Večini srčnih bolezni bi se lahko izognili. Globalna študija Interheart je pokazala, da na razvoj bolezni srca in ožilja delujejo številni dejavniki, na katere imamo sami dejansko velik vpliv. Dejavniki tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja so naslednji:
- kajenje;
- visok krvni holesterol;
- visok krvni tlak;
- sladkorna bolezen;
- debelost;
- stres;
- premalo uživanja sadja in zelenjave;
- premalo vsakodnevnega gibanja;
- prekomerno uživanje alkohola.
Preberite še: Poglejte. To alkohol naredi vašemu telesu
Eden najpomembnejših ukrepov je izboljšanje prehrane, saj so obsežne ameriške študije pokazale, da je nezdrava prehrana vodilni vzrok srčnih bolezni. Tudi med okrevanjem po srčni bolezni je zdrava prehrana enako učinkovita kot zdravila ali drug medicinski ukrep. Zato spoštujte pravila zdrave prehrane.
Za zdravo srce je pomembno, da uživamo uravnoteženo prehrano, a skušamo omejiti vnos nasičenih maščob in jih nadomestiti z nenasičenimi. Vsak teden vsaj dvakrat do trikrat jejte ribe, še posebej je priporočljivo, da jeste mastne ribe, kot so losos, skuša, postrv. Vsak dan pojejte vsaj pet enot sadja in zelenjave in izbirajte plodove različnih barv. Vnos mleka, sira, masla in rdečega mesa čim bolj omejite in se izogibajte prigrizkom, kot so peciva, piškoti in torte. Uporabljajte mlečne izdelke z manj maščobe, v svojo prehrano pa vključite polnozrnata živila (kruh, testenine) in riž ter vir beljakovin z malo maščob, kot so piščančja prsa.
Hrano pripravljajte z manj maščobe in zmanjšajte vnos soli na ne več kot 6 gramov na dan. Zmanjšajte tudi vnos alkohola - popijete lahko kozarec rdečega vina, saj vsebuje polifenol resveratrol, ki zniža tveganje za srčni infarkt. Kljub temu popivanje lahko povzroči nenormalen srčni ritem, pogosto popivanje pa povečanje srca, zato to ni priporočljivo. V svoj vsakdan vnesite več gibanja.
Preberite še: Ukrep, s katerim lahko tveganje za srčno-žilne bolezni zmanjšate za četrtino
V svoj jedilnik pa lahko vključite tudi 10 najbolj zdravih živil za vaše srce:
1. Oves
Vsebuje visoko razmerje topnih vlaknin, ki znižujejo slabi LDL holesterol v krvi.
2. Jogurti in namazi
Vsebujejo rastlinske sterole, podobne dobremu holesterolu, ki lahko raven LDL holesterola v krvi zmanjšajo tudi za deset odstotkov.
3. Olivno olje
Olivno olje vsebuje veliko antioksidantov, ki znižujejo slab LDL holesterol v krvi, hkrati pa na HDL - dobri holesterol - ne vplivajo.
4. Losos in sveža tunina
Vsebujeta visoke ravni omega-3 maščobnih kislin, ki blagodejno vplivajo na zdravje srca.
5. Paradižnik
Paradižnik ali paradižnikova mezga vsebujejo veliko vitaminov in antioksidant likopen, ki imajo koristen učinek na srce.
6. Orehi in mandlji
Bogati so z esencialnimi maščobnimi kislinami, ki varujejo zdravje krvnih žil in znižujejo ravni holesterola.
7. Jabolka
Vsebujejo kvercetin, protivnetno snov, ki pomaga preprečevati krvne strdke.
8. Čebula in česen
Pomagata zniževati krvni holesterol, izboljšata krvni obtok in preprečujeta nastajanje krvnih strdkov.
9. Rdeče vino
Dokazano čisti stene arterij, a bodite previdni, da ne pretiravate z njim.
10. Temna čokolada
Bogata je s srcu prijaznimi flavonoidi, ki preprečujejo, da bi se holesterol nabiral v krvnih žilah. Nekoliko tudi znižuje krvni tlak, a je kljub vsemu ne smemo pojesti preveč. Izbirajmo čokolado, ki vsebuje vsaj 70 odstotkov kakavovih delcev in si privoščimo le eno tablico čokolade.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV