Učinki alkohola se začnejo hitro, še preden se zavedamo
Ljudje morda ne bodo prepoznali, da so sposobnosti kritičnega odločanja in spretnosti, povezane z vožnjo, že zmanjšane, veliko preden pokažejo očitne znake opitosti.
Na začetku se lahko zdi, da alkohol deluje kot poživilo, zato so ljudje, ki pijejo, lahko optimistični in navdušeni. Vendar naj vas to ne zavede. Alkohol zmanjšuje zavore in presojo ter lahko vodi do nepremišljenih odločitev.
Ko ljudje zaužijejo več alkohola, se reakcijski časi podaljšajo, vedenje pa postane slabo nadzorovano in včasih celo agresivno, kar vodi v pretepe in druge vrste nasilja. Nadaljevanje pitja povzroča nejasen govor in izgubo ravnotežja, ki je običajno povezano s pijanostjo.
Alkohol povzroča različne izpade
Alkohol lahko povzroči tudi izpade, to so vrzeli v človekovem spominu, medtem ko je bil pod vplivom alkohola. Te vrzeli se zgodijo, ko oseba popije dovolj alkohola, da začasno blokira prenos spominov iz kratkoročne v dolgoročno shranjeno, znano kot konsolidacija spomina, v možganskem predelu, imenovanem hipokampus.
Pri višjih koncentracijah alkohola v krvi alkohol deluje kot očiten depresiv, zaradi katerega lahko ljudje, ki pijejo, izgubijo zavest, če je odmerek dovolj visok. Na še višjih ravneh se ljudje, ki pijejo, soočajo z nevarnostjo smrtno nevarnega prevelikega odmerjanja alkohola zaradi zatiranja vitalnih življenjskih funkcij.
Tudi ko prenehate piti – učinki alkohola ne prenehajo
Med večerom pitja je enostavno napačno oceniti, kako dolgo trajajo učinki alkohola. Mnogi ljudje na primer verjamejo, da se bodo začeli trezniti in bodo lahko varno vozili, ko bodo prenehali piti in spili skodelico kave.
Resnica je, da alkohol še naprej vpliva na možgane in telo še dolgo po tem, ko je bila zadnja pijača popita. Tudi potem, ko nekdo preneha piti, alkohol v želodcu in črevesju še naprej vstopa v krvni obtok, kar ima za posledico večurno moteno presojo in koordinacijo.
Preden praznujete – načrtujte vnaprej
Seveda s praznovanjem v prazničnem času ne mislimo nikomur škodovati. Kljub temu nasilje in prometne nesreče, povezane z zlorabo alkohola, še vedno obstajajo in miti o pitju alkohola živijo naprej – čeprav so znanstvene študije dokumentirale, kako alkohol vpliva na možgane in telo.
Ker se posamezniki razlikujejo, se bodo specifični učinki alkohola na posameznika razlikovali. Toda nekatera dejstva so jasna – ni možnosti za sprejemanje dobrih odločitev, ko ste vinjeni, in ni možnosti, da bi se hitreje streznili. Zato v tem prazničnem času ne podcenjujte učinkov alkohola. Ne verjemite, da jih lahko premagate ali da bodo oni premagali vas. Premisli, preden piješ.
Tukaj je nekaj nasvetov, ki jih morate upoštevati, če gostite praznično srečanje:
Ponudite različne brezalkoholne pijače - vodo, sokove, gazirane pijače. Brezalkoholne pijače pomagajo preprečiti dehidracijske učinke alkohola. Tudi druge tekočine lahko upočasnijo hitrost absorpcije alkohola v telo in zmanjšajo najvišjo koncentracijo alkohola v krvi. Vašim gostom nudijo tudi alternative alkoholu.
Zagotovite raznoliko zdravo hrano in prigrizke – hrana lahko upočasni absorpcijo alkohola in zmanjša najvišjo raven alkohola v telesu za približno eno tretjino. Hrana lahko tudi zmanjša draženje želodca in gastrointestinalne težave naslednji dan.
Pomagajte svojim gostom varno priti domov – uporabite določene voznike in taksije. Kdor koli sede za volan avtomobila, ne bi smel zaužiti alkohola.
Če ste starš, morate razumeti zakone o pitju alkohola za mladoletne in dajte jim dober zgled!
Vpliv alkohola na telo
Kratkoročni učinki: Zmanjšana inhibicija, sprostitev, vpliv na koordinacijo in reakcijski čas, ter lahko povzroči slabost, glavobol in dehidracijo.
Dolgoročni učinki: Redno prekomerno pitje lahko vodi v odvisnost, težave s srcem, jetri, želodcem in lahko prispeva k duševnim težavam.
Vpliv alkohola na družinsko dinamiko
Konflikti in težave v komunikaciji: Pogosti prepiri, nezmožnost razumevanja drug drugega, na žalost velikokrat tudi nasilje.
Socialna izolacija: Težave v družini lahko privedejo do izolacije od drugih.
Psihološki vpliv: Stres, anksioznost in depresija se lahko okrepijo.
Prepoznavanje težav z alkoholom
Povečana toleranca: Potreba po večjem številu napitkov, da bi dosegli enak učinek.
Izogibanje obveznostim: Zanemarjanje obveznosti v službi, šoli ali doma zaradi pitja.
Nadaljnje pitje kljub negativnim posledicam: Pitje kljub zdravstvenim, finančnim ali socialnim težavam.
Prepoznavanje teh znakov lahko pomaga pri zgodnjem odkrivanju težav z alkoholom in iskanju ustreznega zdravljenja ali podpore.
Vizita e-novice
Vir: niaaa.nih.gov
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV