Vizita.si
Demenca

Preventiva

Nasveti nevroznanstvenice za preprečevanje demence

N.R.A.
22. 09. 2022 05.00
0

Dr. Lisa Mosconi, nevroznanstvenica, je za portal healthista razkrila nekaj nasvetov, ki naj bi dokazano pomagale preprečevati demenco.

Demenci pravimo bolezen 21. stoletja. Niti strokovnjaki z različnih področjih ne vedo točno, kaj jo povzroča in zakaj se zgodi, in četudi danes vemo že mnogo, še vseeno vemo premalo konkretnega. Več o njej si lahko preberete v spodnjem članku:

Ste vedeli, da je to simptom demence?
Preberi še
Ste vedeli, da je to simptom demence?

Pričakujemo, da se bo število oseb z demenco v naslednjih nekaj desetletjih znatno povečalo in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ocenjuje, da se bo svetovno število smrti zaradi demence do leta 2030 povečalo za šokantnih 40 odstotkov. Dobra novica je, da se na področju raziskav dogaja ogromno.

Dr. Lisa Mosconi, nevroznanstvenica razkriva nekaj nasvetov za preprečevanje demence.

Demenca
DemencaFOTO: Dreamstime

OMEJITE SLADKOR

Zdrava mera glukoze nikakor ni slaba za naše možgane. Kot poudarja Mosconijeva, se 'sladkorna vrata' naših možganov odprejo, ko potrebujejo glukozo, vendar se znova zaprejo, ko jo je dovolj. Vsaka dodatna glukoza v krvnem obtoku se tako sooči z zaprtimi vrati, kar povzroči visok krvni sladkor in povečanje telesne mase.

Kakšen sladkor bi torej morali jesti? Dobra novica je, da naši neverjetno pametni možgani lahko pretvorijo fruktozo, ki jo najdemo v sadju in medu, ter laktozo, ki jo najdemo v mleku, v glukozo. Mosconijeva meni, da so sadje, kot so kivi, grozdje, rozine in datlji, pa tudi med in javorjev sirup, veliko boljši naravni viri glukoze. Slaba novica pa je, da sladkarije, piškoti in torte vsebujejo veliko drugih sladkorjev, vendar zelo malo glukoze. Mosconijeva trdi, da moramo zmanjšati vnos te druge vrste sladkorja.

Kako komunicirati z osebo z demenco?
Preberi še
Kako komunicirati z osebo z demenco?

JEJTE VELIKO ZELENJAVE IN SADJA

Rastlinska hrana vsebuje vitamine, minerale, dobre ogljikove hidrate, dobre maščobe, puste beljakovine, ki jih potrebujemo, zato poskusite svojim obrokom dodati čim več svežega sadja in zelenjave.

NAJ BO ZAJTRK PRVI OBROK DNEVA 

Vsi smo že slišali rek, da je 'zajtrk najpomembnejši obrok dneva', pa to še vedno ne ponavljamo dovolj. Naši možgani zjutraj potrebujejo vir trajnostne energije, na primer sveže sadje, polnozrnate žitarice ali puste beljakovine. To vam bo pomagalo pripraviti se na dan, preprečilo vam bo uživanje prigrizkov in izbiro nezdrave hrane preostanek dneva.

Demenca
DemencaFOTO: Shutterstock

UŽIVAJTE TEMNO ČOKOLADO 

Čokolada velja za super živilo, če jo zaužijemo v najčistejši obliki. Če si po večerji zaželite nekaj sladkega, se odločite za prigrizek temne čokolade. Visokokakovostna temna čokolada z vsaj 65 odstotki kakava ima manj sladkorja in je bogata z antioksidanti.

POSKUSITE Z OBČASNIM POSTENJEM 

Vsi smo že slišali za zelo uspešno dieto 5:2, pri kateri se pet dni je normalno uravnoteženo prehrano, dva dni pa se omejimo na največ 600 kalorij. Čeprav se post sliši strašljiv, boste sčasoma presenečeni, kako enostavno je lahko. Med večerjo in zajtrkom ali kosilom si privoščite 12–16 ur odmora od hrane – na srečo boste spali vsaj šest do osem ur tega časa.

Znate prepoznati simptome demence?
Preberi še
Znate prepoznati simptome demence?

Zanimivo je, da lahko z zmanjšanjem celotne porabe kalorij povečate kognitivne sposobnosti in si pomagate živeti dlje, kažejo nove raziskave. Vaše možganske celice se okrepijo, ko so lačne, zato preskočite polnočni prigrizek in poskusite občasno postiti, da izboljšate splošno zdravje možganov.

Mediteranska prehrana
Mediteranska prehranaFOTO: iStock

MEDITERANSKA PREHRANA

Številne študije že kar nekaj časa poudarjajo pomen in dobrobitni zdravstveni pomen mediteranske prehrane. Zakaj in kako si lahko preberete v spodnjem članku: 

Mediteranska prehrana zmanjšuje tveganje za depresijo
Preberi še
Mediteranska prehrana zmanjšuje tveganje za depresijo

POSKRBITE, DA DOBITE DOVOLJ SPANCA

Študije kažejo, da so odrasli, ki so spali manj kot pet ur na noč, pokazali višjo raven Alzheimerjevih plakov v možganih kot tisti, ki so dobro spali več kot sedem ur. Spanje daje možganom čas, da očistijo škodljive toksine in odplaknejo odpadne produkte. Mosconi pravi: ''Če si želite zagotoviti, da bi imeli možgani dovolj priložnosti, da se sami 'očistijo', varujte svoj spanec.''

POSKRBITE ZA USTREZNO HIDRATACIJO TELESA

Naše telo ne more shraniti vode, zato moramo zagotoviti za vsak dan svežo zalogo. Priporočljivo je, da popijemo osem do deset kozarcev vode na dan (dva litra), kar lahko poveča delovanje možganov za 30 odstotkov. To ne velja za pijače s kofeinom, ki vas med pitjem dehidrirajo.

Povzeto po healthista

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650