Heather Armstrong je odraščala v mormonski cerkvi, zaradi česar je bila v svojem domačem mestu Tennessee precej drugačna in ni bila sprejeta. Svojo vero je zapustila po fakulteti, ko je obiskovala mormonsko univerziteto Brigham Young. Kmalu za tem je postala uspešna spletna razvijalka in kasneje blogerka, ki je svojo običajno službo zamenjala za pisanje na spletu. Bila je poročena, noseča in depresivna. Novopečena mati se je spopadala s tako hudo depresijo, da se je po drugi nosečnosti ločila in bila le še mama samohranilka in depresivna. Celo na višku svoje kariere, ko je bila blogerka, 'influencerka' in je služila 40.000 dolarjev oglaševalskega denarja na mesec, se je spopadala s hudo depresijo.
Heather je bila ena od 300 milijonov ljudi po svetu, ki se spopada z depresijo in je bila 'odporna na zdravljenje', kar pomeni, da se njeni simptomi niso odzvali na standardne oblike zdravljenja depresije, kot sta psihoterapija in jemanje antidepresivov. Imela je občutek, da je poskusila že vse. Jemala je že 10 različnih zdravil za anksioznost in leta 2004 je bila sprejeta na psihiatrični kliniki. Na svojem blogu Dooce je zapisala: ''Ko se je rodila Leta, so se v meni vzbudili vsi materinski instintki: naravni instinkt, da bi jo branila, hranila in tolažila. A ker nisem mogla spati, so se moji simptomi le poslabšali.'' Čeprav je bila druga nosečnost, ko je nekaj let kasneje rodila svojo drugo hči Marlo, lažja, se je njen zakon končal kmalu zatem in pristala je v psihiatrični bolnišnici. Takrat je na blogu Dooce zapisala: ''Še vedno se ne počutim bolje." Armstrongova ni vedela, ali se bo kdaj sploh počutila bolje.
Takrat ji je psihiater povedal, da na Univerzi Utah zdravijo s poskusnim kliničnim zdravljenjem, kjer pacientom z depresijo pomagajo z zdravilom propofol, ki povzroči nekakšno možgansko smrt. Preprosto povedano, zdravniki med zdravljenjem pacientove možgane dobesedno 'ugasnejo' za od 15 do 18 minut, zaradi česar je tehnično gledano pacient možgansko mrtev. V tednu dni to ponovijo kar 10-krat. Da lahko dosežejo, da možgani 'ugasnejo', previdno odmerijo dovolj velik odmerek propofola – zdravila, ki se ga sicer uporablja za anestezijo in ga v pacienta vbrizgajo v taki meri, da popolnoma utišajo aktivnost njegovih možganov. Ideja izhaja iz tradicionalne metode za zdravljenje depresije imenovane elektroterapija ali šok terapija, ki je danes manj nevarna in imenovana elektrokonvusivna terapija (ECT).
Znanstveniki verjamejo, da so napadi, ki jih je povzročila šok terapija, učinkovito zdravili depresijo. A šok terapija je vodila tudi do izgube spomina, zato je nova generacija raziskovalcev pričela raziskovati nove možnosti zdravljenja. Menili so, da lahko zmanjšanje možganske aktivnosti, ki sledi po anesteziji s propofolom, doseže enak učinek kot ECT terapija, le da pri tem ne uporabljajo elektrike. Armstrongova je bila v tistem trenutku že tako obupana, da se je prijavila na poskusno zdravljenje in privolila v dejstvo, da bo večkrat 'umrla'. ''In kako dobro mi je šlo,'' piše na svojem blogu. ''Takoj po terapiji sem se počutila fantastično. Ko želiš umreti, ni boljše izkušnje na svetu, kot da umreš.''
A za New York Post je povedala tudi, da učinki prvih zdravljenj niso več dolgo trajali, ko je sprva prišla domov. Namesto tega se je spopadla s hudimi migrenami, zaprtjem in slabostjo. Kljub temu je po petem zdravljenju odkrila, da se ne počuti le bolje, a da je znova srečna. ''Sedela sem zunaj in gledala svoji deklici, kako se igrata, in se takoj počutila srečno.''
Danes je že dve leti, odkar je Armstrongova zadnjič 'umrla' in sedaj veliko raje živi. ''Življenje je ravno tako kaotično, kot je vedno bilo, a se počutim bolje.'' Sedaj znova piše svoj blog, o svoji izkušnji pa je pred kratkim napisala knjigo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV