Vsako leto z različni strani poslušamo opozorila o zaščiti pred soncem, kljub temu pa se na žalost še vedno dogaja, da prihaja do takšnih in drugačnih 'nezgod', ki bi se jim lahko izognili - od slabega počutja, do bolj resnih stanj. Portal Ordinacija.hr je zato povzel nekaj ključnih nasvetov, ki bi se jih morali držati starostniki ob vročini. Nasveti pa seveda veljajo tudi za splošno populacijo:
Starostniki se ne izpostavljajte soncu med 11 in 17 uro.
Glavo vedno zaščitite s klobukom, šalom ali kapo.
Nosite lažja, zračna oblačila in obutev.
Dnevno popijte do 2 litra tekočine, bodisi v obliki 8 kozarcev negazirane vode, bodisi v obliki juh, enolončnic in čajev.
Izogibajte se ocvrti, panirani, sladki in pretirano sladi ter začinjeni hrani.
Posegajte po sezonskemu sadju in zelenjavi.
Poleg upoštevanja splošnih zdravnikovih navodil o zdravljenju in zdravilih je treba tudi bolj pogosto spremljati krvni tlak.
Pojav glavobola, slabosti, vrtoglavice in dehidracije, suhosti ust in kože so znak alarma, zlasti za starejše, ki so bolni in funkcionalno ovirani. Starejši pacient mora v tovrstnem primeru nemudoma stopiti v stik s svojim izbranim družinskim zdravnikom ali najbližjim rešilcem.
Družinski člani, prijatelji, sosedje, znanci, člani združenj za oskrbo starejših morajo v vročih poletnih mesecih pogosteje stopiti v stik s starejšimi, v primerih slabe funkcionalne sposobnosti pa tudi večkrat na dan.
Starejša oseba mora imeti pri sebi vedno osnovne podatke: ime in priimek, leto rojstva, naslov prebivališča in telefonsko številko kontaktne osebe, ki jo je mogoče kontaktirati v primeru potrebe.
Za starejše je pomembna stalna telesna in duševna aktivnost. Še posebej koristno je gibanje zjutraj in zvečer, po možnosti v naravi (parki, sprehajališča ob morju, jezera, reke, bivanje v vrtovih, vinogradih, sadovnjakih itd.). Če je gibanje oteženo, je treba nekaj ur redno prezračevati sobo, kjer živi starostnik.
Razlika med sobno temperaturo, doseženo z uporabo hladilnih naprav, in zunanjo temperaturo ne sme presegati 7 C, ker se starejši organizem v kratkem času ne more prilagoditi nenadni spremembi temperature. Hladilno opremo je treba redno vzdrževati, da se prepreči onesnaženje zraka z mikroorganizmi (bakterijami, plesnimi) in drugimi onesnaževalci, ki povzročajo draženje sluznice z možnimi alergijskimi reakcijami in okužbami dihal.
Vizita e-novice
Vir: ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV