Za espnW je njen trener John Wright povedal, da še nikoli ni nikomur, ki bi bil toliko star, pomagal začeti dvigovati uteži. Shirley je potrebovala približno pol leta, da ji je začelo iti res dobro. Ves ta čas je zelo pridno obiskovala telovadnico, čeprav je na začetku stežka že vstala brez pomoči. Danes s tem nima več težav. "Vsi jo poznajo in jo pozdravljajo. Vsi jo občudujejo," pove Wright. "Za vse je navdih."
Webbova je z dvigovanjem uteži celo tekmovala in dobila kar nekaj medalj. Pa ne le v svoji starostni skupini, tudi v skupini, kamor se uvršča na podlagi teže. Nikakor pa tega ne počne le zaradi tekmovanj. "Veliko bolje se počutim, res dobro," pove. "Ne nameravam nehati." Kdo bi si mislil, da se je, ko je prvič obiskala telovadnico, bala. Danes se v njej počuti kot doma. "In vedno sem mislila, da sem močna, toda nisem se zavedala, kako močna sem, dokler me ni začel trener spodbujati, da dvigujem vedno več." Video, kako dviguje uteži, je postal celo viralna uspešnica. Kako tudi ne bi, ko pa podira vse naše stereotipe, kako bi se morala starejša oseba počutiti in vesti.
Nikoli prej ni hodila v telovadnico
Nikoli se ni ni niti ukvarjala s kakšnim športom. Je pa odrasla na kmetiji in se takrat navadila težkega dela. A obisk telovadnice danes priporoča vsem, tudi tistim, ki kot ona prej vanjo niso zahajali. "Najdite trenerja, ki vam bo pomagal, trudite se, in verjamem, da ne boste obžalovali," pravi. Wright sicer doda, da je vedno pazil, da se Shirley ne bi poškodovala. Ni pa kar vnaprej mislil, da nečesa ne zmore, temveč jo je spodbujal, da počasi napreduje. Njena družina ji je zdaj uredila telovadnico tudi v kleti. Shirley sicer pravi, da še vedno raje obišče javno, kjer ima tam veliko družbe. A kadar nima časa, rada tudi zjutraj v svoji telovadnici potelovadi kar skupaj s sinom.
Tudi tekmovanja so bila korak ven iz vsega, kar ji je bilo znano in domače. "Nisem oseba, ki je rada v središču pozornosti, toda všeč mi je, kako se počutim na koncu tekmovanja." Njena družina je navdušena, da ima takšen hobi. Sin ji je odprl Facebookov profil, kjer je lahko v stiku z ljudmi, ki jo želijo spremljati … "Mislim, da tudi oni (družinski člani op. a.) včasih ne morejo verjeti, da se je odvilo tako, kot se je," pravi. "A v resnici ne morem verjeti niti sama." Njena zgodba je dokaz, da starost nikoli ne bi smela biti prepreka.
Vaje za moč bi morali delati vsi, saj za zdravje ni pomembno le, da ohranjamo zdravo težo. Ohranjati moramo tudi močne mišice. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje – NIJZ, so zapisali tako: "Fenomen prekomerne teže in debelosti je v zadnjem desetletju predmet številnih raziskav. Kaže se, da niso pomembne samo presnovne spremembe zaradi povečane količine maščevja v telesu, kar povzroča tako blago kronično vnetje kot podlago za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni. Pomembno je predvsem razmerje med mišično in maščobno maso pri posamezniku. Dovoljšnja mišična masa deluje presnovno zaščitno, še posebno če smo redno telesno dejavni. Zato danes ne govorimo več o debelosti, ampak o debelostih. Posameznik, ki ima zmerno povečano telesno težo (indeks telesne mase do 30) in ob tem dovolj mišične mase, je lahko celo manj ogrožen za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni kot posameznik, ki ima priporočeno vrednost indeksa telesne mase in sarkopenijo (zmanjšano mišično maso). Najbolj ogrožujoča za zdravje je sarkopenična debelost, ko je v telesu ob povečani maščobni masi zmanjšana mišična masa."
Preberite si več tudi o tem, kako vaje za moč vplivajo celo na naše duševno zdravje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV