Vizita.si
Menopavza

Zlata leta

Kaj morate vedeti o hormonskem nadomestnem zdravljenju?

N.R.A.
12. 11. 2020 05.30
0

Hormonsko nadomestno zdravljenje (HNZ) je najučinkovitejša metoda za lajšanje neprijetnih simptomov, ki so lahko povezani z menopavzo, hkrati pa zmanjšujejo tveganje za razvoj srčno-žilnih obolenj in osteoporoze. Če se odločate za tovrstno zdravljenje, si preberite vse informacije v povezavi z njim.

Ker estrogen vpliva na vsak organ v ženskem telesu, ima njegovo nadomeščanje v času slabljenja funkcije jajčnikov veliko ugodnih učinkov. HNZ vsebuje kombinacijo dveh ženskih spolnih hormonov – estrogena in sintetičnega progesterona. Estrogen ugodno učinkuje na srce in možgane, pa tudi na ženske spolne organe in na dojke. Ohranja vlažnost nožnice, elastičnost drugih tkiv in aktivnost možganov ter lajša občutke tesnobe in težave s spanjem. Poleg tega preprečuje srčno-žilna obolenja, osteoporozo, po nekaterih podatkih pa celo zmanjšuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen. Progesteron lahko na drugi strani povzroči luščenje maternične sluznice, zato se pri jemanju nekaterih oblik HNZ pojavijo mesečne krvavitve, na voljo pa so tudi oblike, pri katerih mesečnih krvavitev ni. Začetne oblike hormonskega nadomestnega zdravljenja so vsebovale le estrogen, kasneje pa so študije pokazale, da takšna terapija nekoliko poveča tveganje za razvoj karcinoma telesa maternice. Z dodajanjem progesterona tveganje ni več povečano – po nekaterih podatkih naj bi se celo zmanjšalo.

Z dodajanjem progesterona tveganje ni več povečano – po nekaterih podatkih naj bi se celo zmanjšalo.
Z dodajanjem progesterona tveganje ni več povečano – po nekaterih podatkih naj bi se celo zmanjšalo. FOTO: Dreamstime

Kako pomaga HNZ?

Vročinski oblivi in nočno znojenje – pri več kot 90 odstotkih žensk se tovrstne težave zmanjšajo ali povsem izginejo, ne glede na to, kakšno obliko zdravljenja prejemajo. Lahko omili težave s suho nožnico in bolečimi spolnimi odnosi. Utegne blažiti težave s kožo, lasmi in nohti, pa tudi z dlesnimi. Nekatere ženske opažajo proti koncu 40. let in v 50. letih močne menstrualne krvavitve. HNZ jih ublaži, vendar boste potrebovale dodatno zdravljenje. Spanje – rezultati nekaterih raziskav so nakazali, da ženske s pomanjkanjem estrogena manj spijo. Ker je spanje zelo pomembno za dobro počutje, lahko pričakujete, da boste ob jemanju HNZ bolje spali. Spolno poželenje – učinkovitost HNZ se med ženskami razlikuje. Domnevajo, da je za spolno poželenje pomemben predvsem testosteron, moški spolni hormon, ki v majhnih količinah nastaja tudi v jajčnikih. Nizki dnevni odmerki testosterona in testosteronski vsadek lahko povečajo spolno poželenje brez večjih stranskih učinkov. Določene študije navajajo tudi druge ugodne učinke, kot so preprečevanje srčno-žilnih obolenj, preprečevanje osteoporoze in na primer zmanjšano tveganje za pojav raka pljuč, debelega črevesa, jajčnikov in materničnega vratu. 

Kako menopavza vpliva na delovanje mehurja?
Preberi še
Kako menopavza vpliva na delovanje mehurja?

Katere oblike HNZ poznamo?

Tablete. HNZ običajno predpisujejo v obliki tablet, saj je tako najbolj učinkovito za preprečevanje telesnih in psihičnih simptomov, povrhu pa ga lahko prekinete takoj, ko vam ne ustreza več. HNZ ni primerno za ženske, ki so kdaj imele vensko trombozo, nekatere bolezni jeter ali raka na dojkah ali telesu maternice. Nekatere ženske opažajo slabost in povečano občutljivost dojk ob dotiku, poleg tega pa se lahko pojavi nepričakovana krvavitev, če tableto pozabite vzeti. 

Kreme. Kremo s pomočjo nastavka, ki mogoča natančno odmerjanje, vnesene neposredno v nožnico. Zdravilo odpravlja srbenje v predelu spolovila ter tanjšanje in suhost sluznice, pomaga pa lahko tudi pri težavah z odvajanjem seča. 

Pesarji. Dovajajo nizke odmerke estrogena neposredno v nožnico. Vaginalete oziroma globule zmanjšujejo suhost nožnice in bolečino pri odvajanju seča. Uporaba krem in pesarjev je preprosta, vendar so odmerki estrogena prenizki, da bi zdravili splošne simptome menopavze ali ščitili pred pojavom nekaterih bolezni. 

Katere oblike HNZ poznamo?
Katere oblike HNZ poznamo?FOTO: Shutterstock

Transdermalni obliži. Nizek odmerek estrogena se vpije skozi kožo. Obliže je treba menjavati na tri do štiri dni. So enako učinkoviti kot tablete in imajo malo stranskih učinkov. Pri posameznih ženskah lahko koža na mestu obliža pordi ali skrbi. Tovrstne težave so običajno hujše v okolju s toplo klimo. 

Kožni gel. Najnižje odmerke HNZ dobite z gelom, ki ga vtrete v kožo na bokih in na zgornjem delu stegen. Tovrstno zdravljenje ima najmanj stranskih učinkov, poleg tega pa lahko odmerek spreminjate sami. 

Vsadki. Vsadek vsebuje šestmesečni odmerek estrogena. Z manjšim kirurškim posegom se ga vstavi v podkožje na trebuhu ali zadnjici. Običajno je potrebno hkratno jemanje progestogena. Tovrstno zdravljenje učinkovito olajša simptome menopavze ter zaščiti pred nekaterimi boleznimi, vendar je spreminjanje odmerka težavno. 

Kako jemljemo HNZ?

Neprekinjeno jemanje je najpogostejši način jemanja. Estrogen prejemate v dnevnem odmerku s tabletami ali obližem, progesteron pa ciklično v obliki tablete ali kombiniranega obliža 12 do 14 dni v mesecu. Več kot 90 odstotkov žensk bo ob tovrstnem zdravljenju imelo mesečne krvavitve, vendar pri nekaterih te izzvenijo po nekaj mesecih. 

Znaki hormonskega neravnovesja pri ženskah
Preberi še
Znaki hormonskega neravnovesja pri ženskah

Ciklično zdravljenje. Estrogen jemljete od 1. do 21. dneva cika, progesteron pa zadnjih 12 do 13 dni cikla. Obe zdravili prenehate jemati 21. dan. Pri večini žensk se bo med 22. in 28. dnevom pojavila krvavitev, ki pa ob daljšem jemanju HNZ pojenja in lahko povsem izgine. Druga možnost je, da jemljete progesteron le vsake tri mesece, kar pomeni, da boste imeli štiri krvavitve letno. 

Kombinirano neprekinjeno zdravljenje oziroma HNZ brez krvavitve – pri njem prejemate estrogen skupaj z majhnim dnevnim odmerkom progestogena. Nekatere ženske imajo prvih nekaj mesecev še mesečne krvavitve, ki pa postopno izginejo. 

Selektivni modulatorji estrogenskih receptorjev.  Ta zdravila ščitijo srce in kosti, hkrati pa ne povečujejo tveganja za raka na dojki. Tovrstna zdravila ne preprečijo pojava vročinskih oblivov, suhe nožnice ali težav z odvajanjem seča. 

Zdravljenje običajno traja od dveh do petih let.
Zdravljenje običajno traja od dveh do petih let. FOTO: Shutterstock

Kako dolgo ga moramo jemati?

Zdravljenje običajno traja od dveh do petih let. V tem obdobju se telo počasi privaja na pomanjkanje estrogena. Če hormone jemljete za preprečevanje osteoporoze ali srčno-žilnih bolezni, mora zdravljenje trajati najmanj pet let. Če ga kmalu prekinite, se lahko simptomi, kot so vročinski oblivi, povrnejo še v bolj izraženi obliki. Dokončnih priporočil glede trajanja zdravljenja še ni. Nekateri so mnenja, da HNZ ni treba končati, prevladuje pa mnenje, da je zdravljenje priporočljivo končati po desetih letih, saj se po tem času poveča tveganje za pojav raka na dojki.

HNZ priporočajo predvsem za zdravljenje simptomov menopavze. Pri približno 10 do 15 odstotkih žensk se pojavi reakcija na progestogen, ki se kaže s simptomi, podobnimi predmenstrualnemu sindromu. Tovrstne težave v prvih štirih mesecih pri približno polovici žensk oslabijo. Poleg tega lahko jemljete manjše odmerke progestogena, če ga jemljete le na vsake tri mesece oz. se odločite za ciklično zdravljenje. 

V vsakem primeru pa se lahko o načinih zdravljenja in najboljših oblikah HNZ posvetujete s svojim ginekologom, ki vam bo lahko podal še več informacij iz prve roke. 

Vir: Dr. Miriam Stoppard, Zdravstveni vodnik za vso družino

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650