Vizita.si
Imunski sistem

Zlata leta

Starostniki morate še dodatno paziti na krepitev imunskega sistema

Vizita.si
27. 08. 2023 05.00
0

Jesen je čas, ko se temperature začnejo spuščati in se narava počasi pripravlja na zimo. Za starejše ljudi pa lahko hladnejše temperature predstavljajo poseben izziv za njihovo zdravje.

Vpliv hladnejših temperatur na starejše ljudi

Starejši ljudje so bolj občutljivi na nizke temperature zaradi fizioloških sprememb, ki se pojavljajo s starostjo. Njihovo telo ima dodatne izzive pri regulaciji telesne temperature in prilagajanju, zaradi česar so bolj nagnjeni k prehladom. Poleg tega so lahko starejši ljudje bolj izpostavljeni tudi drugim tveganjem, kot so padci na spolzkih površinah ali poslabšanje obstoječih zdravstvenih težav, kot so artritis ali bolezni dihal.

Prav zaradi vseh omenjenih razlogov je toliko bolj pomembno, da starejši poskrbite še dodatno za krepitev svojega imunskega sistema in svoje zdravje!

Poskrbite za svoje zdravje in okrepite imunski sistem.
Poskrbite za svoje zdravje in okrepite imunski sistem. FOTO: AdobeStock

Nasveti za ohranjanje zdravja v hladnejših mesecih

1. Oblačila, primerna vremenu

Starejši ljudje naj se primerno oblečejo glede na vremenske razmere. Priporočljivo je, da nosijo več plasti oblačil, saj to omogoča prilagajanje glede na temperaturo in aktivnost. Poleg tega naj se oblačijo v topla oblačila, ki jih dobro ščitijo pred vetrom in mrazom.

2. Ogrevanje prostorov

Pomembno je, da starejši ljudje ohranjajo primerno temperaturo v svojem domu. Ogrevanje prostorov naj bo zadostno, da se prepreči prekomerno ohlajanje telesa. Priporočljivo je, da temperatura v prostoru ne pade pod 18 stopinj Celzija.

Ogrevanje
OgrevanjeFOTO: Shutterstock

3. Redna telesna aktivnost

Telesna aktivnost je ključnega pomena za ohranjanje zdravja. Starejši ljudje naj poskrbijo, da ostanejo telesno aktivni tudi v hladnejših mesecih. Sprehodi na svežem zraku so odličen način za ohranjanje kondicije in krepitev imunskega sistema.

Živila, ki jih preprosto morate uživati v jesenskem času
Preberi še
Živila, ki jih preprosto morate uživati v jesenskem času

4. Pravilna prehrana

Uravnotežena prehrana je pomembna za ohranjanje zdravja in imunskega sistema. Starejši ljudje naj se posvetujejo s strokovnjakom za prehrano ali z zdravnikom in naj poskrbijo za vključitev raznolikega nabora živil, bogatih z vitamini in minerali.

Gripa in prehlad – kako se zaščititi?
Preberi še
Gripa in prehlad – kako se zaščititi?

5. Cepljenje proti gripi in drugim boleznim

Starejšim ljudem se priporoča cepljenje proti gripi in drugim nalezljivim boleznim, ki so pogostejše v hladnejših mesecih. Cepiva lahko pomagajo zmanjšati tveganje za resne zaplete in izboljšajo splošno zdravje.

Cepljenje proti gripi
Cepljenje proti gripiFOTO: AdobeStock

6. Skrb za duševno zdravje

Hladnejši meseci lahko vplivajo tudi na duševno zdravje. Starejši ljudje naj poskrbijo za socialno interakcijo, ohranjajo stike s svojimi bližnjimi ter se vključujejo v aktivnosti, ki jih veselijo. Pogovarjajte se s svojo družino in z znanci, poskrbite za redne socialne stike in v primeru stiske poiščite pomoč oz. izrazite težave!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662