Poškodba, kot je zdrobljen gleženj, lahko povzroči hude bolečine, oteklino, omejenost gibanja in v nekaterih primerih je nujen tudi kirurški poseg, pri najtežjih oblikah pa celo amputacija. Ana Koritnik je imela odprt zlom in popolnoma zdrobljen gleženj, zato je bilo pred njo dolgotrajno in mučno zdravljenje. Sledili so zapleti, kot je okužba kosti, zato se je prostovoljno odločila za podkolensko amputacijo.
Najpogostejši vzroki za zlom gležnja
Do zloma gležnja lahko pride zaradi padca z višine, poškodbe pri športu, nesreče, pa tudi zaradi nepravilnih, eksplozivnih in hitrih gibov, na primer pri sestopu, obračanju na nogi, doskoku in tako naprej. Za kako hudo poškodbo gre, je večkrat odvisno od sile, ki je povzročila zlom, saj kost lahko samo poči, pri močnejši sili pa se lahko razdrobi. Vsekakor je dobro vedeti, da vsaka poškodba še ne pomeni zloma, zato je pomembno, da najprej obiščemo svojega zdravnika, ki nas bo napotil na rentgensko slikanje, na podlagi katerega bomo lahko dobili bolj natančno diagnozo.
Zlom gležnja in zdravljenje
Zdravljenje zloma gležnja je torej odvisno od tega, kako huda je poškodba in tudi, za kakšen zlom gre. Pri manjših zlomih je običajno dovolj že imobilizacija s pomočjo opornic ali mavca in fizioterapije, medtem ko je pri kompleksnejših zlomih potrebna operacija. Pri težavnejših zlomih gre največkrat za hude zlome kosti in poškodbe tkiv, kot so vezi, kite in mišice. Če kostni delci gledajo skozi kožo ali če rana sega vse do zlomljene kosti, lahko govorimo že o odprtem zlomu.
Odprti zlom in možnost okužbe
Zapleti niso izključeni, saj so pri odprtih zlomih, kot ga je imela Ana Koritnik, okužbe pogoste. Tomo Havliček, dr. med, travmatolog v UKC Lj: "Prekine se koža, prekinejo se mehka tkiva, kost pogleda iz notranjosti ven. Včasih je dovolj, če pogleda na zrak." V takih primerih lahko pride tudi do okužbe kosti.
Prof. dr. Matej Cimerman, dr. med, predstojnik KO za travmatologijo v UKC LJ: "Obravnava okužb skeleta, predvsem kroničnih, je izjemno zahtevna, ker po efektih skeleta je treba napraviti radikalno nekrefktomijo. To se pravi odstraniti radikalno vso okuženo kost in to mi v bistvu primerjamo s tumorsko kirurgijo."
Anina odločitev za amputacijo
Obstaja več možnosti nadaljnjega, a tudi dolgotrajnega zdravljena, ki je v večini primerov lahko uspešno, a ne pri vseh. Ana Koritnik se je zaradi vsega, kar je že prestala, prostovoljno odločila za podkolensko amputacijo.
"Če bi jaz nogo obdržala, vedno bi bila neka bolečina, vedno bi jo mogla čuvati, da se kaj ne naredi, vedno bi morala biti na tiho pozorna, a je kaj, a je kakšno vnetje, a se bo kaj naredilo, a se ne bo, a bo kaj izbruhnilo ali ne, to je v bistvu tempirana bombica."
Nekateri so jo zaradi njene odločitve tudi obsojali. "Če mene nekdo obsoja, to o meni nič ne govori. To govori o osebi, ki obsoja." Ana se je namreč odločila, kot je mislila, da je najbolje zanjo, saj verjame, da ima lahko tudi brez noge lepo življenje. "Meni se gre za kvaliteto življenja," pojasnjuje svojo odločitev, s katero je marsikoga tudi šokirala.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV