Vizita.si
Aktivna starost - 1

Zlata leta

12 načinov, kako ohranjati možgane mlade

N.R.A.
25. 08. 2024 04.37
0

Naši možgani se spreminjajo s starostjo, skupaj z njimi pa se spreminjajo tudi naše duševne funkcije. Duševni upad je pogost in je ena izmed najbolj neprijetnih posledic staranja. Toda kognitivna okvara ni neizogibna. Kako lahko pomagamo možganom, da ostanejo mladi in dobro delujejo?

1. Mentalna stimulacija

Z raziskavami na miših in ljudeh so znanstveniki ugotovili, da možganske dejavnosti spodbujajo nove povezave med živčnimi celicami in lahko celo pomagajo možganom ustvarjati nove celice, razvijajo nevrološko 'plastičnost' in ustvarjajo funkcionalno rezervo, ki zagotavlja zaščito pred prihodnjo izgubo celic.

Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom
Preberi še
Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom

Vsaka mentalno stimulativna dejavnost bi morala pomagati pri izgradnji vaših možganov. Berite, hodite na tečaje, preizkusite mentalno gimnastiko, kot so besedne uganke ali matematične težave. Eksperimentirajte s stvarmi, ki zahtevajo ročne spretnosti in miselni napor, kot so risanje, slikanje in druge obrti.

Možgani
MožganiFOTO: AdobeStock

2. Telesna vadba

Raziskave kažejo, da uporaba mišic pomaga tudi vašemu umu. Živali, ki redno telovadijo, povečajo število drobnih krvnih žil, ki dovajajo s kisikom bogato kri v predel možganov, ki je odgovoren za misel. Vadba tudi spodbuja razvoj novih živčnih celic in povečuje povezave med možganskimi celicami (sinapse). 

Kaj se zgodi z možgani v komi?
Preberi še
Kaj se zgodi z možgani v komi?

Posledica tega so možgani, ki so bolj učinkoviti, plastični in prilagodljivi, kar pomeni boljše delovanje pri starajočih se živalih. Vadba prav tako znižuje krvni tlak, izboljšuje raven holesterola, pomaga pri ravnovesju sladkorja v krvi in zmanjšuje duševni stres, vse to pa lahko pomaga tako vašim možganom kot srcu.

Možgani
MožganiFOTO: AdobeStock

3. Raznovrstna in uravnotežena prehrana

Dobra prehrana lahko pomaga tako vašemu umu kot telesu. Na primer, ljudje, ki se prehranjujejo po sredozemskem načinu, ki poudarja sadje, zelenjavo, ribe, oreščke, nenasičena olja (oljčno olje) in rastlinske vire beljakovin, imajo manj možnosti za razvoj kognitivnih motenj in demence.

Tako pivo vpliva na možgane
Preberi še
Tako pivo vpliva na možgane

4. Skrb za zdrav krvni tlak

Visok krvni tlak v srednjih letih poveča tveganje za kognitivni upad v starosti. Spremenite življenjski slog, da bo vaš pritisk čim nižji. Ostanite vitki, redno telovadite, omejite uživanje alkohola na dve pijači na dan, zmanjšajte stres in jejte pravilno.

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
Preberi še
Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

5. Imejte krvni sladkor v normalni meji

Sladkorna bolezen je pomemben dejavnik tveganja za demenco. Sladkorno bolezen lahko preprečite s pravilno prehrano, redno vadbo in vitkostjo. Toda če vaš krvni sladkor ostane visok, boste potrebovali zdravila za dosego dobrega nadzora.

Možgani
MožganiFOTO: Thinkstock

6. Skrb za zdrav holesterol

Visoke ravni LDL ('slabega') holesterola so povezane s povečanim tveganjem za demenco. Prehrana, telesna vadba, nadzor telesne teže in izogibanje tobaku bodo veliko pripomogli k izboljšanju ravni holesterola. Če pa potrebujete več pomoči, se posvetujte z zdravnikom o zdravilih.

Imate povišan holesterol in uživate jajca?
Preberi še
Imate povišan holesterol in uživate jajca?

7. Razmislite o majhnih odmerkih aspirina

Nekatere opazovalne študije kažejo, da lahko nizki odmerki aspirina zmanjšajo tveganje za demenco, zlasti vaskularno demenco. Vprašajte svojega zdravnika, kaj meni o tem, saj študije še niso dokončne, da bi lahko karkoli z gotovostjo trdili.

5 stranskih učinkov paracetamola, na katere moramo biti pozorni
Preberi še
5 stranskih učinkov paracetamola, na katere moramo biti pozorni

8. Izogibajte se tobaku

Izogibajte se tobaku v vseh oblikah.

 Izogibajte se tobaku.
Izogibajte se tobaku.FOTO: AdobeStock

9. Ne zlorabljajte alkohola

Prekomerno pitje alkohola je glavni dejavnik tveganja za demenco. Če se odločite piti, se omejite na dve pijači na dan.

To so znaki alkoholizma
Preberi še
To so znaki alkoholizma

10. Izražajte svoja čustva na zdrav način in poskrbite, da se ne bodo kopičila v vas

Ljudje, ki so anksiozni, depresivni, neprespani ali izčrpani, po navadi dosegajo slabe rezultate pri testih kognitivnih funkcij. Slabi rezultati ne napovedujejo nujno povečanega tveganja za kognitivni upad v starosti, vendar sta dobro duševno zdravje in miren spanec vsekakor pomembna cilja.

Regulacija čustev
Regulacija čustevFOTO: Adobe Stock

11. Zaščitite glavo

Zmerne do hude poškodbe glave, tudi brez diagnosticiranih pretresov možganov, povečajo tveganje za kognitivne okvare.

Novi krvni testi bi lahko odkrili nevarne beljakovine še pred pojavom simptomov Alzheimerjeve bolezni
Preberi še
Novi krvni testi bi lahko odkrili nevarne beljakovine še pred pojavom simptomov Alzheimerjeve bolezni

12. Gradite socialna omrežja

Ne govorimo o družbenih omrežjih. Močne socialne vezi so bile povezane z manjšim tveganjem za demenco in z nižjim krvnim tlakom ter daljšo pričakovano življenjsko dobo. Govorimo o socialnih povezavah v živo, pogovorih s prijatelji in druženju. 

Vir: health.harvard

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650