Zagotovo poznate koga ali pa ste nekdo, ki blato odvaja vsak dan ob enaki uri, morda enkrat ali večkrat na dan. Večina ljudi blato odvaja vsak dan, drugi ne. Za vsakega človeka je 'normalno' drugačno, saj nimamo vsi enakih navad.
Kolikokrat na dan ali na teden odvajamo blato, je odvisno od številnih dejavnikov: prehrane, zaužite količine hrane, gibanja in rekreacije, stresa in vseh ostalih okoliščin. Toda kaj se dogaja z našim telesom, če ne odvajamo blata vsak dan? Poglejmo si, kaj menijo zdravniki.
Pogostost odvajanja blata se razlikuje od osebe do osebe
Kot smo že omenili, je odvajanje blata, količina le tega in vse ostalo, odvisno od osebe do osebe. Guinnessova knjiga rekordov poroča o Angležu iz 19. stoletja, ki ni šel na stranišče niti eno leto, je za portal Best Life povedal gastroenterolog Joseph Shami. Verjetno se vsi sprašujemo, če je to res in kaj je bilo v ozadju. Medtem ko je celo leto zagotovo daleč izven običajnega obsega, dr. Shami pojasnjuje, da je pogostost odvajanja blata pri ljudeh različna, kar je popolnoma normalno.
''Ni pravila, koliko krat bi moral človek opraviti veliko potrebo. Za nekatere posameznike je 'normala' vsak dan, za druge večkrat na dan, za tretje vsak drugi dan. Pomembno je, kako se človek počuti, če ne gre na stranišče, in kaj je zanj normalno. Če smo denimo navajeni odvajati blato vsak dan, nato pa pride do obdobja, ko ne moremo cel teden na stranišče, je to vsekakor pokazatelj, da nekaj ni v redu. Pomembno je poudariti še, da dokler ni drugih simptomov, so tudi tovrstne okoliščine lahko normalen pojav, ki kažejo zgolj na to, da morda pojemo manj hrane kot običajno ali pa da je prišlo do kakšne druge spremembe,'' pove dr. Shami.
Pomembno je vedeti, da smo si drugačni in da tisto, kar se šteje kot normalno za eno osebo, ni nujno normalno za drugo. Najpomembneje je, da vam je udobno, ko odvajate blato, in da se po opravljeni potrebi počutite sproščeni. To pomeni, da ne čutite nelagodja ali spremljajočih simptomov, kot sta krvavitev ali bolečina.
Naše telo nam namreč pošilja signale, če ne odvajamo blata tako pogosto, kot bi morali, glede na naše potrebe. ''Najpogostejši opozorilni znaki so bolečine ali krči v trebuhu, napenjanje in hemoroidi."
Zastajanje blata lahko povzroči resne zdravstvene težave
Če že dolgo niste odvajali blata in bi ga morali, lahko nekateri ljudje občutijo tudi slabost ali bruhanje. Kot pojasnjuje dr. Shami, lahko zadrževanje blata povzroči bolečine v trebuhu, izgubo apetita, splošen občutek slabosti zaradi strupenih snovi, ki jih sproščajo fermentacijske bakterije in celo zaplet črevesja.
Ko zaprtje preseže stopnjo krčev in napihnjenosti, lahko povzroči analno razpoko (majhno razpoko v anusu), fekalne udarce (trdo suho blato, ki ga ni mogoče odvajati) in celo čezmerno drisko (tekoče blato). Če zaprtje postane prehudo in traja dlje kot teden ali dva, lahko privede do nujnega stanja, znanega kot črevesna obstrukcija.
Vizita e-novice
Vir: index.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV