Vizita e-novice
Znanstveni dokazi kažejo, da ima prehrana ključno vlogo pri zaščiti možganskega tkiva, uravnavanju nevrotransmiterjev ter zmanjševanju vnetij in oksidativnega stresa, ki škodujejo spominu. Še posebej pomembna postane po 65. letu, ko se naravne zaloge zaščitnih snovi v telesu zmanjšujejo, možgani pa postajajo bolj ranljivi.

Zakaj možgani po 65. letu potrebujejo posebno prehransko podporo
Starajoči se možgani so bolj občutljivi na poškodbe zaradi prostih radikalov, pomanjkanje hranil in motnje v prekrvavitvi. Po podatkih klinike Mayo Clinic s starostjo naravno upada proizvodnja določenih nevrotransmiterjev, zmanjšuje se nevroplastičnost, oslabijo pa se tudi kapilare, ki oskrbujejo možgane s kisikom in glukozo.


Ključna hranila za podporo možganom v zrelih letih
Omega-3 maščobne kisline
Te maščobe, prisotne predvsem v mastnih ribah (losos, sardine, skuša), so gradniki možganskih celic. DHA, ena od ključnih omega-3 maščobnih kislin, podpira delovanje sinaps, zmanjšuje vnetja in je povezana z boljšim dolgoročnim spominom, piše WebMD. Po 65. letu je priporočljivo uživati ribe vsaj dvakrat tedensko ali razmisliti o prehranskih dopolnilih z ribjim oljem.

Vitamini skupine B (zlasti B6, B9 in B12)
Vitamini skupine B pomagajo razgraditi homocistein – aminokislino, ki v prevelikih količinah povečuje tveganje za demenco. Po navedbah portala Verywell Health pomanjkanje vitamina B12 po 60. letu ni redkost in je povezano s kognitivnim upadom, zmedenostjo ter depresijo.

Antioksidanti
Vitamin C, vitamin E, betakaroten in flavonoidi (zlasti iz borovnic, robid, špinače in rdeče pese) ščitijo možgane pred oksidativnim stresom. Portal TheHealthy poroča, da imajo ljudje, ki redno uživajo antioksidante, boljši kratkoročni spomin in manjše tveganje za Alzheimerjevo bolezen.
Polifenoli

Magnezij in cink

Najboljši prehranski vzorci za možgane
Mediteranska prehrana
Po poročanju portala Health je to najbolj raziskana prehrana za zaščito kognitivnih funkcij. Osredotoča se na uživanje zelenjave, sadja, rib, olivnega olja, oreškov in polnozrnatih živil ter minimalen vnos rdečega mesa in predelanih izdelkov.

MIND dieta
Gre za kombinacijo mediteranske in DASH prehrane, posebej prilagojene za možgansko zdravje. Priporoča dnevni vnos zelenolistne zelenjave, oreškov, fižola, borovnic in rib ter omejevanje sladkarij in ocvrte hrane, piše Mayo Clinic.

Stabilna raven glukoze
Možgani za delovanje potrebujejo stalen dotok energije. Nenadni padci sladkorja v krvi (pogosti pri predelani hrani) zmanjšujejo zbranost in povzročajo utrujenost. Uravnoteženi obroki z vlakninami in zdravimi maščobami pripomorejo k stabilnemu kognitivnemu ritmu.

Čemu se je dobro izogibati po 65. letu
Transmaščobe in nasičene maščobe

Prekomerno uživanje sladkorja
Alkohol

Praktični nasveti za dnevno rutino
Začnite dan z beljakovinskim zajtrkom

V vsak obrok vključite barvo
Čim bolj barvit krožnik pomeni več antioksidantov. Posezite po zelenolistni zelenjavi, rdečih jagodičjih, oranžni buči in ohrovtu.

Poskrbite za hidracijo
Tudi blaga dehidracija vpliva na spomin, pozornost in razpoloženje. Starejši pogosto ne občutijo žeje, zato je priporočljivo redno pitje vode, zeliščnih čajev ali juh.

Gibanje in prehrana hodita z roko v roki
Redna telesna aktivnost spodbuja krvni pretok v možgane, izboljšuje razpoloženje in okrepi učinke zdrave prehrane. Vsaj 30 minut hoje dnevno ali vaje za ravnotežje in moč naj postanejo del vsakdana.

S starostjo se kognitivne funkcije lahko upočasnijo, vendar to še ne pomeni izgube samostojnosti ali duševne jasnosti. Pravilna prehrana je eno najmočnejših orodij, ki jih imate na voljo za podporo možganom – vsak dan, z vsakim obrokom. Z načrtnim vključevanjem hranil, ki podpirajo spomin in možgansko regeneracijo, lahko živite bolj vitalno tudi v tretjem življenjskem obdobju.
Viri: WebMD, Mayo Clinic, Verywell Health, John Hopkins Medicine, TheHealthy, Health, myClevelandClinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV