Že več študij je pokazalo, da telovadba zelo ugodno vpliva na krvni tlak. Če vas muči, da je ta zvišan, pa bi bilo še posebej koristno, če bi jutro namenili tudi gibanju.
Najbolj je telovadba pomagala pri znižanju sistoličnega tlaka, ki ga označuje višja številka; izmerimo ga, ko srce iztisne kri v ožilje. Višja številka torej označuje tlak, ko srce dela, nižja, ko počiva.
Strokovnjaki menijo, da zvišan sistolični tlak telovadba zniža zato, ker krepi srce. Okrepljeno srce lažje dela in žile so posledično manj obremenjene. Tlak postane nižji.
Študijo so sicer opravili na univerzi v zahodni Avstraliji. Analizirali so podatke prekomerno težkih moških in žensk, ki so bili ob začetku študije stari od 55 do 80 let.
35 žensk in 32 moških je nato v študiji sodelovalo tri dni, med vsakim dnevom pa je minilo najmanj šest dni.
Prvi dan so morali osem ur sedeti, kot bi bili denimo na takšnem delovnem mestu. Drugi dan so morali eno uro sedeti pa pol ure hoditi na tekaški stezi, in sicer z zmernim tempom. Nato so spet šest ur in pol sedeli. Tretji dan so eno uro sedeli, pol ure hodili, nato pa spet šest ur in pol sedeli, a tako da so vsakih trideset minut vstali in se spet tri minute sprehajali.
Vsi so pred dnevom preizkusa pojedli isto večerjo. Prav tako so enako jedli na dan preizkusa.
Strokovnjaki so seveda ugotovili, da je bil za krvni tlak najbolj blagodejen tretji dan. Dobro pa je vplivalo tudi že samo pol ure vadbe zjutraj.
Zvišan krvni tlak je dejavnik tveganja za srčni infarkt, zato je res treba narediti, kar lahko, da ga znižamo. Morda pa lahko telovadbo preprosto vključite v vsakdan tako, da greste peš do službe? Ali da si pred službo vzamete čas, da pol ure hodite?
Dokazano je, da gibanje odlično vpliva tudi na naše možgane. Če se bomo zjutraj gibali, se bomo čez dan bolje počutili, boljše bo naše razpoloženje, lažje se bomo osredotočali, bolje bomo pomnili …
Poleg gibanja zdravniki pri zvišanem krvnem tlaku priporočajo še mediteranski način prehranjevanja. Polnovredna žita, veliko stročnic, zdrave maščobe, veliko sadja in zelenjave …
Nekaj soli potrebujete, vendar s soljenjem ne pretiravajte. So pa študije pokazale, da sploh ni vihtenje solnice krivo, da mnogi še vedno zaužijejo preveč soli. Večina je preveč zaužije z uživanjem procesiranih mesnin in vnaprej pripravljene hrane, z obiskovanjem restavracij, kjer preveč solijo, sploh če so to obrati s hitro hrano …
Prav tako se izogibajte kroničnemu stresu. Vsi smo občasno v stresnih okoliščinah, a te morajo vedno hitro miniti. Krvni tlak bo zvišan tudi, če boste nenehno v stresu.
Pazite še, da dovolj spite.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV