Vizita.si
Meditacija

Preventiva

6 načinov, kako skrbeti za zdravje svojih možganov v 20. in 30. letih

N.R.A.
27. 08. 2024 04.29
0

Je demenca vedno posledica staranja? Bi jo morali nehati dojemati kot 'normalen' del staranja? Vsekakor. Demenca ni normalen del staranja, strokovnjaki pa menijo, da bi lahko vsaj 40 procentov demence preprečili, ali pa jo vsaj za nekaj let odložili. Vse, s spremembo določenih navad, ki nam krojijo življenje.

Demenca ni neizogibna posledica staranja. Menijo, da bi lahko približno 40 % primerov demence preprečili (ali vsaj odložili) s spremembo določenih življenjskih navad. Theconversation je predstavil je šest najpomembnejših sprememb življenjskega sloga, ki jih lahko naredite v mladosti, da poskrbite za zdravje svojih možganov:

Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom
Preberi še
Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom

1. Dobra prehrana

Prehrana je pomembna iz več razlogov. Čeprav možgani predstavljajo le 2 % naše telesne teže, porabijo okoli 20 % naše dnevne zaloge energije. Zaradi tega je dobra prehrana ključni element zdravja možganov.

Kaj se zgodi z možgani v komi?
Preberi še
Kaj se zgodi z možgani v komi?

Poleg tega nam dobra prehrana pomaga vzdrževati zdravo telesno težo in zmanjša tveganje za sladkorno bolezen, ki je oboje povezano z 1 % večjim tveganjem za demenco. Zdrava prehrana lahko prepreči tudi hipertenzijo, ki je povezana z 2 % večjim tveganjem za demenco. Ena najboljših diet za zdrave možgane je različica sredozemske diete. Številne študije so pokazale, da je sredozemska prehrana povezana z boljšim delovanjem možganov in manjšim tveganjem za demenco.

Zdrava prehrana
Zdrava prehranaFOTO: Profimedia

2. Ostanite hidrirani

Narejeni smo predvsem iz vode, po večini podatkov približno 60 %. Če tako ostane in ostanemo dobro hidrirani, podpiramo delovanje naših možganov in naše splošno dobro počutje.

Koliko vode morate dejansko popiti v trenutnih razmerah?
Preberi še
Koliko vode morate dejansko popiti v trenutnih razmerah?

Dehidracija na več načinov vpliva na našo telesno in duševno zmogljivost. Denimo, poveča občutek utrujenosti in povzroči manj učinkovito delovanje možganov. Dehidracija vpliva tudi na spomin, pozornost, koncentracijo in reakcijski čas. Dobra hidracija podpira naše možgane pri optimalnem delovanju in nam pomaga preprečiti strm upad delovanja možganov.

Hidracija
HidracijaFOTO: Shutterstock

3. Zmanjšajte uživanje alkohola

Raziskave kažejo, da lahko prekomerno pitje alkohola poveča tveganje za demenco za 1 %. Alkohol ne vpliva le na to, kako dobro delujejo možgani, ampak tudi spremeni strukturo možganov – raziskave so pokazale, da je povezan z izgubo nevronov (celic, ki pošiljajo signale po možganih), zmanjšanjem bele snovi (mreže živčnih vlaken, ki omogočajo komunikacijo med predeli možganov) in izguba volumna. Vse te spremembe vplivajo na to, kako dobro delujejo možgani.

To so znaki alkoholizma
Preberi še
To so znaki alkoholizma

4. Ostanite aktivni

Vadba ima veliko koristi za možgane. Poveča pretok krvi v možgane, kar je koristno za dobro delovanje, zmanjša vnetje in celo poveča aktivnost in volumen možganov, zaradi česar so učinkovitejši. Vse te spremembe so izjemno koristne za vaše dolgoročno zdravje možganov in naj bi varovale pred kognitivnim upadom.

Aktivno življenje.
Aktivno življenje.FOTO: AdobeStock

Ciljati morate na vsaj 150 minut zmerno intenzivne telesne dejavnosti na teden ali vsaj 75 minut visoko intenzivne vadbe na teden ali kombinacijo obojega. Toda tudi če lahko dosežete ta cilj, raziskave kažejo, da je za izboljšanje volumna možganov dovolj le 7500 korakov na dan.

Neverjetni učinki preproste prijetne navade
Preberi še
Neverjetni učinki preproste prijetne navade

5. Skrbite za dobro socializacijo

Družbena izolacija in osamljenost sta povezani z večjim tveganjem za depresijo in kognitivni upad. Toda raziskave so pokazale, da so dobre socialne povezave, kot je življenje z drugimi ljudmi, vključenost v tedensko skupino skupnosti ali vsak teden videvanje družine in prijateljev, povezane s počasnejšim kognitivnim upadom. Druženje spodbuja našo pozornost in spomin ter krepi možganska omrežja.

Pozitivna prepričanja o staranju so dobra za obnovitev spomina
Preberi še
Pozitivna prepričanja o staranju so dobra za obnovitev spomina

Prostovoljstvo, vključevanje v lokalno skupnost ali tedensko srečanje s prijatelji ob obroku ali klepetu so odlični načini za ohranjanje zdravja vaših možganov.

Prijateljstvo
PrijateljstvoFOTO: iStock

6. Nadaljujte z učenjem

Tudi če so minila leta, odkar ste končali šolanje, to ne pomeni, da bi se morali nehati učiti. Učenje ima zaščitni učinek na možgane – raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki se vse življenje učijo, 7 % manjše tveganje za demenco.

Katere stile učenja poznamo?
Preberi še
Katere stile učenja poznamo?

Nekatere izmed najboljših dejavnosti, ki jih lahko izvajate za zdravje svojih možganov, vključujejo učenje novega jezika, preizkušanje novega športa, igranje glasbila in sestavljanje ugank.

Včasih ti ne preostane drugega, kot da narediš to
Preberi še
Včasih ti ne preostane drugega, kot da narediš to

Druge stvari, ki si jih morate zapomniti

Poleg teh nasvetov nekateri drugi načini, kako lahko zmanjšate tveganje za demenco, vključujejo uporabo slušnih aparatov, če imate izgubo sluha, izogibanje travmatični poškodbi možganov in vaš najpomembnejši cilj: najmanj šest do osem ur spanja na noč.

Vir: theconversation

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602