V tem članku bomo zajeli najpogostejše mite o zaščiti pred soncem, sončenju in nekaterih dejstvih o soncu. Še enkrat poudarjamo – ustrezna zaščita pred soncem je bistvenega pomena za naš največji organ!
Mit številka 1: Višji zaščitni faktor zagotavlja bistveno več zaščite
Večina ljudi meni, da bo krema za zaščito pred soncem z zaščitnim faktorjem 100 zagotavljala bistveno večjo zaščito pred soncem kot denimo krema z zaščitnim faktorjem 30. Resnica je, da zaščita pred soncem z denimo zaščitnim faktorjem 30 blokira 97 odstotkov sončnih žarkov. Izdelki z višjim zaščitnim faktorjem, četudi so morda dražji, bodo blokirali le enega do dva odstotka več.
Nobena krema ne more blokirati 100 odstotkov škodljivih sončnih žarkov. Krema za zaščito pred soncem prav tako ne vpliva na dolžino časa, ko vas bo krema za sončenje ščitila.
Mit številka 2: Vsa oblačila zavirajo sončne žarke
Vrsta oblačil je pomembna, ko gre za zaščito pred soncem. Temnejše in svetlejše barve absorbirajo več UV-žarkov, zato zagotavljajo večjo zaščito pred soncem kot beli ali pastelni odtenki. Prav tako gostejše tkanine s tesnejšim tkanjem nudijo več zaščite kot tanke, lahke tkanine z ohlapnejšim tkanjem. Bela majica na primer ne nudi veliko zaščite, mokra majica pa še manj.
Številne nove tkanine zagotavljajo visokotehnološko zaščito in zračnost, zaradi česar so dobra izbira za poletne športe. Na etiketah za oblačila in klobuke poiščite oznako UPF. Številka slednje kaže, koliko sončnih UV-žarkov prodre v tkanino. UPF od 30 do 49 nudi zelo dobro zaščito, medtem ko je UPF 50+ odlično ocenjen s strani Skin Cancer Foundation.
Več kože kot pokrijete (visok ovratnik, dolgi rokavi, hlače), bolje je, klobuk s širokim robom (7,5 cm ali več) pa pomaga zasenčiti oči, ušesa, obraz in vrat. Za zaščito oči nosite tudi sončna očala z UV-filtrom.
Mit številka 3: Uporaba kreme za zaščito pred soncem povzroča pomanjkanje vitamina D
Ko je vaša koža izpostavljena sončni svetlobi, proizvaja vitamin D. Sončni žarki UVB medsebojno delujejo z beljakovino v koži in jo pretvorijo v vitamin D3, aktivno obliko vitamina D.
Tudi če se dobro namažete s kremo za zaščito pred soncem, slednja še vedno omogoča, da dva do trije odstotki sončnih UVB žarkov dosežejo vašo kožo, vaše telo pa potrebuje le malo, da tvori vitamin D. Nobena študija, ki je bila izvedena do sedaj, ni nikoli ugotovila ali dokazala, da vsakodnevna uporaba kreme za zaščito pred soncem vodi do pomanjkanja vitamina D.
Mit številka 4: Sonce nas ne more opeči, če je oblačno
Zaščita pred soncem je pomembna tudi, ko in če je zunaj oblačno. Na oblačen dan lahko do 90 odstotkov sončnih žarkov še vedno prodre v vašo kožo. Ker vam ne bo tako vroče, niti ne boste čutili sonca, vas bo morda zamikalo, da bi preskočili ustrezno zaščito. Vedeti pa morate, da vas sonce lahko opeče tudi v oblačnem vremenu. Tudi če ste v bližini vode ali peska, računajte na odsev sonca, ki poveča tveganje za opekline.
Mit številka 5: Moja ličila vsebujejo zaščitni faktor, kar zadostuje za ustrezno zaščito
Uporaba pudra z zaščitnim faktorjem vsaj 30 vam bo vsekakor zagotovila nekaj zaščite pred soncem, vendar pa vsekakor ne bo delovala tako dobro kot standardna krema za sončenje. Ker se na obraz nanese le tanek sloj, vas ličila z zaščitnim faktorjem ne bodo ščitila ves dan. Prav tako ženske običajno pudra ne nanašamo na ušesa, vrat ali na druge predele blizu obraza, ki so izpostavljeni soncu.
Torej, četudi nosite ličila, ki vsebujejo zaščitni faktor, ne pozabite uporabljati tudi standardne zaščite pred soncem!
Mit številka 6: Ni pomembno, kdaj se izpostavljaš soncu
UV-žarki so najmočnejši in tveganje za poškodbe kože je največje, ko je sonce visoko na nebu, to je med 11. in 16. uro. V tem obdobju lahko že kratkotrajna izpostavljenost soncu povzroči opekline hitreje kot v drugih obdobjih dneva, na primer pozno popoldne ali zgodaj zjutraj. Seveda pa se še vedno lahko opečete zjutraj ali zgodaj zvečer.
Poskusite se izogibati izpostavljanju soncu, ko je to najmočnejše. Če to ni mogoče, se poskušajte zadrževati v senci, nosite zaščitna oblačila in uporabljajte primerno zaščito pred soncem.
Mit številka 7: Temnopolti ljudje ne potrebujejo zaščite pred soncem
Temnejša koža se res težje opeče kot svetlejša koža, vendar lahko pretirano izpostavljanje soncu vseeno povzroči poškodbe kože in opekline tudi pri temnopoltih ljudeh. Ameriška akademija za dermatologijo priporoča, da vsi, ne glede na barvo kože, nosijo zaščito pred soncem, ker lahko "vsakdo zboli za kožnim rakom, ne glede na starost, spol ali raso!"
Mit številka 8: Vse kreme za sončenje so enake
Kreme za sončenje običajno vsebujejo kemikalije, kot je oksibenzon, ki absorbirajo sončne žarke, ali minerale, kot je titanov dioksid, ki jih blokirajo. Oksibenzon, snov, ki jo najdemo v več kot 40 odstotkih krem za sončenje, po podatkih Environmental Working Group (EWG) povezujejo s hormonskimi motnjami in poškodbami celic, ki lahko povzročijo raka. EWG tudi poroča, da lahko retinil palmitat (oblika vitamina A) pospeši razvoj kožnih tumorjev, če ga nanesemo na kožo, izpostavljeno sončni svetlobi.
Trenutno samo dve sestavini v izdelkih za zaščito pred soncem priznava ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) kot "splošno priznani kot varni in učinkoviti": cinkov oksid in titanov dioksid.
Zato ne – niso vse kreme za sončenje enako kvalitetne in enako varne. Prebirajte etikete in bolj kot na ceno glejte na kvaliteto.
Vizita e-novice
Vir: adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV