Mehur, ki se nahaja v spodnjem delu trebuha, je votel organ, podoben balonu, ki shranjuje urin. Urin vsebuje odpadke in dodatno tekočino, ki ostane, ko telo vzame tisto, kar potrebuje iz hrane in pijače. Odrasli vsak dan skozi mehur iz telesa izločijo približno liter in pol urina.
Ko se ljudje staramo, se mehur spreminja. Elastično tkivo mehurja se lahko strdi in postane manj raztegljivo. Manj prožen mehur ne more zadržati toliko urina kot prej, zaradi česar boste morda morali pogosteje hoditi na stranišče.
Stene mehurja in mišice medeničnega dna lahko oslabijo, zaradi česar je težje popolnoma izprazniti mehur in to povzroči uhajanje urina.
Kako ohranjati zdrav mehur?
Spodaj predstavljamo nasvete, kako lahko vsi poskrbimo, da bo mehur ostal zdrav in optimalno deloval.
– Pogosto in po potrebi uporabljajte stranišče. Poskusite urinirati vsaj enkrat na 3 do 4 ure. Predolgo zadrževanje urina v mehurju lahko oslabi mišice mehurja in poveča verjetnost okužbe mehurja.
– Med uriniranjem bodite v sproščenem položaju. Če sprostite mišice okoli mehurja, boste lažje izpraznili mehur. Ženske se lahko zaradi lebdenja nad straniščno školjko težko sprostijo, zato je najbolje, da se usedejo na straniščno školjko.
– Vzemite si dovolj časa, da med uriniranjem popolnoma izpraznite mehur. Hitenje pri uriniranju vam morda ne bo omogočilo, da bi popolnoma izpraznili mehur. Če urin predolgo ostane v mehurju, lahko poveča verjetnost okužbe mehurja.
– Po uporabi stranišča se obrišite od spredaj nazaj. Ženske naj se brišejo od spredaj nazaj, da črevesne bakterije ne pridejo v sečnico. Ta korak je najpomembnejši po odvajanju blata.
– Urinirajte po seksu. Spolna aktivnost lahko premakne bakterije iz črevesja ali vaginalne votline v odprtino sečnice. Tako ženske kot moški bi morali urinirati kmalu po spolnem odnosu, da zmanjšajo tveganje okužbe.
– Delajte vaje za mišice medeničnega dna. Vaje za medenično dno, znane tudi kot Keglove vaje, pomagajo zadržati urin v mehurju. Vsakodnevne vaje lahko okrepijo te mišice, kar lahko pomaga preprečiti uhajanje urina, ko kihate, kašljate, dvigujete, se smejite ali imate nenadno potrebo po uriniranju. Te vaje lahko tudi pomagajo preprečiti okužbe s krepitvijo mišic, ki pomagajo pri praznjenju mehurja.
– Nosite bombažno spodnje perilo in ohlapna oblačila. Nošenje ohlapnih bombažnih oblačil bo pomagalo ohraniti območje okoli sečnice suho. Tesno oprijete hlače in najlonsko spodnje perilo lahko zadržijo vlago in spodbujajo rast bakterij.
– Redno telovadite. Telesna aktivnost lahko pomaga preprečiti težave z mehurjem in zaprtje. Pomaga lahko tudi pri ohranjanju zdrave telesne teže.
– Ohranjajte zdravo težo. Ljudje s prekomerno telesno težo imajo lahko večje tveganje za uhajanje urina. Izbira zdrave hrane in fizična aktivnost lahko pomagata ohranjati zdravo težo.
– Pazite, kaj jeste. Nekateri ljudje s težavami z mehurjem ugotovijo, da nekatera hrana in pijača, kot so gazirane pijače, umetna sladila, začinjena hrana, citrusi in sokovi ter živila na osnovi paradižnika, poslabšajo težave z mehurjem. Sprememba prehrane vam lahko pomaga do boljšega počutja.
– Pijte dovolj tekočine, predvsem vode. Več kot polovico človeškega telesa sestavlja voda, zato je pomembno, da pijete dovolj. Količina vode, ki jo potrebujete, se lahko razlikuje glede na vašo velikost, stopnjo aktivnosti in kraj bivanja. Na splošno pijte dovolj tekočine, da boste morali urinirati vsakih nekaj ur.
– Omejite alkohol in kofein. Pri mnogih ljudeh lahko pitje alkohola poslabša težave z mehurjem. Pijače s kofeinom (kot so kava, čaj in večina gaziranih pijač) lahko motijo mehur in povečajo simptome, kot je pogosta ali nujna potreba po uriniranju.
– Izogibajte se zaprtju. Ko se v debelem črevesu nabere preveč blata, ki se ne izloči, imenujemo zaprtje. Zaprtje lahko povzroči pritisk na mehur in prepreči njegovo širjenje, ki je pri mehurju nujno. Uživanje hrane z veliko vlakninami, kot so polnozrnate žitarice, zelenjava in sadje, pitje zadostne količine vode in fizična aktivnost lahko preprečita, da bi se to zgodilo.
– Nehajte kaditi. Težave z mehurjem so pogostejše pri kadilcih. Kajenje lahko poveča tudi tveganje za raka na mehurju. Če kadite, naredite korake za opustitev.
– Spoznajte svoja zdravila. Nekatera zdravila lahko povečajo verjetnost, da bo vam bo uhajal urin. Zdravila, ki pomirjajo vaše živce, da lahko spite ali se sprostite, lahko otoplijo živce v mehurju in morda ne boste čutili želje po odhodu na stranišče.
Pogoste težave z mehurjem in kdaj poiskati pomoč
Težave z mehurjem lahko motijo vsakodnevno življenje. Ko imajo ljudje težave z mehurjem, se lahko izogibajo družbenim okoljem in težje opravijo naloge doma ali v službi. Pogoste težave z mehurjem vključujejo okužbe sečil, urinsko inkontinenco in zadrževanje urina. Nekateri znaki težav z mehurjem so lahko:
– nezmožnost zadrževanja urina ali uhajanje urina,
– potreba po pogostejšem ali nujnem uriniranju,
– moten urin,
– kri v urinu.
– bolečina ali pekoč občutek pred, med ali po uriniranju,
– težave z začetkom ali šibek curek med uriniranjem,
– težave pri praznjenju mehurja.
Če opazite katerega od teh simptomov, se posvetujte s svojim zdravnikom. Pri zdravljenju težav z mehurjem lahko gre za spremembe vedenja in življenjskega sloga, vaje, zdravila, operacijo ali kombinacijo teh zdravljenj in še drugih.
Vizita e-novice
Vir: nia.nih.gov
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV