1. Kri v blatu: že majhna krvavitev iz danke je lahko zgodnji znak raka debelega črevesa; (lahko tudi hemoroidov ali počene žilice, vendar pa se je ob vsaki krvavitvi iz črevesa treba posvetovati z zdravnikom);
2. Ves čas imate občutek napihnjenosti ali bolečin v trebuhu;
3. Nenehna utrujenost in šibkost;
4. Spremembe pri odvajanju blata; bodite pozorni na spremembe, ki trajajo več kot nekaj dni, kot so driska, zaprtje ali ozki iztrebki;
5. Nepojasnjena izguba telesne teže;
6. Nenehen občutek, da morate na stranišče, pa čeprav ste ravno odvajali;
7. Zlatenica: porumenele ali pozelenele beloočnice ali koža;
Ne ignorirajte znakov, ki vam jih pošilja vaše telo, ampak raje pravočasno obiščite zdravnika.
Kaj povečuje tveganje za raka debelega črevesa?
K temu veliko prinesejo nezdrav življenjski slog, debelost, nezdrava prehrana, živalske maščobe, prazna hrana, bela moka, se pravi premalo vlaknin. Pa tudi kajenje in alkohol. Zelo pomembno je aktivno življenje. Vsak dan pol ure ali eno uro zmernega gibanja lahko prepreči raka debelega črevesa in danke. Pri ljudeh, ki veliko sedijo, je veliko več raka debelega črevesa in danke kot pri ljudeh, ki so bolj aktivni.
Zato pomislite na to, kaj nesete v usta že danes, naučite se nadzorovati stres in poskrbite za redno vadbo. Vsekakor pa se odzovite na vabilo programa Svit, saj vas konec koncev nič ne stane, lahko pa vam reši življenje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV