Listi starodavne zimzelene rastline, ki raste po vsem Sredozemlju, so bogati z različnimi minerali (kalij, baker, mangan, kalcij, železo, cink, magnezij, selen) in vitamini B, ki so pomembni za presnovo, hormonsko ravnovesje ter normalno delovanje živcev in mišic. Lovor se uporablja pri zdravljenju prebavnih in kardiovaskularnih motenj, protina in revme, pa tudi živčnosti in nespečnosti.
Lovorjevo eterično olje je odlično za inhalacije, prav tako je zelo koristno za razkuževanje območja v hladni in virusni sezoni. Čaj in sirup iz lovorjevih listov se priporoča za krepitev imunosti, čiščenje dihalnih poti in lajšanje kašlja, vnetja grla in bronhitisa. Poglejte si preprosta recepta za domači lovorjev čaj in sirup.
Lovorjev čaj
Tri sveže ali posušene lovorjeve liste raztrgajte na manjše koščke ali jih drobno nasekljajte. Prelijte jih z 2,5 dcl vode in kuhajte 10 minut. Ko bodo listi prekuhani, odstavite z ognja in pustite čaj pokrit še vsaj 10 minut, nato pa precedite. Ko se nekoliko ohladi, dodajte žlico limoninega soka in 1 do 2 žlici medu. Za najboljši in najbolj optimalen učinek pijte 2 do 3 skodelice lovorjevega čaja na dan.
Lovorjev sirup
Pripravite 6 svežih ali 8 posušenih lovorjevih listov, 2,5 dcl vode, 6 žlic rjavega sladkorja ali medu in sok ene limone. Vodo zavrite, dodajte lovorjeve liste in kuhajte v pokriti posodi 6 do 10 minut. Odstranite lovorjev list in tekočino vlijte v drugo posodo. Dodajte rjavi sladkor (ali med) in stisnite limono. Vse dobro premešajte, dokler se sladkor (ali med) popolnoma ne raztopi. Dnevno zaužijte 1 do 3 žličke sirupa (lahko ga jemljete hladnega ali toplega). Lovorjev sirup shranite v hladilniku, v steklenici. Tako lahko stoji nekaj dni, po potrebi pa naredite novega.
Vizita e-novice
Vir: ordinacija.hr
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV