monica Kelsey je na prve varne zabojnike naletela v Cape Townu v Južni Afriki. Ker je bila tudi sama zapuščena in pozneje posvojena, se ji je ta ideja zdela odlična rešitev za vse zapuščene dojenčke, katerih usoda je po navadi prepuščena na milost ali nemilost mimoidočih, zato je ustanovila organizacijo Safe Haven Baby Box (v prevodu zabojnik varnega zatočišča za dojenčke). Na različnih lokacijah so v bolnišnice namestili kar 23 zabojnikov, pozneje so se odločili, da jih namestijo tudi v gasilske postaje. Že v prvem mesecu postavitve pa je bila v enega izmed njih položena prva novorojenka.
Kako deluje varni zabojnik?
Gre za varnostno napravo, ki materam omogoča, da varno, skrbno in anonimno odložijo dojenčka, če se odločijo, da zaradi različnih osebnih, zdravstvenih ali finančnih razlogov niso same zmožne poskrbeti zanj. V Ameriki se namreč rado zgodi, da novorojene otroke najdejo zapuščene v gozdu ali celo zabojnikih za smeti, in ker je le vprašanje sreče in časa, da jih pravočasno najdejo in jim rešijo življenje, so se odločili, da bodo poskrbeli za varnejši način, ki bo materam omogočil, da brez kakršne koli odgovornosti ali pregona otroka oddajo v varne roke. Zabojnik ima namreč vgrajen alarmni sistem, in ko mati otroka odloži vanj, se ta sproži in osebje lahko v najkrajšem času dojenčka prevzame v oskrbo in nego.
Kako so se zabojniki obnesli v praksi?
Od leta 2016, ko je bil vgrajen prvi izmed zabojnikov, so fizično in neposredno vanje v bolnišnice odložili vsega skupaj že štiri dojenčke, na gasilske postaje pa še dva dojenčka. Torej je bilo v dveh letih oddanih šest dojenčkov, ki so jim zaradi teh naprav rešili morebitno ogroženo življenje. Po vsem svetu pa je bilo na podlagi klicev na nacionalno varno številko Safe Haven Baby Boxes oddanih kar 60 otrok, od tega sedem letos.
Zakaj varni zabojniki?
Mnoge matere se počutijo nemočne, so v strahu, morda v slabem fizičnem ali psihičnem stanju, nezmožne preživljanja otroka ali pa si preprosto otroka niso želele zaradi kakšnih drugih osebnih razlogov. Ker niso vedele, kaj bi po porodu storile, se jih je veliko odločilo, da otroke odložijo nekje na samem in izginejo. Mnogo od teh otrok so našli prepozno in jih žal niso mogli zaščititi. Ko so postavili varne zaboje, pa so se matere, ki so se bale stigmatizacije, obsodb okolice ali kakršnega koli drugega pritiska javnosti, oddale svoje otroke na varen način in jim omogočile boljšo in svetlejšo prihodnost, predvsem pa zdravstveno oskrbo, za katero vsi vemo, kako nujno je potrebna v prvih dneh po rojstvu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV