Čeprav se katarakta praviloma razvije na obeh očesih, je navadno na enem izrazitejša. Skoraj vsaka oseba, ki je starejša od 65 let, ima do neke mere izraženo katarakto, vendar je ta običajno blaga in pogosto omejena le na dele leče, ki ne pripomorejo bistveno k ostrini vida. Večina oseb, starih nad 75 let, ima zaradi katarakte bolj ali manj okrnjen vid.
Kaj jo povzroča?
Katarakta je tako pogosta, da jo lahko štejemo za normalen pojav staranja. Tveganje za razvoj se veča z ultravijoličnem sevanjem in izpostavljenostjo sončni svetlobi. V tropskih deželah je pogostejša kot denimo v Evropi in Ameriki. Pojavlja se predvsem pri osebah, ki veliko časa preživijo na prostem, še posej pri tistih, ki oči ne zaščitijo s sončnimi očali. Lahko se razvije tudi kot posledica neposredne poškodbe očesa, pogostejša je pri bolnikih s sladkorno boleznijo, k razvoju pa so nagnjeni tudi tisti, ki za zdravljenje uporabljajo kortikosteroide.
Kakšni so simptomi?
Ne povzroča nobenih bolečin, motnje vida so sprva skorajda nezaznavne. Slabovidnost napreduje počasi. Glavna simptoma sta tako izguba ostrine vida in kratkovidnost. Spremeni se lahko tudi zaznavanje barv.
Pri razviti katarakti so spremembe na leči nepopravljive, sicer pa jo lahko odstranijo tudi operativno, a kot že omenjeno, katarakto stroka jemlje kot normalen pojav, katerega možnost narašča z leti.
Vizita e-novice
Vir: Zdravstveni vodnik za vso družino, dr. Miriam Stoppard
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV