Če ste med tistimi, ki se odločajo za zdrav življenjski slog, naj povemo, da so včasih že preproste in najmanjše spremembe izjemno pomembne. Če ste med tistimi, ki so bili velik del svojega življenja neaktivni, ne zahtevajte od sebe, da boste v roku enega meseca sposobni preteči maraton. Morda za začetek zgolj spremenite naslednje navade, ki naj bi skrajševale naša življenja.
1. Preveč sedite
Če sedite za pisalno mizo v svoji službi osem ur na dan in nato odidete domov in sedite na svojem kavču, se tako rekoč 'igrate' z življenjem. Sedenje v službi ne predstavlja tolikšnega problema, če se vmes na vsake toliko časa razgibamo in razhodimo, dodatno pa smo po službi vsaj kakšno uro aktivni – naj si bo s hojo, tekom ali pa kakšno drugo aktivnostjo. Pretirano sedenje vpliva na celotno telo, predvsem pa trpi naša hrbtenica.
2. Preveč gledate televizijo
Pretirano gledanje televizije je ponovno povezano s sedenjem, pa tudi z našo psiho. Seveda je vse odvisno od tega, kaj in koliko gledamo, toda pretiravanje v tem naj ne bi bilo dobro za našo psihofizično kondicijo. Omejite čas pred televizorjem in pojdite raje v naravo!
3. Preveč/premalo spanca
Motnje spanja, med katerimi je najpogostejša nespečnost, mnogi strokovnjaki povezujejo s stresom in čustvenimi težavami. Med spanjem se izloča rastni hormon, ki je potreben za obnovo celic, pa tudi hormon, ki je odgovoren za obrambo telesa. Živčne celice v možganski skorji počivajo samo med spanjem, posledično pa le to vpliva na naš občutek zadovoljstva, na spomin in koncentracijo.
Vendar tudi preveč spanja ni dobro za naše zdravje oz. ima celo podoben učinek, kot ga ima pomanjkanje spanca. Raziskave, opravljene na Harvardu, kažejo, da se lahko pričakovana življenjska doba močno skrajša pri tistih, ki spijo manj kot pet in več kot devet ur na dan.
4. Osamljeni ste
Izkazalo se je, da imajo ljudje, ki imajo močne vezi z drugimi, 50-odstotno možnost, da živijo dlje kot tisti, ki so osamljeni. Osamljenost naj bi vplivalo na naše zdravje podobno kot 15 pokajenih cigaret na dan. Socialna izključenost se morda ne zdi pomembna, a se je predvsem pri starejših ljudeh izkazalo, da bistveno vpliva na našo psihično kondicijo.
6. Nenehno se jezite in ste 'zamorjeni'
Ljudje, ki se veliko smejijo, naj bi imeli za 35 odstotkov večjo verjetnost, da bodo živeli dlje kot tisti, ki so nenehno jezni in slabe volje. Tukaj ni govora o zanikanju jeze in podobno. Seveda je zdravo, da vsi ljudje izražamo svoja čustva in da imamo vsaj enega človeka, ki se mu lahko izpovemo. A če sodite med tiste, ki so nenehno jezni in je 'zamorjenost' praktično postala del vašega značaja, morda to ni dobro za vas.
Če povzamemo vse skupaj, je izjemno pomemben zdrav življenjski slog, ki vključuje tako zdravo prehrano kot redno telesno aktivnost. Pri tem pa je seveda pomemben tudi čustveni vidik – zadovoljni in srečni ljudje, takšni, ki svoja čustva redno izražajo in si jih navsezadnje tudi dovolijo, naj bi živeli dlje kot tisti, ki tega niso sposobni.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV