Strokovnjaki iz Cancer Research UK in ameriškega Nacionalnega inštituta za raka se strinjajo, da alkohol prispeva k razvoju vsaj sedmih vrst raka, vključno z rakom dojke, črevesja in govora. Kljub temu nove raziskave kažejo, da se večina ljudi še vedno ne zaveda tega tveganja, piše net.hr.
Poročilo, ki ga je objavil ameriški Nacionalni inštitut za raka, nakazuje, da je samo ena pijača na dan dovolj, da poveča tveganje za več vrst raka, kar izpodbija trditev, da je kozarec vina ob večerji zdrav.
''Pomembno si je zapomniti, da vsakič, ko pijete, povečate tveganje za raka. Tako kot pri cigaretah in predelanem mesu ne obstaja varna količina alkohola,'' pravi dr. Therese Bevers, direktorica Centra za preprečevanje raka MD Anderson.
Koliko alkohola lahko popijemo?
Ker je pitje tako pogosto, so raziskovalci začeli spremljati nove trende, ki povezujejo alkohol z nekaterimi vrstami raka. Ugotovili so, da če ste ženska, ki spije sedem pijač na teden, ali moški, ki v istem obdobju spije 14 pijač, se tveganje za razvoj raka v ustih in grlu poveča za 1,8-krat. ''Prag je višji pri moških, ker alkohol absorbirajo hitreje kot ženske, zato nanje vpliva drugače,'' pojasnjuje dr. Bevers.
Rak ust in grla
Moški, ki popijejo 15 ali več pijač na teden, in ženske, ki popijejo osem ali več pijač na teden, so že uvrščeni med hude alkoholike in imajo tveganje za razvoj bolezni pri njih 2,6-krat večje. Iste skupine imajo petkrat večje tveganje za razvoj raka v ustih in grlu.
Uživanje zmernih količin alkohola poveča tveganje za nastanek raka požiralnika za 1,3-krat. Prekomerno pitje kar petkrat poveča tveganje za to vrsto raka. V ustih in grlu lahko alkohol poškoduje občutljive celice, zaradi česar so še posebej dovzetne za poškodbe zaradi rakotvornih snovi, kot je cigaretni dim.
Rak jeter in dojke
Znanstveniki niso odkrili povečanega tveganja za raka na jetrih pri zmernih pivcih. Toda pri težkih pivcih je tveganje za raka na jetrih dvakrat večje kot pri težkih pivcih. Dolgotrajno pitje alkohola lahko povzroči cirozo jeter.
Zmerni uživalci alkohola imajo 1,2-krat večje tveganje za raka debelega črevesa kot nepivci, medtem ko imajo 1,5-krat večje tveganje za raka debelega črevesa in danke. Strokovnjaki verjamejo, da je to zato, ker lahko alkohol poškoduje celice, ki obdajajo notranjost črevesja.
Znanstveniki so ugotovili, da imajo ženske, ki pijejo zmerno, 1,23-krat večje tveganje za razvoj raka dojke kot tiste, ki sploh ne pijejo. Zdravniki menijo, da je to zato, ker lahko alkohol poveča količino hormona estrogena, ki kroži po telesu. Visoke ravni estrogena so že dolgo povezane s povečanim tveganjem za raka dojke.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV