Vizita.si
Pravzaprav je vsaka protivnetna 'dieta' osnovana na več dejavnikih: uživanje več hrane z antioksidanti, ki zmanjšuje posledice oksidativnega stresa in izogibanje predelani hrani ter sladkorju.

Prehrana

Prehrana, ki zmanjšuje vnetja v telesu. Kaj najbolj deluje?

K.B.
07. 02. 2020 13.06
0

Kronična vnetja igrajo pomembno vlogo pri pravzaprav vsaki bolezni. Zaradi kroničnih vnetij postanemo utrujeni, bolni in debeli. A zdravilo za naša vnetja je na našem krožniku. Hrana je tista, s katero lahko zmanjšamo vnetja v telesu.

Kronična vnetja so pravzaprav vzrok za vsako bolezen, prav zato je pomembno, da zmanjšamo vnetja v telesu. To lahko dosežemo s protivnetno prehrano.
Kronična vnetja so pravzaprav vzrok za vsako bolezen, prav zato je pomembno, da zmanjšamo vnetja v telesu. To lahko dosežemo s protivnetno prehrano. FOTO: iStock

Pravzaprav je vsaka protivnetna 'dieta' osnovana na več dejavnikih: uživanje več hrane z antioksidanti, ki zmanjšuje posledice oksidativnega stresa in izogibanje predelani hrani ter sladkorju. Kljub temu obstaja več različnih protivnetnih načinov prehranjevanja. Kateri je najbolj primeren za vas, se odločite sami. Tu je kratek povzetek pozitivnih in negativnih strani različnih načinov prehranjevanja za zmanjševanje vnetij v telesu, ki jih je za spletno stran BodyMindGreen.com pripravil newyorški zdravnik dr. Vincent Pedre.

Mediteranska prehrana

Mediteranska prehrana je osnovana na uživanju rib, olivnega olja, oliv, sadja, zelenjave, polnozrnatih žitaric, semen, oreščkov in kakšnega kozarca rdečega vina vsake toliko časa. Več študij je pokazalo, da mediteranska prehrana zmanjšuje vnetja v telesu in varuje zdravje srca in ožilja. Poudarek je na sveži doma pridelani hrani, ki je bogata z antioksidanti in vlakninami, prav tako na mononenasičenih in polinenasičenih maščobag. Prav zato ta prehrana zmanjšuje vnetja v telesu.

A raziskovalci so v eni študiji zapisali, da je mediteranska prehrana še vedno dostopna le bogatim ljudem. Kljub temu pa ni bila ustvarjena za izgubo odvečnih kilogramov, saj imajo nekatera živila veliko ogljikovih hidratov ali pa so kako drugače problematična, če želite izgubiti odvečne kilograme. Je pa izjemno protivnetna. 

Mediteranska prehrana je osnovana na uživanju rib, olivnega olja, oliv, sadja, zelenjave, polnozrnatih žitaric, semen, oreščkov in kakšnega kozarca rdečega vina na teden.
Mediteranska prehrana je osnovana na uživanju rib, olivnega olja, oliv, sadja, zelenjave, polnozrnatih žitaric, semen, oreščkov in kakšnega kozarca rdečega vina na teden.FOTO: iStock

Paleo dieta

Paleo dieta posnema prehrano jamskega človeka, ki se je predvsem prehranjeval s tem, kar je ujel. Vključuje uživanje pustega mesa, malo ogljikovih hidratov, malo sladkorja in veliko protivnetne hrane (sadja in zelenjave). Izogiba se živilom, ki  povzročajo preobčutljivost, kar vodi do vnetij. Predvsem je to gluten in laktoza. A paleo dieta omogoča tudi veliko različnih interpretacij, poleg tega danes dejansko ne vemo natančno, kako so se naši predniki v resnici prehranjevali, saj je bilo to odvisno tudi od hrane, ki je bila dostopna in področja, kjer so živeli.

Zaradi paleo diete nekateri ljudje tudi prekomerni uživajo živalske proizvode in ne dovolj rastlinskih. To lahko privede do številnih problemov, saj ne zaužijejo dovolj vlaknin ali antioksidantov. Hkrati tudi preveč omega-6 maščobnih kislin, ki lahko povečujejo vnetja v telesu. Pogosto tudi jedo nizko kvalitetne živalske proizvode, kar lahko vodi do težav s hormoni.

Pozitivna stran paleo diete pa je, da lahko z njo hitro izgubimo odvečne kilograme in si povrnemo dobro počutje, če se je seveda lotimo pravilno. To pomeni, da večinoma uživamo rastlinska živila z nekaj živalskimi beljakovinami. V tem primeru je paleo dieta lahko odličen način za zmanjšanje vnetij v telesu.

Vegetarijanska in veganska prehrana vsebujeta veliko protivnetnih živil, kot so sadje, zelenjava, stročnice, oreščki in semena.
Vegetarijanska in veganska prehrana vsebujeta veliko protivnetnih živil, kot so sadje, zelenjava, stročnice, oreščki in semena. FOTO: iStock

Veganska ali vegetarijanska prehrana

Vsebuje veliko vlaknin in rastlinskih živil, ki so bogata z antoksidanti, a se izogiba hrani živalskega izvora. Prav zato vegetarijanska ali veganska prehrana zagotovo zmanjšuje vnetja v  telesu. Ta način prehranjevanja veliko ljudi pohvali, še posebej, če uporabljajo kvalitetno, polnozrnato hrano z nizkim glikemičnim indeksom. Kljub temu pa jih ima kar nekaj problemov zaradi pomanjkanja določenih hranil in nezadostnega vnosa beljakovin ter zdravih maščob v telo. Če pričenjo jesti veliko ogljikovih hidratov, se lahko spopadejo tudi s pridobivanjem telesne teže.  

Tudi prekomerno uživanje rastlinskih živil z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov lahko povzroči težave. To velja za sojo, gluten in druga živila. Škodljivi so tudi veganski haburgerji, ki so narejeni iz gensko spremenjene koruze in soje.

Kljub temu vegetarijanska in veganska prehrana vsebujeta veliko protivnetnih živil, kot so sadje, zelenjava, stročnice, oreščki in semena. Bogata so tudi z vlakninami in živili, ki imajo nizek glikemični indeks. Če se odločite za vegansko ali vegetarijansko prehrano, vedno pazite, ko izbirate živila, da so čim bolj organskega izvora in od domačih lokalnih proizvajalcev. Tako bo hrana najbolj sveža in varna.

Pozitivna stran paleo diete je, da vključuje nepredelano, protivnetno, pusto hrano, s katero lahko hitro izgubimo odvečne kilograme in si povrnemo dobro počutje.
Pozitivna stran paleo diete je, da vključuje nepredelano, protivnetno, pusto hrano, s katero lahko hitro izgubimo odvečne kilograme in si povrnemo dobro počutje.FOTO: iStock

Ketogena dieta

Ketogena dieta vključuje uživanje velike količine kvalitetnih maščob, zmerno uživanje beljakovin in ogljikovih hidratov z nizkim glikemičnim indeksom. Če jeste na ta način, je vaš inzulin ves čas na nizki ravni, kar zmanjšuje vnetja v telesu.

Tako kot pri drugih oblikah prehranjevanja, je ključnega pomena kvaliteta izbranih živil. Poudarek bi moral biti na protivnetnih maščobah, vključno z uživanjem divjih sveže ujetih rib, avokada, mesa živali, ki so hranjene s senom, jajc, semen in oreščkov. Ta živila je dobro kombinirati z  živili, ki so bogata z antioksidanti in vsebujejo malo sladkorja, denimo zelena listnata zelenjava, brokoli, cvetača, špinača ...

Kljub temu ljudje, ki se lotijo ketogene diete, pogosto naredijo napako, ker uživajo preveč živil živalskega izvora z veliko maščobami. Zanemarjajo pa pomen antioksidantov in živil, ki so bogate z vlakninami (npr. sadje in zelenjava), kar lahko povzroči težave s prebavo in zdravjem. Vodi lahko do neravnovesja bakterij v črevesu in pridobivanja telesne teže.

Ketogene diete prav tako niso bile narejene posebej za izgubo odvečnih kilogramov in prekomerno uživanje živil živalskega vira lahko prepreči izgubo odvečnih kilogramov in celo poveča vnetja v telesu. Kljub temu številni lahko izgubijo odvečne kilograme, če se ketogene diete lotijo pravilno.

Pravzaprav je vsaka protivnetna 'dieta' osnovana na več dejavnikih: uživanje več hrane z antioksidanti, ki zmanjšuje posledice oksidativnega stresa in izogibanje predelani hrani ter sladkorju.
Pravzaprav je vsaka protivnetna 'dieta' osnovana na več dejavnikih: uživanje več hrane z antioksidanti, ki zmanjšuje posledice oksidativnega stresa in izogibanje predelani hrani ter sladkorju.FOTO: iStock

Postenje

Veliko je govora tudi o vsakodnevnem postenju, ki številnim ljudem pomaga izgubiti odvečne kilograme, znižati tveganje za razvoj bolezni in zmanjševati vnetja v telesu.

Obstaja več različnih oblik vsakodnevnega postenja, kjer se denimo ljudje postijo enkrat na teden ali pa 16 do 18 ur na dan. To pomeni, da se recimo odločijo, da po 17. uri ne jedo in znova jedo naslednji dan za zajtrk. Vse te oblike prinašajo pozitivne učinke na zdravje, zato je odvisno od vas, kateri način je za vas najbolj primeren. Če vas ideja, da ne bi jedli 24 ur straši, lahko pričnete s krajšimi periodami postenja.

Ne glede na to, katero obliko izberete, vam občasno postenje ne daje dovoljenja, da preko dneva jeste katerokoli hrano. Izogibajte se hrani, ki povzroča preobčutljivost (tisti, ki vsebuje laktozo, gluten), predelani hrani, sladkorju, umetnim sladilom in drugim nezdravim živilom. Občasno postenje pomaga zmanjševati vnetja v telesu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662