Kosti so eden najpomembnejših organov v človeškem organizmi, zato je zanje potrebna posebna nega. Z leti se njihova gostota zmanjšuje, tveganje za nastanek osteoporoze pa posledično veča. Kot posledica tega pa lahko pride do raznoraznih zlomov kosti.
Ko ste stari okrog dvajset let, je najbrž vaša zadnja skrb na svetu misel o kosteh. Pa vendar je veliko preventivnih načinov, na katere lahko svoje kosti okrepite in s tem preprečite kasnejše bolezni.
Ljudje, ki se soočajo z osteoporozo, so bolj dovzetni za zlome kosti, še posebej v predelu kolkov, trtice in sklepov. Ravno tako so občutljivejši na bolečino, lahko imajo težave z omejenim gibanjem in nepravilno držo.
Čeprav se lahko osteoporoza razvije tako pri ženskah kot moških, pa večkrat prizadene ženske v obdobju po menopavzi. Raven estrogena namreč v času menopavze pada, strokovnjaki pa so prepričani, da ravno ta hormon vpliva tudi na gostoto kosti.
Če pa ste v svojih dvajsetih letih starosti, lahko še vedno veliko storite za zdravje svojih kosti. Predstavljamo vam nekaj nasvetov.
Telesna aktivnost
Ena najboljših stvari, ki jih lahko storite za zdravje svojih kosti, je, da v življenje vpeljete redno telovadbo. Potrebna je rutina, ki se je boste držali in s katero boste krepili svoje kosti. Telesna aktivnost ima namreč blagodejne učinke na vaše kosti.
Priporočljivo je, da med drugim izvajate tudi vaje, ki vključujejo skoke. Skakanje naj bi namreč po mnenju strokovnjakov pri ženskah pripomoglo k zdravju in gostoti kosti kolkov. Ravno tako lahko tečete, se ukvarjate z jogo, tai chijem ali hitro hojo.
Pravilna prehrana
Vaše odločitve o načinu prehrane lahko znatno vplivajo na dolgoročno zdravje vaših kosti. Zadostne količine kalcija in vitamina D so izjemno pomembne za kosti, zato je priporočljivo vsak dan v prehrano vključevati tri obroke z živili, obogatenimi s kalcijem. To so lahko mlečni ali nemlečni proizvodi, kot so jogurt, mleko, sir, mandlji in pomaranče. Živila z visoko vsebnostjo vitamina D pa so losos in ostale mastne ribe, jajca ter žitarice.
Ostala hrana, ki pripomore k izboljšanju kosti, so banane, suhe slive in olivno olje.
Ohranjanje zdrave telesne teže
Poleg redne telovadbe in pravilne prehrane, je pomembno tudi, da ohranjate primerno in zdravo telesno težo. Ženske s prekomerno telesno težo so namreč bolj podvržene kasnejšemu pojavu osteoporoze.
Bodite pozorni na dejavnike tveganja
Nekatere ženske so bolj nagnjene k tveganju za razvoj osteoporoze kot druge. Če boste prepoznali dejavnike tveganja, je dobro, da se o zdravju svojih kosti posvetujete z osebnim zdravnikom.
Družinska anamneza – če v vaši družini obstaja osteoporoza, če jo imata naprimer vaša mati ali babica, je tveganje za nastanek osteoporoze pri vas večji. To še posebej velja, če je član družine za osteoporozo zbolel v rani starosti, oz. do 60 leta starosti.
Neredna menstruacija
Ker estrogen vpliva na gostoto kosti, so lahko ženske z nerednim menstrualnim ciklusom bolj podvržene nastanku osteoporoze v poznejših letih.
Kajenje
Poleg raka na pljučih, bolezni srca in možganske kapi kajenje cigaret poveča tudi tveganje za nastanek osteoporoze.
Osteoporoza brez osteoporoznega zloma je klinično nema bolezen, kar pomeni, da bolnik nima klinično vidnih simptomov in znakov bolezni, ima pa povečano tveganje za osteoporozni zlom. Najtežja oblika osteoporoznega zloma je zlom kolka, ki ima resne posledice, saj 80 % ljudi, ki utrpi tak zlom, ni več sposobnih za samostojno življenje, v prvem letu po zlomu pa jih skoraj 25 % umre. Tveganje ženske, da bo umrla zaradi zapletov po zlomu kolka, je enako tveganju za smrt zaradi raka dojke. Zato poskrbite, da bodo vaše kosti kar se da zdrave.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV