Vizita.si
Kontaminirana voda

Preventiva

Kaj se zgodi, če spijete neprekuhano vodo?

N.R.A.
08. 08. 2023 08.49
0

Voda je temeljni vir življenja, in medtem ko imamo v Sloveniji sicer pitno vodo, te sreče nimajo povsod po svetu. Tudi mi ne v zadnjih dneh, ko so nas prizadele poplave. Nacionalni inštitut za javno zdravje je izdal priporočila za prekuhavanje vode, kjer je to potrebno – navodil se je potrebno držati. Poglejmo si, zakaj.

Voda je temeljni vir življenja, saj je ključna za delovanje našega telesa in ohranjanje zdravja. Vendar pa trenutne razmere ponekod zahtevajo prekuhavanje, saj je bila voda zaradi poplav onesnažena. Zaužitje kontaminirane oz. onesnažene vode lahko povzroči resne zdravstvene težave. 

Kontaminirana voda
Kontaminirana vodaFOTO: AdobeStock

Simptomi ob pitju onesnažene vode

Ko zaužijemo vodo, ki ni primerna za pitje, se lahko pojavijo različni simptomi. Ti se lahko razlikujejo glede na količino in vrsto onesnaženja v vodi ter posameznikovo občutljivost. Najpogostejši simptomi vključujejo:

Slabost in bruhanje

Zaužitje nepitne vode lahko povzroči težave s prebavnim sistemom, ki lahko privedejo do slabosti in bruhanja.

Driska

Onesnažena voda lahko povzroči drisko, kar lahko privede do izgube tekočine in elektrolitov, kar poslabša dehidracijo.

Bolezni prebavil

Bakterije, virusi in paraziti v nepitni vodi lahko povzročijo okužbe prebavil, kar se lahko kaže v obliki trebušnih krčev, bolečin v trebuhu in drugih prebavnih težav.

Kontaminirana voda
Kontaminirana vodaFOTO: AdobeStock

Visoka temperatura

Voda, ki vsebuje visoko vsebnost bakterij in drugih stvari, lahko povzroči povišanje telesne temperature in simptome, podobne gripi.

Okvarjeno delovanje ledvic

Onesnažena voda lahko vpliva na delovanje ledvic in povzroči težave pri uravnavanju elektrolitov in odstranjevanju toksinov iz telesa.

Pomoč in zdravljenje ob zaužitju onesnažene vode

Dobra novica je, da se večina ljudi ob minimalnem zaužitju nepitne vode sooča 'le' z blagimi prebavnimi težavami. Nekateri ljudje pa imajo hujše simptome, kot so slabost, bruhanje in bolečine v trebuhu. V tem primeru je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč, sploh če simptomi po dnevu ali dveh ne izginejo. 

Prekuhavanje vode
Prekuhavanje vodeFOTO: Adobe Stock

Preventiva in prekuhavanje vode

Najboljši način za preprečevanje zaužitja nepitne vode je zagotavljanje, da pijete samo vodo, ki je primerna za pitje. Trenutno je ponekod v veljavi ukrep prekuhavanja vode oz. pitje ustekleničene vode. Več v spodnjem članku:

Pomembne informacije glede prekuhavanja vode
Preberi še
Pomembne informacije glede prekuhavanja vode

Poleg direktnega prenosa povzročitelja z vodo (fekalno-oralna pot) so v zvezi z vodo še bolezni, kjer pride do lažjega prenosa zaradi pomanjkanja vode za osebno ali javno higieno, npr. že omenjene fekalno-oralne, kožne, očesne bolezni. Voda omogoča razvoj nekaterih škodljivcev ali pa prenašalcev bolezni.

"Močno bruhanje ali driske lahko privedejo do izsušitve organizma in celo do smrti. Bolezni se pojavljajo kot posamezni primeri, skupki ali kot hidrični izbruhi. Pojav bolezni je odvisen od števila mikroorganizmov v vodi, virulence ter sprejemljivosti posameznika. Bolj sprejemljivi za okužbo so načeloma starejši in majhni otroci ter osebe z oslabljenim imunskim sistemom," povedo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Vir: NIJZ

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587