Vizita.si
osteoporoza

Preventiva

Kako se izogniti zlomu kolka?

S.B.
02. 07. 2020 08.03
1

Zlom kolka je huda poškodba, ki za starostnike predstavlja enega glavnih vzrokov za invalidnost in posledično izgubo samostojnosti. Največ zlomov se zgodi v primeru padcev. Kako se temu izogniti?

Pod pojmom zlom kolka mislimo pravzaprav na zlom proksimalnega dela stegnenice. To je pogosta poškodba, ki se pojavlja predvsem pri starejših ljudeh in še posebej pri tistih z osteoporozo. Dolgotrajna rehabilitacija pa bolnikom bistveno zmanjša kakovost življenja, zato je pomembno, da se seznanite, na kakšen način se lahko izognete zlomu kolka.

Pri ženskah so zlomi kolka pogostejši kot pri moških, za kar je najbrž krivo tudi dejstvo, da ima več žensk osteoporozo kot pa moških. Kljub pogostim zlomom kolka je potrebna nujna medicinska pomoč in skoraj vedno je potreben kirurški poseg, ki pa ga morajo opraviti v 48 urah, kajti v nasprotnem se nekoliko povečajo umrljivost in zapleti, poslabša pa se tudi funkcionalnost poškodovanca.

Pacienta je treba čim prej postaviti na noge. "Pacient že naslednji dan po operaciji takoj začne razgibavanje v postelji, s poskušanjem posedanja, in tisti, ki so bolj zdravi, bolj fit, lahko že naslednji dan po operaciji vstanejo in začnejo hoditi s pomočjo opore," je za naš portal povedal doc. dr. Anže Kristan, dr. med.

Tveganju za zlom kolka so bolj podvržene ženske kot moški.
Tveganju za zlom kolka so bolj podvržene ženske kot moški.FOTO: Dreamstime

"Pri zlomih v predelu vratu stegnenice se odločimo za endoprotetično operacijo, ko vstavimo protezo kolka. Proteza kolka je lahko delna proteza, ko zamenjamo samo zgornji del stegnenice, ali pa popolna proteza kolka, ko zamenjamo tudi medenični del kolka," je še dodal dr. Kristan.

Število zlomov kolka strmo narašča zaradi vse večje populacije starejših ljudi. Zlomi kolka pred 50. letom so redki in gredo predvsem na račun prometnih nesreč. Po 50. letu tveganje eksponentno narašča, še posebej pa je povečano tveganje za zlom kolka pri starosti nad 80 let. Kako se temu izogniti?

– Hodniki in prehodi v bivalnih prostorih naj bodo vedno prehodni, umaknite vse dodatne predmete, ki bi ovirali prehod,
– če se pojavijo na tleh mastni madeži, jih je treba nemudoma očistiti,
– vse preproge, ki drsijo s podlage, je treba zamenjati z nedrsečimi,
– v tuš kabino, kad in poleg straniščne školjke je treba namestiti ročaje,
– poskrbeti je treba za primerno osvetlitev bivalnih prostorov,
– stole s koleščki je treba zamenjati s stabilnimi stoli, primerne višine, pri katerih bolnik lahko doseže tla,
– poskrbeti je treba za primerno, ortopedsko obutev.

Kaj pa storiti, ko padete?

Če se zgodi, da vam spodrsne in začnete padati, raje telo sprostite, kot pa, da bi se upirali padcu, saj lahko na ta način povzročite preveč škode. Po padcu pa poskusite oceniti, kako resna je poškodba ter na katerem mestu ste se poškodovali. Poskusite se preusmeriti na bok ter se postavite na vse štiri ter se počasi premestite na udobno mesto. Če opazite in čutite, da ste se med padcem poškodovali, pokličite medicinsko pomoč. Bolečino boste lahko čutili tudi kot zgolj nelagoden občutek. Pojavila pa se bo predvidoma v predelu kolka, spodnjem delu hrbta, kolenu. Pojavijo se lahko tudi težave s hojo. Zlom kolka pa je lahko za marsikaterega ostarelega zaradi tveganih zapletov usoden. 80 % ljudi, ki utrpi tak zlom, namreč ni več sposobnih za samostojno življenje, v prvem letu po zlomu pa jih skoraj 25 % umre. Tveganje ženske, da bo umrla zaradi zapletov po zlomu kolka, je enako tveganju za smrt zaradi raka dojke.

Zlom kolka je v veliko primerih razlog za invalidnost.
Zlom kolka je v veliko primerih razlog za invalidnost.FOTO: Dreamstime

Dejavniki tveganja, ki se jim je treba izogniti, pa so še:

– premalo gibanja,
– velika telesna višina,
– težave z vidom ali spominom,
– prekomerno uživanje alkohola ali kofeina,
– majhna telesna teža.

Zato poskusite zdravo živeti, se gibati in pravilno prehranjevati. Vaša hrana naj vsebuje tudi zadostne količine kalcija, vitamina D, vitaminov B skupine, skratka naj bo takšna hrana, kakršno opisujejo priporočila zdrave, uravnotežene prehrane. Pomembno je, da med dnevom zaužijete okoli 1000 mg kalcija, obvezno razporejenih v več obrokov. Živila, bogata s kalcijem: stročnice, semena in oreščki, temna listnata zelenjava, ribe, ki jih jemo s kostmi, npr. sardine. Mleko in mlečni izdelki še posebej, saj je mleko odličen vir kalcija – že res, da je njegova biodostopnost nekoliko nižja, a je zato vsebnost kalcija v 100 g toliko večja in je zato še vedno pomemben del prehrane za preprečevanje osteoporoze in posledično tudi zloma kolka.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574